23 Mart 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Fevzi Çakmak "Eyaleti" bu sefer kimi seçiyor?
musakiroglu@mynet.com

Fevzi Çakmak Mahallesi Ünye'nin diğer bütün mahallelerinden farklılık gösterir. Kendi içinde adeta ayrı bir şehir görünümündedir. Bir şehirde olması gereken esnafların tümü bu mahallede de bulunur. Esnafın daha büyük olanlarının yer aldığı bir ana caddesi vardır. Bununla birlikte yan caddeleri, sokakları, mevkileri vardır. Aynı bir şehir gibi Mahallenin merkezi vardır, kenar bölgeleri vardır.

Spor kulübü, futbol takımı, sağlık ocağı, pazaryeri gibi sosyal faaliyet ve hizmetlerin yerine getirildiği bütün kurumları vardır bu mahallenin.

10 bin civarında nüfusu ve 7 bine yakın seçmeniyle Türkiye'deki ilçelerin % 40'ından daha büyüktür. Tabakhane Deresi'nin oluşturduğu doğal bir sınırla Ünye'den ayrı bir yerde durur sanki. Sanırım bu yüzden, Fevzi Çakmaklılar kendilerine “Eyalet” adı vermişler.

Şöyle bir iddia vardır Ünye'de,  Fevzi Çakmak Mahallesi'nde hangi parti önde gider, en çok oyu alırsa, o partinin belediye başkan adayı Ünye'de seçimi kazanır. Kişiye göre doğruluğu ve yanlışlığı değişebilir, ancak bu iddia bayağı güçlü bir yer tutar Ünye kamuoyunda.

         Siyasiler de, siyasi parti yetkilileri de böyle inanmış, böyle kabul etmişlerdir, Siyaset yaptığım yıllardan bunun böyle olduğunu ben de iyi bilirim. Şimdi de öyle, baksanıza partiler ha bire Fevzi Çakmak mücadelesi verip duruyorlar. Burada güçlü olmak, güçlü görünmek partilere, diğer bütün mahallelerde “Bakın biz Fevzi Çakmak'ta birinci partiyiz, seçimi biz alıyoruz” havası yaratma imkanı veriyor.

          Fevzi Çakmaklılar da durumlarının, partiler için ne kadar önemli olduğunun çok iyi farkındadırlar. Biraz mağrur dururlar siyasilere karşı. Ama ilgiyi, alakayı da eksik etmezler. Bu seçim çalışmaları sırasında da öyle görünüyor. Sel felaketinden dolayı kırgın olduklarını söyledikleri Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu dahil, seçimin diğer iddialı iki adayı Nihat Şen ve Harun Reşit Sever ne zaman bu mahalleye gidip toplantı yapsalar, hep kalabalık bir insan topluluğu buldular karşılarında. Bu yüzden üç aday da bu mahallede güçlü olduğuna inanıyor, seçimi kendisinin alacağını söylüyor.

          Dolayısıyla Fevzi Çakmak'ı bu seçimde kimse öyle çantada keklik sanmasın. Çünkü bu sefer zoru oynuyorlar. Anlaşılması, çözülmesi güç bir durum sergiliyorlar. Bu durum, taa ki, seçim günü seçim sandığına gidip oyunu atana kadar böyle olacağa benziyor.

Sözün kısası, Fevzi Çakmak “Eyaleti”ni bu sefer, önceden kestirmek bir hayli zor. Sonucu sandık gösterecek.

           Bir de şunu belirteyim. Ben de 1989'dan bu yana yerel seçimlerin içindeyim. “Fevzi Çakmak'ta birinci gelen parti seçimi alır” iddiasının ne kadar doğru olduğunu iyi bilirim. Gerçekten de bu mahallede hangi parti çok oy alır birinci olursa, Ünye'de belediye başkanlığını hep o parti kazanmıştır. Eminim bu seçimde de öyle olacaktır.

           Bu mahallemizin baş sorunu Tabakhane Deresi'dir. Bu derenin çirkin görüntüsü, etrafa yaydığı korkunç koku, çevre ve insan sağlığını tehdit eden kirliliği ve de çok daha tehlikelisi sel tehdidi Fevzi Çakmak'ın baş belasıdır. Bu yüzden Fevzi Çakmak “Eyaleti”, Tabakhane Projesi en inandırıcı aday kimse, onda karar verecek, onu seçecektir, diye düşünüyorum.Bu Haber 1836 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI