5 Nisan 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bu Orduculuk zihniyeti hastalık mı ki?
musakiroglu@mynet.com

Ne dense, ne söylense fayda yok… Ordu merkez ilçe dahilindeki bazı Orduluların Ordu'yu sadece il merkezi, yani merkez ilçeden ibaret sayma huyları imkanı yok değişmiyor.

 

Özellikle karşılarına aldıkları, özellikle rekabet ettikleri ve her fırsatta önlerini kesmeye çalıştıkları Ünye olsun, Fatsa olsun Ordu merkezinde yaşayanların kabusu sanki.

 

90 yılı aşkın bir zaman önce hiç hak etmediği halde Ordu, il merkezi olmuş. Samsun'a bağlı ilçelerken haksızlık yapılmış, ahalisinin fikri alınmadan Ünye ile Fatsa Ordu'ya bağlanmışâ€¦

 

Olan olmuş, geride kalmış. Biz bunları unutmuşuz. Hem de hakkımız yendiği halde unutmuş, önümüze bakmışız.

 

Hem de bakın nelere rağmen önümüze bakmışız:

 

Karayolunun bulunmadığı, ulaşımın deniz yolu ile yapıldığı yıllarda dedelerimiz, babalarımız vilayetteki işlerini görmek için saatlerce denizde yolculuk etmişler, öyle gidip gelmişler Ordu'ya.

 

Kaldı ki her zaman denizden ulaşım mümkün olmadığından karadan yürüyerek gitmişler, bir günde zar-zor varmışlar vilayet merkezine.

 

Sonra karayolu açılmış. Ama eni dar, virajı bol karayolunda içimiz dışına çıkarak gitmişiz yıllar boyu il merkezimize…

 

Ama hiç bıkmamışız, isyan etmemişiz. Hakkımız yendi, bizi tekrar Samsun'a bağlayın dememişiz…

 

Çok kafamızın attığı zamanlarda, olmayacağını bile bile; ”Biz ayrı vilayet olacağız” demişiz, o kadar.

 

Yerimizi, ilimizi Ordu olarak bellemiş, hayatımızı öyle sürdürmüşüz bir asra yakın zamandır.

 

Bugünkü yeni yolla birlikte sanki bir adımlık mesafe kalmış Ordu merkeziyle aramızda. Eskinin zorlu ulaşımlarına göre, bugün artık Ordu'nun ilçesi gibi değil de mahallesi olmuşuz adeta.

 

Daha çok siyasetçiler tarafından işlerine öyle geldiği için kışkırtılan bölgecilik, bugünkü bazı siyasetçiler tarafından ellerinin tersiyle itildi… Ordu merkezden başlamak üzere bütün Ordu için bütünlük arz eden siyaset yapılmaya başlandı.

 

İçişleri Bakanı, Ordu Milletvekili Ünyeli Sn. İdris Naim Şahin'in bu konudaki gayret ve samimiyeti ortada…

 

Ordu Milletvekili Ünye-Akkuşlu Sn. Mustafa Hamarat'ın 1. dönem milletvekilliğinde başlattığı Ordu merkezli il siyaseti bütün diğer milletvekillerine örnek olarak sürüyor.

 

Ama gel gör ki, bu iyi niyetli, samimi, doğru ve olması gereken çabalar Ordu merkezde siyaset yapanlar tarafından ne kadar fark ediliyor?

 

Sn. Şahin ve Hamarat'la aynı partiden Ordu Milletvekili olan Sn. Fatih Han Ünal'a bakalım, bu işin ne kadar farkında…

 

Cevap üç kelime: Hiç farkında değil…

 

Bakın Sn. Ünal'ın son açıklamasıyla ilgili habere:  

 

“Büyükşehir olma fırsatını kaçırmayalım

 

Ak Parti Milletvekili Fatih Han Ünal, Ordu'nun Büyükşehir olmak için 750 bin nüfusa ulaşması gerektiğini belirterek, 2014 yılında yapılacak yerel seçimlere Büyükşehir olarak girmek için tüm kesimlerin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

 

Ordu'nun Büyükşehir olabilmesi için sivil toplum örgütlerine çok büyük görevler düştüğünü belirten Fatih Han Ünal,  “Gurbette olan vatandaşlarımızın nüfuslarını Ordu'ya almaları gerekiyor. Bizler Ordu'ya birçok yatırım kazandırıyoruz. Dereyolu, üniversite, havaalanı nüfusu artıracak. Bu yatırımlar nüfusun geri dönüşünü etkileyecek ama bu uzun zaman alacak…” dedi.”

 

Gördünüz mü hastalık halini alan Orduculuğu…

 

Haberde Fatih Han Ünal'a göre; Büyükşehir olacaksa sadece il merkezi olacak… O yüzden il merkezine hizmet eden üniversite, dereyolu, havaalanı gibi yatırımlar nüfus getirecek. Böyle dile getirilmiş mesele.

 

Ama aynı Fatih Han Ünal, Büyükşehir olmak için 750 bin nüfustan bahsediyor. Peki, bu nüfus sadece il merkezinin nüfusu mu, yoksa 19 ilçesiyle bütün Ordu ilinin nüfusu mu? Tabi ki bütün Ordu ilinin nüfusu…

 

O halde, niye meseleye sadece Ordu il merkezi olarak bakıyor? Niye il merkezindeki yatırımlara ve nüfusun artırılmasına dikkat çekiyor da, ilçelere de dikkat çekmiyor?

 

Beyin nasıl kurulursa dilden kelam öyle çıkarmışâ€¦ Nitekim de Fatih Han Ünal'dan öyle çıkıyor.

 

Bu Orduculuk zihniyeti hastalık mı ki?

 

Bence hastalık…Bu Haber 1683 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Yazımı anlamamışsınız... Tarih : 6 Nisan 2012 / Pazar Üye Adı :Musa Ö. Kıroğlu
Fahrettin mahlaslı değerli okuyucum, Siz yazımı okumuşsunuz, ancak ne demek istediğimi anlamamışsınız, ya da işinize geldiği gibi anlamışsınız. Ben diyorum Ordu ve 19 ilçesi bir bütün olmalı, bir bütünlük içinde haraket etmeli, bir bütünlük içinde paylaşım olmalı, özellikle siyasetçiler bu bütünlüğe aykırı hareket etmemeli... Siz diyorsunuz; yazınızda kin kokuyor. Kin falan yok, kaldı ki kinle, nefretle bir yere varılacağı da yok... Siz ne kadar Ordulu iseniz biz de o kadar Orduluyuz. Tek farkımız Ordu'yu sadece merkez ilçe olarak görmeyip, 19 ilçesiyle bir bütün olarak görmemizdir. Yazıma gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler, selamlar...
Başlık : Festival ve Yunus Emre Yazım Tarih : 5 Nisan 2012 / Pazar Üye Adı :Muhammed Sıddık Öz
Musa Hocam 29 Mart günü yazdıgınız Yunus emre ile ilgili sürprizlere hazır olun başlıklı yazınıza yazdığım yorumu okuyun lütfen.Selamlar.ESKİ KALEM MSıddık Öz
Başlık : Başlığa gerek yok. Tarih : 5 Nisan 2012 / Pazar Üye Adı :Fahrettin
Milletvekili Fatih Han Ünal'ın yazısında herhangi bir ayrımcılık yok ama maşaallah sizin yazınız kin ve çekemememezlik dolu.Sizin için işin aslı Ordu'nun büyükşehir olması filan değil zamanında Ordu'nun il yapılmasıdır.Zaten bu konu temcit pilavı gibi gündeme gelir gider.Ancak gerçekler hiçte bilindiği gibi değildir.Önyargı gözleri kör etmiştir bir kere.Sadece şunu söylemek bile yeterlidir.Zamanın Trabzon vilayetine bağlı en büyük kaza merkezi il yapılmayacaktıda neresi yapılacaktı.Bu hamur daha çok su kaldırır.Lakin suyumuz bol.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI