24 Mart 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Sigara
atakici52@mynet.com

Sigaranın içinde bulunan maddeler: Sigaranın içinde 4000'den fazla zehirli medde bulunmaktadır. Bu maddelerin en önemlileri: Radon: Radyasyon. Metanol: Füze yakıtı. Tolüen: Tiner.

Hidrojen Siyanür: Gaz odalarında insan öldürmek için kullanılan madde.

Naftalin: Güve kovucu. Amonyak: Temizlik malzemesinde kullanılır.

 Nikotin: Tütün bitkisinin içinde bulunan ve bağımlılık yapma potansiyeli yüksek olan bir meddedir.

Karbon monoksit: Araba egzozlarından çıkan ve öldürücü etkisi olan bir gazdır.

Katran: Asfalt yapımında kullanılan yüksek derecede zehir içeren bir meddedir.

Aseton: Boya sökücü olarak kullanılır. Bütan: Çakmak gazıdır.

Arsenik: Fare zehri olarak kullanılır.

Sigaranın etkileri:  Sigaranın etkileri, ne kadar içildiğine, ne kadar süredir kullanıldığına, ne kadar güçlü ve ne tür bir tütün kullandığına, ne kadar derin içe çekildiğine, kişinin genel sağlığının nasıl olduğuna ve kişinin ailesinde belli hastalıkların olup olmadığına bağlı olarak değişmektedir.

İçer içmez ortaya çıkabilecek etkileri kalp atışının hızlanması, kan basıncının artması, midenin asit üretmesi, böbreklerin az idrar üretmesi, beynin ve sinir sisteminin hızlı çalışması sonra yavaşlaması, iştahsızlık koku ve tat alma duyularının zayıflaması, akciğerlerdeki küçük saç benzeri liflerin ve hava yollarının uygun çalışmaması, el ve ayak parmaklarına kan akışının zayıflamasıdır.  Ayrıca: midenin bozulması, gözlerin sulanması, baş dönmeleri de yaşanabilir. Eğer bir kişi uzun bir süredir içiyorsa; sık sık nefessiz kalmak ve öksürmek, dişlerin ve parmakların lekelenmesi, daha kırışık ve kuru bir ciltle daha yaşlı gözükmesi, sigara içmeyen birine göre daha zor hamile kalmak

Uzun süre içmekten dolayı ortaya çıkan hastalıklar ise şöyle sıralanabilir: Özellikle ciğerlerdeki ve kalpteki kan damarlarının daralması ve kalınlaşması, solunumla ilgili enfeksiyonlar, üşütme, kronik bronşit ve zatürree, astımın artması, mide ülseri, akciğere kan akışının azalmasından dolayı damar hastalıkları kalp krizi ve kalp ile ilgili hastalıklar, akciğer, böbrek, pankreas, gırtlak, mesane, rahim, mide kanseri baş göstermesi. 

Hamilelik döneminde sigara içilmesi sonucunda alınan karbon monoksit ve yüksek düzeyde nikotin, bebeğin oksijen almasını engeller. Nikotin plasentaya ve oradan bebeğe geçer ve bebeğe ulaşan nikotin annedeki seviyeden % 15 daha fazla seviyededir. Nikotin, bebeğin kanında, amniyotik sıvıda ve anne sütünde yoğunlaşır. Bu faktörlerin bir araya gelmesi, hamilelikte sigara içen annelerin çocuklarında yaygın olarak görülen düşük doğun kilosu ve gelişim gecikmelerini açıklamaktadır.

Yüksek miktarda nikotin alınması( örneğin bazı böcek öldürücü spreylerde bulunabilir) aşırı miktarda toksit etkisine sahiptir ve kişide kusmaya, titremeye, kıvranmaya, sarsılmaya yol açabilir. Nikotin alımının durdurulması bir veya daha fazla sürede sonlanabilecek bir yoksunluk sendromuna yol açar. Zihinsel ve dikkatle ilgili süreçlerde rahatsızlıklar, uyku bozuklukları, iştah artması ve tekrar kullanmak için aşırı istek duyma olarak sıralanabilir.

Vücudumuz ve sigaranın vücudumuz üzerindeki etkileri… Sigara bağımlılarının ağız kanserine yakalanma riski çok yüksek. Ayrıca tütün dumanı diş eti hastalıklarına yol açar, diş çürümesine ve nefesimizin kötü kokmasına sebep olur. Bunların yanı sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır. Beyne giden oksijende azalma olur, bu da beyin damarlarının daralmasına neden olur… Bu durum kişiyi felce kadar götürür. Akciğer ve bronşlar:  Sigara dumanı soluk borumuzdan bronşlarınızdan geçer ve göğsünüze iner. Sigara dumanındaki hidrojen siyanür, bronşlarınızın çeperini yakar ve kronik öksürük ortaya çıkar. Bronşlar zayıfladıkça, bu bölgede pek çok hastalık oluşur. Akciğer salgılarında azalma olur ve bu da kronik öksürüklere yol açar. Kalp: Sigaranın kalbe verdiği zararlar tek kelimeyle yıkıcıdır. Nikotin kan basıncını yükseltir ve kanın daha çabuk pıhtılaşmansa sebep olur. Sigarada bulunan karbon monoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolesterol depolanır ve bu da kalp krizi riskini artırır. Bunun yanı sıra, kan dolaşımı bozukluklarına bağlı olarak, felç, parmaklarda kangren ve iktidarsızlık, sigara içenlerde çok sıklıkla görülen hastalıklardır. Not, Yeşilay arşivinden yararlandım.

 

 

 Bu Haber 1646 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI