29 Şubat 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Güneş alerjisi...

Mesleklerin kalitesi, temsilcilerinin kalitesi ile çoğu zaman doğru orantılıdır. Hatta biraz daha ileriye giderek devletlerin kalitesinin de yöneticilerinin kalitesine bağlı olduğunu söylemek, çok yanlış olmaz diye düşünüyorum. Büyük liderler, devletlerini de büyültür, liderlik vasfı olmayanlar ise büyük olan devletlerini perişan edebildiğini tarihin çeşitli olaylarından öğrenebiliyoruz.

Bundan yaklaşık 25-30 sene önce bir kış mevsiminde uzun süre öksüren kız çocuğumu doktor doktor dolaştırdıktan sonra Samsun Göğüs Hastalıkları hastanesine götürdüm; bir muayene de orada yaptırdım. Muayeneyi yapan doktor, “Bizimle ilgili bir problemi yok” dedi. Ben, son çare olarak oraya gittiğim için sabrımın son deminde doktora, biraz sesimi yükselterek “Bu çocuk çuval çuval ilaç yiyor, öksürük geçmiyor; Ben bunu nereye götüreyim” dediğim zaman doktor, sesini biraz daha yükselterek “Beyefendi, bize getirdiğin hastada bizimle ilgili bir şey yok, nereye götürürsen götür; ben ona karışmam” dedi. Kafam iyice karışmıştı. Sinirlerim, irademi teslim almıştı. O kafa ile verilecek karar, yanıltıcı olurdu. Eve geldim ve biraz kafamı dinledim. Aklımı biraz toparlayınca sevinmem gerektiğini düşündüm. Çünkü benim çocuğum bir göğüs hastası değildi.

Öksürük devam ediyor ve moral bozukluğu hat safhada. Bir de tıp fakültesine gideyim diye düşündüm. Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Bölümüne gittim. Çocuğu tepeden aşağı taradılar, bir bulgu yok. Basit öksürük ilaçları vererek-ki bu ilaçlar daha önce kullandığımız ilaçlardı-bizi baştan savdılar ( biz öyle düşünüyorduk ). Çocuk öyle ağır hasta değil. Okuluna devam ediyor. Ancak kesik kesik öksürüyor. Kendi kendime şöyle düşündüm: “Bu çocuk ağır hasta ise bir gün yatağa düşer. O zamana kadar hiçbir müdahale yapmayacağım.”

Günler geçti, soğuklar azaldı; havalar güneşledi. Çocuklar açık havaya çıkıp güneş aldıkça öksürük azaldı. Biz olayın farkında değiliz. Bir gün çocuğu yanıma aldım, bizim Ünye merkez sağlık ocağında iyi görüştüğüm bir pratisyen doktor vardı, adı Dr. Emin'di, soyadını hatırlayamayacağım. Allah, bol bol rahmet etsin. Ünye'den sonra doğuda bir yere atandı; kendisi'de Doğulu olduğu halde  PKK'nın şehit ettiğini duydum. İnançlı bir insandı. Ahiret hayatının iyi olacağını tahmin ediyorum. Tekrar rahmet diliyorum. Kızımı ona götürdüm. İyice muayeneden sonra dedi ki, “Bu çocukta hiçbir şey yok. Sadece bu sene havalar çok kapalı ve soğuk olduğu için yeteri kadar güneşini alamamış ve GÜNEŞ ALERJİSİ olmuş; onun için öksürüyor. Havalar güneşli olunca kollarını ve bacaklarını da açarak bolca güneş almasını sağlayın, geçer” dedi.

Söylediklerini aynen ve fazlası ile uyguladım, çocuk iyileşti. Ben ondan sonra güneşin insan hayatı için ne kadar çok önemli bir varlık olduğunu, biraz pahalı da olsa öğrendim. Kış aylarında öksürüklü hasta gördüğüm zaman, ister çocuk olsun ister yetişkin olsun güneş almasını tavsiye ediyorum. Bu yazıyı bu günlerde yazmamın nedeni de benzeri bir kışı bu sene yaşıyor olmamızdır. Belki birine ilham kaynağı olur diye düşündüm.

Şimdi, ben şunu bir türlü çözemiyorum. Benim bu çocuğu dolaştırdığım doktorlar niçin bu kadar  basit ve fakat o kadar da önemli teşhisi dikkate almadılar, düşünmediler ve bana söylemediler. Bilmediler, demiyorum. Çünkü hakaret olur; onu yapamam. Ancak, bu tavırlar mesleğe ilgisizlik ve “baştan savma görev yapma” anlayışından ibarettir. Bunun çilesini, o meslek erbabına muhtaç olanlar çekiyor. Benim çektiğim sıkıntının benzerlerini çekenlerin sayısı, azımsanmayacak kadar fazladır. Hatta canı ile ödeyenler de oluyor.

Ben örneği, yaşadığım bir sağlık olayı nedeniyle “Hekimlikten” verdim. Yoksa bütün mesleklerde, benzeri sıkıntılar yaşanıyor. Kafası ve aklı ile yapması gereken mesleğini ”Burnu” ile (burun kıvırmak) yapan meslek erbabından, çok çekti millet. O nedenle, her meslek dalında kaliteli meslek erbabına ihtiyaç vardır. Peygamberimiz  (a.s), bunun için “İşler, ehline verilmezse kıyameti bekleyiniz” buyurmuştur. Bir toplumun kıyameti, o toplumun yok olmasıdır.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…                                                                         

 

 Bu Haber 1849 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI