21 Mart 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İçimizden iki yazar, üç kitap...
musakiroglu@mynet.com

İyi derecede okur-yazar birisi olabilirsiniz… Eliniz kalemi güzel tutar, harfleri güzel yazabilir… Elinize geçen bir yazıyı su gibi bir çırpıda okuyup bitirebilirsiniz.

 

İleri derecede kitap okuyan, haftada bir iki kitap deviren iyi bir okur da olabilirsiniz…

 

Okur-yazar olmak ta, sıkı bir kitap okuyucusu olmak ta çok önemlidir elbette.

 

Ama bu ikisinin sonrasında bir adım daha vardır ki o çok daha önemlidir…

 

Yazmak… Duygularını, düşüncelerini kaleme almak… Kağıda dökmek.

 

Bunu yaparken de öyle çalakalem değil, başkalarının rahatlıkla okuyabileceği… Okurken beğendiği, okumaktan zevk aldığı şekilde yazmak…

 

Okuyucusunun beğendiği, okumaktan zevk aldığı kişi ise artık YAZAR olmuştur.

 

Bir İngiliz sözü şöyle der:

 

“Bir ülkenin asıl gücünü asker sayısının fazlalığı değil yazar sayısının fazlalığı gösterir.”

 

Yazar, toplumda önemsenmesi gereken kişidir. Emeğine mutlak surette değer verilmesi gereken, saygı gösterilmesi gereken kişidir.

 

İstanbul'da yaşayan bir yazara nasıl saygı gösterilebilir? Alınır kitabı, okunur… Başkalarına da tavsiye edilir. Ancak böyle gösterilir…

 

Ama bu yazar bizim içimizde, bizimle birlikteyse…Tanışımızsa, tanıdığımız birisi… Aynı yerde yaşadığımız bir hemşerimizse durum değişir…

 

Kitabı alınmalıdır, okunmalıdır tabi… Ama gün içinde, saygı ve muhabbeti herkesten daha fazla görmelidir. Sohbetine katılınmalı, sohbetlere davet edilmelidir.

 

Ben, bizimle birlikte yaşayan yazarlarımızın yeni kitabı çıkanlardan bana ulaşanları bu köşemde zaman zaman ele alıyorum.

 

Bu son dönemde üç kitap daha ulaştı böyle… İlki Sn. Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu'nun ‘Ünye Topyanı' adlı eseri… Diğer ikisi ise; Sn. İsa Yar'ın ‘Hüzün ve Sağanak' adlı şiir kitabıyla, ‘Saklı Sözler' adlı deneme kitabı.

 

Sn. Kapıcıoğlu; tam tekmil bir Ünye Sevdalısı büyüğümüz. İkide bir ‘Ünye'm-Ünye'm' diyen birçok kişiye, ‘Ünye'm' demenin nasıl olması gerektiğine en ilerdeki örneklerden…

 

Diğer kitaplarında olduğu gibi Ünye Topyanı da şehrimizin arşivine kazandırılan önemli bir kaynak…

 

“Yaşam çökertiyor insanlık düzenini – Ay, güneş, Samanyolu, yıldızlar –  Küçük bir fener hepsi – Şayet eserse bir meltem rüzgarı – Başımı yenikleştirir Topyanı…” diyor kitabındaki bir şiirinde Hocamız… Ünye'de Topyanı'nın insana verdiği huzura vurgu yapıyor.

 

Gelelim Üstat İsa Yar'ın iki kitabına…

 

Sn. Yar'ın Hüzün ve Sağanak adlı şiir kitabında duyguları coşmuşâ€¦ Nehir olmuş akıyor, rüzgar olmuş esiyor… Bakın bunu nasıl dile getiriyor bir dörtlüğünde;

 

“Bir volkan kudurur sanki içimde – Yakar şu gönlümü kül eder gibi – Her şey bilinenden başka biçimde – Yaşamak, ölmekten de beter gibi…”

 

İsa Yar'ın diğer kitabı Saklı Sözler edebiyatımızdaki sayısı as olan ‘deneme' türünde bir eser.

 

Deneme, benim de yazmak istediğim ama bir türlü girmeyi beceremediğim bir türdür. Her ne kadar yazarın özgür olduğu bir tür olarak ifade edilse de dünya edebiyatında deneme yazan yazar sayısı azdır.

 

Sn. Yar, cesaret göstermiş bu alanda yazmış. İyi ki de yazmış, harika bir eser çıkmış ortaya…

 

“Her insan bir coğrafya! Zirve de içinde, çukur da… Hiçbir belgeselde göremedik iç insanı, hiçbir haritada çizilemedi içinin coğrafyası; kimyası damıtılamadı devasa laboratuarda, karekökünü hesaplayamadı Nobellik matematikçi… Filozof aklını yitirdi düşünmekten, psikanalist aynadaki yalana kandı. Bütün izm'ler yalandı. Kimi bile isteye aldandı, kimi gölgeyi gerçek sandı. Oysa coğrafyası insanın bir iç mekandı.”

 

Denemelerinden bir kesit olarak sunduğum yukarıdaki cümleler Sn. Yar'ın kaleminin bu alanda ne kadar güçlü olduğunu göstermeye yetiyor da artıyor.

 

Sait Kapıcıoğlu Hocamız ve İsa Yar Üstadımız içimizdeki hemen yanı başımızdaki değerlerimizden ikisi…

 

Her ikisine de yeni çıkan kitaplarından imzalayıp şahsıma da gönderdikleri için teşekkür ediyorum. Ellerine, kalemlerine sağlık…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu Haber 2260 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI