10 Nisan 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Polis Haftası

Modern toplumun olmazsa olmazlarından olan, şehir hayatında düzenli emniyet örgütünün neferlerine polis diyoruz. Bu neferlerin oluşturduğu düzenli büyük kitlenin adı da “Polis Teşkilatı” adı ile anılıyor. İçinde bulunduğumuz hafta, “Polis Haftası”. İçtenlikle kutluyorum, bu güçlü ve çok düzenli teşkilatın sevilen neferlerini tek tek; günlerini kutluyorum, haftalarını kutluyorum.

 

Önemli görülen konuların, nesnelerin, olayların, teşkilatların yakinen tanıtımını sağlamak, güncelliğini korumak, halkın dikkatine - önemini vurgulayarak - sunmak için belirli günler veya haftalar seçilmiştir. Kanser haftası, Fetih günü (İstanbul'un fethi için), Polis Haftası, Kütüphanecilik Haftası, Gençlik Haftası gibi.

 

“Polisleri herkes tanıyor, tanınmaya ihtiyaçları mı var; Polis Haftası gereksizdir” diyenler, düşünenler olabilir. Hatta zaman zaman duyuyoruz. Evet, polisi herkes tanıyor, biliyor. Ama nasıl tanıyor, nasıl biliyor? İşte bu nasılların cevabı için polis haftasına ihtiyaç var. Bazılarına göre polis; elinde sopası, belinde silahı, hiç gülmeyen yüzü ile çocukları korkutan, insanları döven, toplumlara gözdağı veren görevlilerdir. Bazılarına göre - ki büyük çoğunluktur - ise; öncelikle çocukları seven ve koruyan, bazı insanların kendilerine veya başkalarına zarar vermesini önleyen, topluma güven veren ve güvenliğini sağlayan, devletin şehir güvenlik görevlileridir.

 

Her iki düşünce, tanım veya görüşü dikkate alarak daha geniş kapsamlı bir tanıtım, anlatım veya düşünce ortaya koyarak polisimizin “Polis Haftası” ile neyi amaçladığını, tanıtılmak, anlatılmak istenilenin ne olduğunu daha kolay anlarız diye düşünüyorum. Toplum içinde, özellikle suç işletilen çocuklar oluyor. Bu çocukların, kendi güvenlikleri için korkutulması gerekir. Bile bile suç işleyen insanlar; bunların da daha büyük zararlarını önlemek ve onları da korumak için coplanması gerekiyor. Kitle psikolojisinin gücü ile toplu olarak suç işleyen insanlar oluyor. Bunlara da gözdağı vererek dağıtmak, zararlarını önlemek ve daha büyük suç işleyerek kendilerine verecekleri zararları bertaraf etmek bir zorunluluktur. İşte bunu da toplum adına polis yapmaktadır. Görülüyor ki polis, hiçbir zaman çocuk korkutmaktan, insan coplamaktan, insanlara silahı ile gözdağı vermekten hoşlanan görevliler değildir. Ancak içlerinde az sayıda psikopat ruhlu insanlar olabilir, olmuştur ve her zaman olacaktır. Bunlar istisnadır, genel yapıya zarar veremez ve kısa sürede ayıklanır.

 

Son söz olarak diyoruz ki, Türk Polis Teşkilatı; Türk halkının çocuklarının oluşturduğu, halk ve toplum için çalışan, yeri geldiğinde canını bile halkı için feda etmekten asla çekinmeyen, halkını seven, kendisini sevdiren, vatan ve milleti için aşılamayacak güçlük tanımayan, önemli bir devlet kurumudur.  Toplumu için vardır, toplumun bir parçasıdır. Öyle olmağa da devam edecektir.

 

Kutluyoruz, seviyoruz, saygı duyuyoruz. Allah (c.c) işlerini kolaylaştırsın, diyoruz.

       

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 

                                                                                                                       Bu Haber 1504 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI