27 Mart 2012 Pazar
İSMAİL SARI
ÜTSO (Ünye Ticaret ve Sanayi Odası) Toplantıları

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO), belirli aralıklarla “Ünye'nin sorunlarının” görüşüldüğü toplantılar düzenlenmektedir. Sayın Başkan Hasan Şimşek ve bu konudaki çalışma arkadaşlarına, şahsım adına teşekkür ediyorum. Aktif olmanın ve bir şeyler yapmak istenildiğinin göstergesidir bu toplantılar.

X X X X X

     26 Mart 2012 Pazartesi sabahı, kahvaltılı bir toplantı yapıldı. Ticaret ve Sanayi Odamızın salonunda yapılan toplantıya katılım son derece azdı. Ünye'miz adına üzüntü vericiydi. Ya Ünye'nin hiç sorunu yoktu ya da Ünyeli, kendisine sahip çıkmıyordu. İkinci şıkkın doğru olduğuna inanıyorum. Çünkü Ünye insanının büyük çoğunluğunun “vurdum duymazlığı” tarihi bir vakıadır. Her şeyi başkanlarından veya devletten bekleme alışkanlığı vardır. Sorumluluk yüklenme, risk alma, taşın altına el koyma alışkanlığı verilememiş veya verememişiz. Karadüzen (atalardan görüldüğü gibi) fındığı üret, toptan tüccara sat, çuvallar dolusu parayı cebine doldur; çoğu zaman kahvehane köşelerinde, gemi bacalarından çıkan dumanlar gibi tüttürülen sigara dumanları ile dehlize dönmüş loş salonlarda harca. Başka bir üretim alışkanlığı verilmemiş, görmemiş gösterilmemiş Ünye halkının ne işi var toplantı ile nesine gerek Ünye'nin sorunu. Onun bir tek sorunu vardır; Bu sene fındık var mı yok mu?

X X X X X

 Değerli okuyucularım, halkımı kötülemiyorum. Halka rehberlik yapması gereken etkili ve yetkili kişilerin bu insanlara gereği gibi öncülük yapmadıklarını gündeme getirmeğe çalışıyorum. Bizim insanımız, kendi beyin gücü ile üretici olamazsa da gördüğünü yapma konusunda maharetlidir. Bu düşüncelerim doğrultusunda, toplantıda şu önerilerimi topluma sundum:

 

1)     Yöresel ürünlerin sanayiini geliştirmeliyiz. Örnek:

 

        a) Fındıktan yerel olarak evlerde çikolata üretimi öğretilmeli; Ünye, ev çikolatası üretim ve satış merkezi haline getirilebilir

 

        b) Trabzon hurması ziyan oluyor. Evlerde marmelat üretimi öğretilirse Ünye, bir hurma marmelat merkezi olur.(Pekmez, hem üretimi pahalı hem de marmelat gibi tutulması mümkün değildir).

 

        c) Yöresel hamsinin en kalitelisi Ünye'mizde çıkıyor. Hamsi sanayii geliştirilmelidir ve bu konuda halka önderlik ve öğreticilik yapılmalıdır, diye düşünüyorum.

 

2)     Ünye'miz turistik bir şehir ve yöredir diyoruz; Ünye'ye gelenlere hediyelik olarak sunulacak, tanıtıcı hiçbir varlığımız yoktur. Fındık her tarafta satılıyor. Ünye'den fındık alıp da götürmeye gerek kalmadı. Öyle ise yeni bir şeyler üretilmelidir.

 

ÜTSO Başkanı Sayın Hasan Şimşek Bey'e, bir sonraki toplantı için bir önerim var.

Toplantıya katılımın çoğaltılması için, çekici bir sunum yapılmalıdır. Örnek:”Toplantıda Hamsi vakumlaması nasıl yapılır, gösterilecektir” gibi bir örnek tanıtım yapılırsa, bizim insanımız eylemi sever. Eylemli bir toplantı katılımı arttırır diye düşünüyorum.

     Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1676 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : ticaret odası toplantılarının verimsizliğinin sebebi Tarih : 29 Mart 2012 / Pazar Üye Adı :Ahmet ELKİN
Sayın Hocam, Ogünkü toplantının meslek komitelerine verilen kahvaltı olduğunu biliyoruz. Malum Ticaret Odası Seçimleride yaklaşmakta olduğu için Ticaret Odası Üyelerine Ve Üyelerinin temsilcisi olan meslek komitelerine kahvaltı vermiştir. Bu programa davetin az olmasının sebeblerinden biri; Meslek Komitesi olmayan kişilerin hatta Ticaret Odası Üyelerinin davetli olmamasıdır. Normal zamanlarda bir toplatı olacağı zaman üye olmam hasabi ile cep telefonuma program davet mesajı gelmekte iken bu toplantıda gelmemiştir. Ayrıca Meslek Komite temsilcilerinin vermil çalışamamasından toplatılar verimsiz olmaktadır. Meslek Komiteleri daha aktif insanlardan seçilmelidir. Oda Toplantılarından önce Oda Yönetimi toplantı ile ilgili iştişare yapmalıdır. Hatta üyelere mesaj atıp,şu gün toplantı yapmayı planlıyoruz,konusda şu, bir fikri olan varsa mail yada mesaj atabilir denilebilir. Sizde çok güzel örnek vemişsiniz ama gıda ve turizm konusuna değinmişiniz. Malum birçok meslek kuruluşu var, meslek türleri temsilcileri olan komite üyeleride tıpkı sizin vermiş olduğu örnek gibi rapor hazırlayıp odaya sunmalıdır.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI