24 Mart 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye-Tokat-Adana yolu...
musakiroglu@mynet.com

Bizim Yayın Grubu olarak yaklaşık 10 yıldır en çok üzerinde durduğumuz ve sürekli gündemde tuttuğumuz konu Ünye-Akkuş-Niksar Yolu'dur.

 Bölge kamuoyunun da dikkatle takip ettiği bu konuyla ilgili olarak son zamanlarda yaşanan sessizlik karşısında okurlardan gelen; “Bu işi seçim öncesinde ısıtıp ortaya attılar. Seçim bitti, soğutup kenara koydular. Ünye-Akkuş-Niksar Yolu hayal…” şeklindeki tepki ve yorumlar bir hayli artmaya başladı.

 

Son olarak 6 Ocak tarihinde “Sessizliğin bu kadarı artık da pes dedirtti” başlıklı yazımda konuya dikkat çekmiş, siyasilerden açıklama beklediğimizi belirtmiştim.

 

Bunun üzerine Milletvekilimiz Sn. Mustafa Hamarat telefonla aramış, ancak beklediğim cevabı alamamıştım kendisinden.

 

Ankara'dan ayrıca edinmeye çalıştığımız bilgilerden yolun Tokat-Adana arasındaki güzergahında yoğun çalışmalar olduğunu… Tokat-Niksar arasında da yer yer çalışmalar yapıldığını… Niksar-Ünye arasındaki güzergahta ise durum değerlendirmesi yapıldığını öğreniyorduk.

 

Bu bilgilerimizi, konuyla ilgili olarak yeni bir açıklamada bulunan Ulaştırma Bakanı Sn. Binali Yıldırım teyit etti.

 

Bakan Yıldırım; Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacak 18 güzergahtan birisi olacak olan 684 kilometrelik Ünye-Tokat-Adana yolunun 401 kilometresinin bitirilip işletmeye açıldığını… Kalan 134 kilometresinde ise yapım çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

 

Sn. Bakanın kalan 134 kilometre olarak ifade ettiği bölümün 100 km'sinin Ünye-Niksar arasındaki bölüm olduğu açık.

 

Yolun bu bölümünde bir sessizlik havası hakim. Ancak, Karayolları ekiplerinin                Ünye-Niksar arasında en doğru hattın ne olması, neresi olması, nerelerden geçmesiyle ilgili olarak çalışma yaptıkları söyleniyor.

 

Gerçi bu konuda yapılmış siyasi ya da resmi bir açıklama yok. Ancak, Ulaştırma Bakanlığı tarafından Ünye-Tokat-Adana hattı olarak projelendiren ve 401 km'si biten yolun geri kalan bölümünde bir çalışma olmadığını söylemek imkansızdır. Çünkü proje bir bütündür ve bir bütün olarak bitirilecektir.

 

Kaldı ki; Sn. Bakan da böyle diyor, çalışmaların sürdüğünü söylüyor.

 

Anladığım kadarıyla bu bölümdeki çalışmalar şimdilik daha çok masa başı proje çalışmaları olarak sürüyor. Yakındır saha çalışması başlar.

 

Konu açılmışken bir şeye daha dikkat çekmek istiyorum. Biz bu zamana kadar bu yolu Ünye-Akkuş-Niksar güzergahı olarak ifade ediyorduk. Ancak bu ifade Adana'ya kadar inecek olan yolun bir bölümünü ifade ediyor. Yolun doğru ifadesi ve Bakanlığın da kayıtlarında geçen adı Ünye-Tokat-Adana yoludur. Bunu böyle bilelim.

 

Diğer taraftan ilimiz topraklarından Ordu'dan başlayan ve İskenderun'a inecek olan bir yol hattı daha var. Bu yolun toplam uzunluğu 804 km ve bu hattın 576 km'si tamamlanmış, geri kalan 228 km'sinde ise çalışmalar sürüyor.

 

Biliyorsunuz bu yolun da adı Ordu Dereyolu güzergahı olarak geçiyordu. Onun da Bakanlık'taki resmi adı Ordu-Sivas-İskenderun yolu olarak konulmuş.

 

Ünye-Tokat-Adana ve Ordu-Sivas-İskenderun yolları ilimizin bundan sonraki tarihinde yer alacak iki dev projedir.

 

Bölgemiz bu iki güzergahla birlikte İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'ne ulaşarak ekonomik hareketini katlama imkanı bulacaktır.

 Bu Haber 3085 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI