30 Mart 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Yeşil Tur nerden geçiyor...
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerindeki yeşil tur hattı projesi ile ilgili son durum nedir?

 

Son durumun ne olduğunu belirtmeden önce bu ‘yeşil tur' nedir, öncelikle bir kaç cümle ile anlatmaya çalışayım.

 

Yeşil tur siyasiler tarafından işin başında; güney bölgelerimizde denizde yapılan ‘mavi tur'a paralel olarak bölgemizde yaylalarımızın olduğu alanlarda Samsun'dan başlayarak Artvin'e kadar uzanacak şekilde düzenlenmesi için çalışılan güzergah olarak açıklandı.

 

Yeşil turdan amaç ise; bölgemizin yeşilliğini tanıtmak… İç bölgelerimizdeki doğal güzellikleri, özellikle yaylarımızı öne çıkarmak… Bu alanları turizme açmak, turist çekmek…

 

Turizmin sektör olarak bütün dünyada büyüyen ve gelişen bir sektör olduğu gerçeğini gören… Dolayısıyla bu sektörden alabileceğinin azamisini almak isteyen ülkeler arasına artık Türkiye'de girdi.

 

Deniz-kum-plaj eksenli turizmin dışında uzun süre başka alanlarda turizm çalışması pek yapılmayan ülkemizde turizme kapsamına giren bütün alanlarda faaliyet başladı.

 

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi ile ilgili olarak ileri sürülen Yeşil Tur Projesi de bu alanlardan birisi… Hatta alanlar içinde en öne çıkan, beklentinin büyük olduğu bir proje.

 

Başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere Samsun'dan Artvin'e bölgemizin bütün siyasileri Yeşil Tur Projesi'ne özel önem veriyor.

 

Bunu da zaman zaman yaptıkları açıklamalarla dile getiriyorlar.

 

Hatta önceki gün Ünye'yi ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konu ile ilgili gelinen noktayı şöyle anlatmış: 

 

“Bölgedeki Yeşil Tur Projesi sürüyor. Samsun'dan başlayarak Artvin'e kadar bütün bölgeye turizm alanında ciddi bir katkı yapmak için çalışma başlattık. Bu kapsamda yayla güzergahlarını iyileştirmeye çalışıyoruz.

 

Türkiye'nin güneyinde dünyaca bilinen mavi tur güzergahı varsa, burada da doğayla iç içe, yaylaların yeşilinden geçen bir yeşil tur güzergahı, bir yeşil yol güzergahı oluşturmaya çalışıyoruz.

 

Türkiye'nin kültür ve turizm yaşamında güzel gelişmeler var. Şimdi derdimiz mümkün olduğu kadar bu potansiyeli Karadeniz'e, yukarıya yeşile doğru taşımaya çalışmak. Çalışmalar oldukça iyi gidiyor.”

 

Sn. Bakan güzel haberler, sevindirici bilgiler vermiş.

 

Vermiş olmasına vermişte, soruyorum bu güzergah Ünye'nin neresinden geçiyor?

 

Söz konusu hat içerilerden bir yerlerden geçeceğine göre soruyu şöyle sormak daha doğru:

 

Samsun yaylalarını Artvin yaylaları ile buluşturacak olan bölgemizdeki yeşil tur hattı Ünye'nin iç bölgelerinde nerelerden geçiyor?

 

Ben bu konuda ne bir haber okudum, ne de bir açıklama duydum. Bu nedenle de bilgilenmek istiyorum.

 

Ayrıca kamuoyunun da bilgilenmesi kapsamında şu sorularıma cevap bekliyorum:

 

* Ünye bölgesinden geçen Yeşil Tur güzergahı belli mi? Belli ise nerelerden geçiyor?

 

* Herhangi bir çalışma yapıldı mı?

 

* Yapıldıysa ne yapıldı?

 

Sn. Bakan diyor ki; “Çalışmalar oldukça iyi gidiyor.”

 

İyi gittiği ifade edilen bu çalışmaların bizim bölgemizdeki yansımasını merak ediyoruz.

 Bu Haber 2885 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI