29 Mart 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yunus Emre ile ilgili sürprizlere hazır olalım...
musakiroglu@mynet.com

Belçika'da yaşayan Ünyeli bir okurum mesaj atmış; Yunus Emre ile ilgili duygularını dile getirmişâ€¦

 

Ayrıca Belçika'da ev komşusu olan Niksarlı bir dostuyla olan Yunus Emre hatırasını yazmış.

 

Adı Ahmet Hamdi Bayraktar olan bu okurum diyor ki;

 

“Ben 22 yıl önce Yunus Emre'yi merak edip öğrenmek istediğimde o yaz geldiğim Türkiye'de, özellikle İstanbul'dan kendisiyle ilgili çok sayıda kitap aldım.

 

Bu kitapların hepsini okudum… Ayrıca yeni kitaplar, kaynaklar arıyor, araştırıyorum. Okuduklarımdan çok şey öğrendim. Ve Yunus Emre'yi bir hayli tanıdım.

 

Burada Niksarlı bir komşum var. Yunus Emre'yi bir parça kulaktan dolma bilir, tanır. Ama bildiği tek şey, ya da Yunus'la ilgili önemsediği tek şey mezarının Niksar'da oluşudur.

 

Ben ona Yunus Emre'yi anlatmaya kalkıştığımda, sözümü keser; ‘Yunus Emre'nin kabri Niksar'dadır' der, lafımın önünü keser.

 

1998 yılında bu komşumla birlikte Türkiye'ye tatile gittik. Önce onun misafiri olduk, Niksar'a gittik. Benim Yunus Emre'ye çok sevdiğimi bildiği için Niksar'da ilk önce Yunus Emre türbesine götürdü.

 

Sonra Ünye'ye geldik. Yalnız şunu belirteyim; ben bu arkadaşa hiç, Yunus Emre'nin mezarı Ünye'de demedim.

 

Aldım onu Ünye'deki Şeyh Yunus Emre Türbesi'ne götürdüm. O gün türbe çok kalabalıktı, bir hayli ziyarete gelen olmuştu.

 

Niksarlı arkadaşıma bu türbenin de Yunus Emre türbesi olarak bilindiğini, bu yüzden her yerden çok sayıda ziyaretçi geldiğini söyledim.

 

Şaşırdı, çünkü Niksar'daki türbeyi ziyarete gittiğimizde kimse yoktu. Ama buradaki türbe ziyaretçi kaynıyordu.

 

Bana biraz bozuldu, niye bu zamana kadar Ünye'de Yunus Emre türbesinin olduğunu söylemediğim için sitemde bulundu.

 

Ben de Yunus Emre'nin Ünye'de yatıyor olmasının ayrı bir heyecan sebebi olduğunu, ancak asıl heyecanın Yunus Emre'de dile gelen evrensel anlamdaki sevgi, hoşgörü, barış düşüncesinde yattığını söyledim.

 

Şimdi o arkadaşımla Yunus'u daha derin manalarıyla konuşuyor, Yunus'u her geçen gün biraz daha tanıyoruz.

 

Dediğim gibi Yunus'un düşüncesi bütün dünya için bir ışık bir heyecan kaynağı… Benim için de öyle.

 

Ama benim için ikinci bir heyecan kaynağı daha var, Yunus Emre'nin mezarının Ünye'de bilinmesi, böyle kabul görmesi ve çok sayıda Yunus Emre gönüllüsünün gelip burayı ziyaret etmesidir.

 

Ünyeliler, bizler bu yüzden şanslıyız. Çünkü Yunus Emre gibi bir değerin yattığı toprakların çocuklarıyız.”

 

***************           ****************

Sn. Ahmet Hamdi Bayraktar, mesajının bundan sonraki bölümünde benden bahsetmiş, övgülerini dile getirmiş, başarı dilemiş.

 

Kendisine teşekkür ediyorum. Ünye'ye geldiğinde kendisiyle bizzat tanışmak istiyorum. Gazete büromuza bekliyorum.

 

Bu arada gerek bu okuruma gerekse diğer bütün okurlarıma şunları belirtmek istiyorum.

 

Benim de yönetiminde bulunduğum, Başkanlığını Sn. Yaşar Argan'ın yaptığı Şeyh Yunus Derneği, Şeyh Yunus Türbesi ve Yunus Emre ile ilgili olarak Ünye'de yapmayı kararlaştırdığı birçok etkinliği Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Arpacıoğlu ile paylaştı.

 

Sn. Ahmet Arpacıoğlu, Yunus Emre ile ilgili yapılacak her türlü etkinlikte belediye olarak baştan sona yer alacaklarını, her türlü katkı ve desteği vereceklerini belirterek; bunu geçmişe ve geleceğe karşı bir görev olarak algıladıklarını ifade etti.

 

Derim ki;

 

Önümüzdeki süreçte Ünyeli hemşerilerimiz Yunus Emre'mizle ilgili sürprizlere hazır olsunlar.Bu Haber 2117 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Festival ve Yunus Emre Tarih : 5 Nisan 2012 / Pazar Üye Adı :Muhammed Sıddık Öz
Musa Bey kardeşim,Bu yazınızı daha doğrusu yurtdışından size yazan A.H.Bayraktarın yazıklarını okuyunca ,benim de 29 Temmuz 2011 de gazetemiz Kentte yazdığım Festival ve Yunus Emre başlıklı yazım aklıma geldi.Senin de o yazıyı bir daha okumanı ve orada da belirttiğim gibi beni de hemen Yunus Emre Kültür ve Sanat ..... Derneğine Üye yapmanızı rica edeceğim.Bu Konuda dernek başkanı Yaşar Argan Beyle de Telefonla görüşmüştüm o günlerde. Sonra üye olmak için fırsat olmadı. Selam ve sevgilerimle. ESKİ KALEM . M.Sıddık ÖZ
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI