27 Mart 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Büyükşehir'e yaklaşıyor muyuz, yoksa uzaklaşıyor muyuz?
musakiroglu@mynet.com

12 Haziran Genel Seçimleri Ordu için birçok şeyin bir kez daha söylenip ardından uygulamaya geçildiği… Ayrıca birçok şeyin de ilk kez söylendiği seçim olarak tarihe geçti.

 

Seçimde, bu kez İstanbul'dan değil de Ordu'dan aday olmayı tercih eden İçişleri Bakanımız  Sn. İdris Naim Şahin tarafından ifade edilen “Altınordu” ifadesi Ordu için ilk kez ifade edilen ve çabucak kabul gören bir ifade oldu.

 

İlimizde önceden beri söylenen ve de ilk kez sözü edilen her şey bu ‘Altınordu' içine konuldu, öyle dile getirildi.

 

Bilinen birçok isteğin yanında özellikle havaalanı ve çevre yolu Ordu için tarihi önemdeki iki istekti. Seçim sonrası bu iki istekle ilgili ihaleler yapıldı, yapımına başlandı.

 

Seçim meydanlarında pek sözü edilmeyen, ancak Sn. Şahin'in yakınında bulunanların şahit olduğu Samsun-Sarp arası demiryolu hattı ile Ordu'nun il sınırları dahilinde Büyükşehir yapılması düşüncesi ilimiz ilk kez akla gelen-getirilen projelerdi.

 

Samsun-Sarp demiryolu hattı ile ilgili olarak ön çalışmaların başladığı yönünde haberler alıyoruz.

 

Sahil boyu bölgeye döşenecek bu demiryolu hattının son derece verimli bir hat olacağı… Ayrıca yatırım masrafı geri dönüşümünün kısa sürede gerçekleşebileceği ile ilgili ön tespitler yapılmış.

 

Diğer taraftan bu hattın Meclis'te Samsun, Ordu, Giresun, Rize, Artvin milletvekillerinden oluşan ve ayrıca çeşitli illerden seçilmiş 80'nin üzerinde milletvekili desteği var.

 

Ayrıca Başbakan Karadenizli, birçok bakan Karadenizli… Buradan gelecek destekte çok önemli.

 

Bütün bunlara bakıldığında Samsun-Sarp demiryolu hattının gerçekleşmesinin pek bir zorluğu yok gibi görünüyor.

 

Gelelim diğer düşünceye… Ordu'nun Büyükşehir yapılması düşüncesine…

 

İşte bu zor görünüyor.

 

En başta, bu iş için birinci kriter olarak bilinen nüfus… Ordu'nun Büyükşehir yapılması ile ilgili olarak hazır olması gereken 750 binlik nüfusu yok.

 

Ordu'nun il geneli nüfusu iki yol önce 730 binin üzerindeydi. 750 bini bulmaya da 15, 16 bin civarında bir nüfus kalmıştı. Bu nüfusu da iki-üç yıllık bir planlamayla sağlama imkanı vardı. Bunu  da; il merkezi, ilçe merkezleri, belde ve köylerde yaratılacak yeni iş sahaları ve iş imkanlarıyla ilimizden göçen 800 bine yakın nüfustan bir kısmının geri döndürülmesiyle sağlayabilirdik.

 

Ama öyle olmadı. Nüfusumuz tam tersine azaldı. Geçtiğimiz yılsonu itibariyle ilimizin genel nüfusu 715 binlerin altına düştü.

 

Yani biz nüfusumuzun üzerine 15 bin eklememiz gerekirken tam tersi oldu, 15 bin nüfus kaybettik.

 

Büyükşehir olmak, hele de il sınırları dahilinde Büyükşehir olmak bir çok imkanı beraberinde getiren çok büyük bir fırsat…

 

Düşünebiliyor musunuz büyükşehir belediyelerine sağlanan son derece geniş yetki ve maddi-manevi imkanlar kullanılacak… İl merkezinden, ilçe merkezlerine, beldelere ve köylere kadar bütün her yer Büyükşehir Belediyesi idaresiyle planlanacak, hizmetler eşgüdümlü olarak düzenli ve belirli bir disiplin dahilinde sunulacak.

 

Dağınık, derme dökük bir Ordu ilinden bütün il sınırları dahilinde planlı, düzenli, bakımlı bir Ordu'ya geçilecek.

 

Hele de Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olacak kişi tecrübeli, devleti ve idareciliği iyi bilen usta bir belediye başkanı olursa var ya böylesi bir büyükşehirin tadına doyum olmaz…

 

Peki, Ordu Büyükşehir olabilir mi? Bu gidişle zor görünüyor. Çünkü nüfus geriliyor.

 

Geriye kalıyor iki ihtimal… Ya Büyükşehir olma nüfusu 700 bine düşürülecek, Ordu böylece Büyükşehir olma hakkını elde edecek. Bu kolay olan yolu…

 

Diğer bir yol ise zor olanı; yukarıda da yazdığım gibi Ordu genelinde yeni iş imkanları yaratılacak, böylelikle gurbette çalışmaya giden Ordululardan 35-40 bininin geriye dönüşü sağlanacak ki bu iş olsun.

 

Ama bütün bunların üstündeki en önemli avantaj bu işlerin tepesindeki bakanın Ordulu oluşu…

 

İçişleri Bakanı Sn. idris Naim Şahin'in gücü Ordu'yu Büyükşehir yapmak için bu dönemdeki en büyük fırsatımız.

 

Bu iş olacaksa Sn. Şahin'le olacak, yoksa olacağı falan yok…

 Bu Haber 2521 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI