31 Mart 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Madde bağımlılığı
atakici52@hotmail.com

Sigaranın Etkileri: Sigaranın etkileri, ne kadar içildiğin, ne kadar süredir kullanıldığına, ne kadar güçlü ve ne tür bir tütün kullandığına, ne kadar derin çekildiğine kişinin genel sağlığının nasıl olduğuna ve kişinin ailesinde belli hastalıkların olup olmadığına bağlı olarak değişmektedir.

İçer içmez ortaya çıkabilecek etkileri kalp atışının hızlanması, kan basıncının artması, midenin asit üretmesi, böbreklerin az idrar üretmesi, beynin ve sinir sisteminin hızlı çalışması sonra yavaşlaması, iştahsızlık, koku ve tat alma duyularının zayıflaması, akciğerlerdeki küçük saç benzeri liflerin ve hava yollarının uygun çalışmaması, el ve ayak parmaklarında kan akışının zayıflamasıdır.

Ayrıca; midenin bozulması, gözlerin sulanması, baş dönmeleri de yaşanabilir. Eğer bir kişi uzun bir süreden beri içiyorsa; sık sık nefessiz kalmak ve öksürmek, dişlerin ve parmakların lekelenmesi, daha kırışık ve kuru bir ciltle daha yaşlı gözükmesi, sigara içmeyen birine göre daha zor hamile kalmak.

Uzun süre içmekten dolayı ortaya çıkan hastalıklar ise şöyle sıralanabilir: Özellikle ciğerlerdeki ve kalpteki kan damarlarının daralması ve kalınlaşması, solunumla ilgili enfeksiyonlar; üşütme, kronik bronşit veya zatürree, astımın artması, mide ülseri, akciğere kan akışının azalmasından dolayı damar hastalıkları, kalp krizi ve kalp ile ilgili hastalıklar, akciğer, böbrek, pankreas, gırtlak, mesane, rahim, mide kanseri.

Hamilelik döneminde sigara içilmesi sonucunda alınan karbon monoksit ve yüksek düzeyde nikotin, bebeğim oksijen almasını engeller. Nikotin plasentaya ve oradan bebeğe geçer ve bebeğe ulaşan nikotin annedeki seviyeden %15 daha fazla seviyededir. Nikotin, bebeğin kanında, amniyotik sıvıda ve anne sütünde yoğunlaşır. Bu faktörlerin bir araya gelmesi, hamilelikte sigara içen annelerin çocuklarında yaygın olarak görülen düşük doğum kilosu ve gelişim gecikmelerini açıklamaktadır.

Yüksek miktarda nikotin alınması ( örneğin bazı böcek öldürücü spreylerde bulunabilir ) aşırı miktarda toksin etkisine sahiptir ve kişide kusmaya, titremeye, kıvranmaya, sarsılmaya yol açabilir.

Nikotin alımının durdurulması bir veya daha fazla sürede sonlanabilecek bir yoksunluk sendromuna yol açar.

İrrite olma, zihinsel ve dikkatle ilgili süreçlerde rahatsızlıklar, uyku bozuklukları, iştah artması ve tekrar kullanmak için aşırı istek duyma olarak sıralanabilir. Aşırı derecede tütün için istek duyma, 6 ay veya daha fazla sürebilir.

Vücudumuz ve sigaranın vücudumuz ve üzerindeki etkileri...  Baş ve Yüz: Sigara bağımlılarının ağız kanserine yakalanma riski çok yüksek. Ayrıca tütün dumanı diş eti hastalıklarına yol açar, diş çürümesine ve nefesimizin kötü kokmasına sebep olur bunların yan sıra sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır. Beyne giden oksijende azalma olur buda beyin damarlarının daralmasında neden olur. Bu durum kişiyi felce götürür.

Akciğer Ve Bronşlar: Sigaranın dumanı soluk borunuzdan ve bronşlarınızdan geçer ve göğsünüze iner. Sigara dumanındaki hidrojen siyenit, bronşlarınızın çeperini yakar ve kronik öksürük ortaya çıkar. Bronşlar zayıfladıkça, bu bölgede pek çok hastalık oluşur. Akciğer salgılarında azalma olur ve buda kronik öksürüklere yol açar. Not: Yeşilay arşivimden yararlandım.

                                 

 

 

 

 

 Bu Haber 1806 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI