17 Mart 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Madde bağımlılığı
atakici52@hotmail.com

Önleme: Ergenlik dönemi…1- Bu dönemde sigara, alkol ve diğer maddelerden konuşulurken artık bu maddelerin zararları onlar için önemini yitirmiştir. Artık önemli olan kötü kokan nefes, sarı parmaklar gibi görümü etkileyen yanlarıdır.

2- Maddelerin etkilerini, bedende yarattıklarını ve bağımlılık sürecini öğrenmeleri gerekir. Arkadaşlarını ve onların ebeveynleri tanınmalıdır.

3- Gittiği yerler ve yaptıklarından haberdar olunmalıdır.

4- Hayır diyebilme çalışmalarına devam edilmelidir.

5- Çatışmaları onunla birlikte tartışmalıdır.

6- Sorumluluklarını üstlenmesi için yönlendirilmelidir.

7- Kurallar hatırlatılmalı, sınırlar netleştirilmelidir.

8- Arkadaşlarıyla birlikte olabileceği alkolsüz eğlenceler düzenlenmelidir.

9- Maddeler ve olumsuz etkileri hakkında korkularınızı değil, gerçeklere dayalı bilgilere dayanarak konuşun.

10- Kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar yaratın.

11-Sorumluluklarını alması için destekleyin.

12- Maddelerin sağlığı, görünüşü, spor ve diğer aktiviteleri üzerinde nasıl etki yapacağını vurgulayın.

13- Kurallarınızda tutarlı olun.

14-Spor ve diğer sosyal faaliyetlere( sinema, tiyatro, resim müzik vb,) yönlendirin.

15- Sigara, alkol ve diğer maddelerin tehlikesinden söz etmenin tam zamanıdır. Madde kullanımının gelecekte yaratacağı sorunlar ( okul, iş hayatı vb) üstünde durulmalıdır.

16- Evde yalnız kaldığı zamanlar ne yaptığından haberdar olunmalıdır.

17- Sosyal etkinliklere katılması için cesaretlendirilmelidir.

18- Uyuşturucu karşıtı etkinliklere katılması için cesaretlendirilmelidir. Arkadaşlarının aileleriyle ilişki sürdürülmelidir.

19- Onunla geleceği konuşulmalıdır. Bağımlılık oluştuktan sonra müdahale etmek değil oluşmadan önleyici çalışmalar yapmak aktif bir halk sağlığı yaklaşımıdır… Böylece bağımlılık yapıcı maddelerin bireye, topluma ve ekonomiye zarar vermesi önlenmiş olur. Bağımlılığın her türlüsü toplum sağlığı için bir risktir. Sigara bunlar içinde özel bir yere sahiptir. Yasal olması, kolay ulaşılması geniş kitlelerce kullanımına olanak sağlamaktadır. Fakat diğer bağımlılık yapıcı maddelere geçiş basamağı olduğu için üzerinde önemle durulması gereken bağımlılık yapıcı bir maddelerdir sigara. Anne, baba, öğretmen ve toplumun her kasemindeki yetişkinlerin iyi birer rol modeli olarak sigara kullanımına özendirmemeleri gerekmektedir. Sağlıklı nesiller ve sağlıklı bir toplum için ilk basamak, görevimizi doğru yapmaktan geçmektedir. Bu durum istikrarlı birer yetişkin olmanın temelini oluşturmaktadır.  SİGARA: Şu anda dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerden birisi ve hatta ilki sigaradır. Sigara, sadece kullanan bireyi değil, toplumun tamamını etkileyen, çok önemli bir psikososyal sorundur.

Bu günkü duruma bakıldığında şu anki kullanım durumu değişmezse 2020'de 10 milyona yakın kişinin sigara kullanımına bağlı hastalıklardan öleceğini ve ölümlerin % 70'i gelişmekte olan ülkelerde meydana geleceğini gösteriyor. Dünyada 1,1 milyar sigara tiryakisi var, yani yetişkin nüfusun 1/  3 oluşturuyor. Sigaradan her yıl 4,9 milyon kişi ölüyor, yani günde 13.000 kişi.   

Türkiye'de 17 milyon sigara tiryakisi var, yani yetişkin nüfusun  % 44'ünü oluşturuyor. Sigaradan her yıl 120.000 kişi ölüyor, yani günde 300 kişi.

Her yıl 35 milyon insan sigarayı bırakmaya teşebbüs emekte ancak çoğu bırakma çabasından bir zaman sonra dönerek yeniden kullanmaya başlamaktadır. Günde yaklaşık yarım paket içen bir insan her gün beynine 300 nikotin vuruşu gönderiyor demektir. SİGARA-NİKOTİN NEDİR? Tütün ürünlerinden sigara, puro vb, biri olan ve 4000'den fazla kimyasal madde taşıyan ve nikotinde içeren sigara, beyinde faaliyeti olan temel bir tütün öğesidir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içerir. Doğal bir şekilde oluşan renksiz bir sıvı olan nikotin, yakıldığı zaman kahverengiye dönüşür ve havayla karıştığında da tütün kokusunu kazanır. Genellikle ince bir kAğıt içine konup sarılarak içilir. 1800'lerin başlarında tanımlanan ve yoğun bir şekilde üzerinde çalışılan nikotin, beyin ve vücut üzerinde, bir kısmı tespit edilemeyen karmaşık bir takım etkileri vardır. Marketlerde satılan sigaralar 10 mg veya daha fazla nikotin içermektedir. Sigara içine çekerek içildiğinde, bir kullanıcı her bir sigarada ortalama 1 ila 2 mg kadar nikotin almaktadır. Nikotin deri, ağzın içini kaplayan mukoza veya içe çekilmesiyle ciğerler tarafından emilir. Nasıl alındığına bağlı olarak nikotin kan dolaşımında ve beyinde hızlı bir şekilde en yüksek noktasına ulaşabilir. Örneğin sigara içmede, içe çekmenin 10 saniye içinde beyne varması, nikotin bedende baştan sona kadar hızlı dağılmasıyla sonuçlanır. Bağımlılık yapma potansiyeli çok güçlüdür ve bırakmak çok zordur. Yağ dokusunda biriktiğinden sigara bırakıldıktan sonra da vücuttan atılması çok uzun sürer.  Yeşilay Cemiyeti olarak faaliyetlerimizi tüm yıl buyunca büyük bir gayretle sürdürüyor olmakla birlikte, Mart ayının ilk haftası Yeşilay haftası olarak olması hasebiyle, bu hafta çalışmalarımızı daha yoğun sürdürmekteyiz. Ben de bu manada Ünye ve çevresinde hızlandırılmış bir programla çalışmalarımı sürdürüyorum. Havalar düzeldiğinde, Kaymakam Sayın Mustafa DEMİR'İN DE katkılarıyla çalışmalarımızı belde okullarımızda sürdüreceğiz. Ayrıca Ünye, Fatsa ve diğer yakın İlçelerde çalışma kapsamımız içerisinde olacaktır. Bu itibarla, Yeşilay çalışmaları çerçevesinde bizimle işbirliği yapmak isteyen okul idarelerine buradan seslenmek istiyorum… Ne zaman ararsanız, biz sizinle programlar yapmaya hazırız. Yarın 18 Mart Çanakkale zaferinin yıldönümü dolayısıyla tüm yurtta Şehitlerimizi ve Gazilerimizi anacağız. Bu vesileyle Tüm Şehitlerimizi ve Gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Not, Yeşilay arşivimden yararlandım.

 

 

 

 Bu Haber 1509 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI