22 Mart 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Çanakkale Geçilmez

Tarihimizin önemli noktalarını gelecek nesillere tanıtmak, geçmişten ders alarak geleceğe emin adımlarla yürümek için anma programları düzenlenir ve her sene tekrarlanarak zihinlerde yerleştirilmesi sağlanır. Bu programların uygulayıcıları, genel olarak okullar ve öğrenci gruplarıdır. Eğitim-öğretim kadrosunun aktif olarak içinde olduğum dönemlerden alışık olduğum için ben bu tür programları kaçırmam, katılırım. Tarih sevgimden de kaynaklanan bir alışkanlık olabilir.

***          ***       ***

Geçen hafta, İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümünü (12 Mart 2012 pazartesi) anma programı ile Çanakkale Zaferinin yıldönümünü (18 Mart 2012 Pazar) anma ve kutlama programlarına katıldım. İstiklal Marşımızla ilgili programı A.Menderes Tic. Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri hazırlamıştı. Güzel ve hoştu. Çanakkale programını da A.N Asya Kız Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri hazırlamışlardı. Çok harikaydı. Süper bir programdı. Çok etkilendim ve birkaç yerinde ağladım. Ben çok kolay ağlayan bir insan değilim. Beni ve benim gibi daha çok izleyiciyi (öyle tahmin ediyorum. Çünkü yanımda M.A Ersoy İlköğretim okulu Müdürü Sayın Mehmet Güney vardı, o da ağladığını söyledi. Programı hazırlayan okul Müdiresi Sayın Ayşe AKYOL başta olmak üzere çok değerli öğretmenleri ile öğrenci gruplarına, şahsım adına minnet ve şükranlarımı arz ediyorum. Bu ekibin uygun bir ödül ile taltif edilmesinin de güzel olacağını düşünüyor ve İlçemiz için bir şans olduğuna inandığım İlçe Kaymakamımız Sayın Mustafa DEMİR Bey'e –haddim olmayarak- teklif ve arz ediyorum.

***          ***       ***

Güzel olanı alkışlamak ve en azından bir teşekkürle ödüllendirmek hepimizin borcudur. Ki daha güzelleri gelsin geriden. Çanakkale programının güzelliği, bol çeşitlilik ve canlı bir sunumdan geliyordu. Kız çocuklarının hem erkek hem bayan figürlerini çok az kusurla canlandırarak sunumları, gerçekten her türlü takdirin üzerindeydi. Samimi, inanarak ve içtenlikle sunulan bir program oluşu, etkinliğini artırıyordu. Çanakkale'nin geçilmezliğinin sırrı, Mustafa Kemal'in “size ölmeyi emrediyorum, ileri !”komuta emrine karşılık hiç tereddüt etmeden ve önlerindeki arkadaşlarının pancar gibi doğrandığını gören inançlı yiğitlerin ölmezliğe koşuşunda gizlidir. Başımızı ellerimizin arasına alarak düşünmemiz gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli bu ruhla ve burada atılmıştır.

***          ***       ***

19 Mart 2012 Pazartesi günü de Terme Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu Çanakkale programına katıldım. Bu lisede okuyan yeğenimin daveti üzerine tesadüfen katıldığım program, okulun edebiyat öğretmeni ve başarılı bir sahne sanatçısı Sayın Şenol YILMAZ ve kıymetli Eşi Nermin Hanım tarafından öğrencileri ile birlikte hazırlanmıştı. Şenol Bey'in sahne sanatçısı olması nedeniyle sahneyi kullanma gücü öğrencilerine de yansıtılmıştı.

Öğrencileri Furkan KÖSE (Dimos), Miraç PAMUKÇUOĞLU (subay), Feyza SEVİM , H. Hüseyin KARATAY, Mert CİVANBAY, Gülşen FELEK, Elif OCAK ve bizim, sapan taşı ile Dimos'u vuran M. Sait YILMAZ yeğenimiz. Adlarını sayamadığım öğrenciler, sanki birer sahne sanatçısı idiler. Değerli öğretmen Şenol Bey'in istikbal vadeden eserleri idi. Başta Terme Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Mustafa KURNAZ Bey olmak üzere ekibinin tamamını kutlayarak kişisel teşekkürlerimi sunuyorum.

***          ***       ***

Çanakkale zaferini en güzel canlı anlatan elbet ki büyük şair Mehmet Akif ERSOY'dur. Ondan esinlenerek daha nice güzel programlar üretileceğini şimdiden tahmin edebiliyoruz. Çanakkale şehitlerini ve M. A. ERSOY'u rahmet ve minnetle anıyoruz

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Sevgi, saygı ve selamlarımla...

 

 Bu Haber 1514 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI