10 Mart 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Madde Bağımlılığı
atakici52@hotmail.com

Okulda iyi bir öğretmen olarak yapabilecekleriniz: - Sorunu küçümsemeyin, benim sınıfımda böyle bir şey olmaz demeyin.- Ön yargılarınızın farlında olun.- Konuya dair bilgi sahibi olun.- Açık, samimi ve inandırıcı olun.- Öğrencinizin konuşması için fırsat verin.- Genellemeler yakmaktan kaçının.- Söylediği şeylere ani tepkiler vermeyin.- Korkularınıza dayanarak konuşmayın.- Özendirmemeye dikkat edin.- Merakı artırmayın.-  Alt yapısını oluşturmadan öğüt vermeyin. Madde kullanan kişiyi öğretmen nasıl anlar: 1- Bağımlılığın pençesine düşen öğrenci dikkati yoğunlaştırmada güçlük çeker.2- Sözel iletişiminde farklılaşma gözlenebilir.3- Hafif uykulu, halsiz ve yorgun gözükebilir.4- Daha sinirli olabilirler.5- Okula devamı azalmaya, başarısı düşmeye başlar. 6- Kendisine olan özeni azalabilir, çevre arkadaşlar eski önemini yitirebilirler.7- Okuldaki arkadaş grubu değişebilir.8- En kesin yöntem kan ve idrar testleridir.

ÖNLEME. Önleme nedir? 1- Toplumda bağımlılık yapıcı maddelerin kullanılmamasını sağlamaktır.2- Bağımlılığın gelişimini önlemek. 3- Bu maddelerin yarattığı bireysel ve toplumsal sorunları engellemek.4- Toplumda sağlıklı davranışların gelişmesini sağlamak. 5-

ÖNLEME ÖNEMLİDİR! Bağımlılık, geliştikten sonra tedavisi oldukça güç olan bir hastalıktır. Bağımlılığın başlangıcından tedavisine kadar geçen sürede topluma yansıyan olumsuz yanları çok büyüktür. Madde kullanımının insan sağlığı üstüne olumsuz etkisi nedeniyle, madde kullanımı ülkenin sağlık harcamalarını artırmaktadır. Uygulanan uzun süreli tedavilerin maliyeti çok yüksektir. İyileştikten sonra bağımlılığın yineleme oranı çok yüksektir.  Öte yandan her türlü önleme programı maliyetinin, tedavi maliyetinden daha düşük olduğu gözlenmiştir. Önlemeye harcanan her bir doların 4-5 kat kazandırdığı gösterilmiştir. Gençlin medde kullanmamasıyla daha üretken hale gelmesi toplusal ve ekonomik gelişimi de hızlandıracaktır.

Anne babaların önlemeye ilişkin takındığı tutumlar…1-Madde kullanımının önemli bir sorun olduğunu bilebilirler, ancak kendi çocuklarının risk altında olduğunun farkında değillerdir. 2-Çocuklarının alkol ya da diğer maddeleri kullandığını bilmiyor olabilirler.3- Sigara, alkol ve maddeler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. 4- Çocuklarıyla sigara, alkol ve maddeler hakkında konuşmaktan çekiniyordur. 5- Çocukların medde kullanmak için yeterli paraları olmadığını düşünüyordur. 6- Yetişkinler arasında kontrollü olarak madde kullanılmasını onaylıyor olabilir. 7- Önlemenin yapılabileceğine inanmıyordur.

YAŞA GÖRE ÖNLEME: Önleme: okul öncesi dönem: 1-Onaylamalarınızın büyük ödül değeri taşıdığı ve öğretilerinizi şartsız bir bağlılıkla aldığı dönem: 2- Model olun.3 Kendi  sağlığına ilişkin girişimlerini övün. 4- Bu dönemde çocukların karar verme ve sorun çözme yetenekleri gelişebilir. Karar verme alışkanlığı kazandırın. 5- Evde bulunan zehirli ve zarlı maddeler tanıtılmalıdır. 6- İlaçların gereksiz yere kullanıldıkları zaman verecekleri zararlardan söz edilmelidir. Hem kendi başına hem de başkalarının Vereceği ilaçları almamasını öğretin.7- Diğer çocuklarla nasıl oynaması gerektiği öğretilmelidir.8- Tarif edilen şeyleri izlemesi için cesaretlendirilmelidir. Örneğin, beraber bir yemek yapmak.9- Karar verme alışkanlığı kazandırılmalıdır.10- Hangi yiyeceklerin yararlı, hangilerinin zararlı olduğu öğretilmelidir.

ÖNLEME: 5–6 Yaş arası dönem…1-Sağlıklı olmak ve bedenimize zarar veren şeylerden uzak durmak için gerekli olan bilgiler verilmelidir. 2- İlaçlar, zehirler, uyuşturucu maddeler ve gıdalar arasındaki farkları anlamalıdır.3- İlaçların doktor önerisiyle kullanıldığı zaman yararlı, aksi takdirde zararlı olabileceği anlatılmalıdır.4- Çocuklar için sigara ve alkolün yasak olduğunu, fakat herkese zararlı olduğunu bilmelidir.Sokakta karşılaştığı hangi yabancılarla konuşup hangileriyle konuşmayacağını bilmelidir. 5-İçinde ne olduğunu bilmediği maddeleri denememeyi kesinlikle öğrenmelidir.6- Aile kurallarını öğrenmeleri sağlanmalıdır. 7- Sağlıklı olmanın önemi gündeme getirilmelidir. 8- ReklAmları, amaçları ve etkileri konusunda bilgilendirilmelidir. 9-Hayır demeyi öğrenmelidir. ÖNLEME, OKUL ÇAĞI:  Zihinsel ve sosyal becerilerin geliştiği bir dönem…1- Kuralları öğrenmelerini sağlayın.2- Sağlıklı olmanın önemini gündeme getirin. 3-ReklAmlarda satış için izlenen yolları açıklayın. Sigara, alkol ve uçucu maddelerle ilişkili bilgiler verilmeye başlanmalıdır. Sigara ve alkolün zararlarından bahsedin.4- Yeni arkadaşlıklar edineceği ve eğleneceği spor gibi etkinliklere yönlendirilmelidir. 5- Sigara, alkol ve diğer maddelerin tanıtımının nasıl yapıldığı anlatılmalıdır. 6- Hayır demesini öğretmeye devam edilmelidir.7- Günlük gazetelerde sigara, alkol ve diğer maddelerle ilgili haberleri işaretlemesi söylenmeli ve birlikte tartışılmalıdır.8- Arkadaşlarının anne babaları ile arkadaşlık kurulmalıdır. Not, Yeşilay arşivimden yararlandım.

 Bu Haber 1574 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI