14 Nisan 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Madde Bağımlılığı
atakici52@hotmail.com

KALP: Sigaranın kalbe verdiği zararlar tek kelimeyle yıkıcıdır. Nikotin kan basıncını yükseltir ve kanın daha çabuk pıhtılaşmasına sebep olur.  Sigarada bulunan karbon monoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolesterol depolanır ve bu da kalp krizi riskini artırır. Bunun yanı sıra, kan dolaşımı bozukluklarına bağlı olarak, felç, parmaklarda kangren ve iktidarsızlık, sigara içenlerde sok sıklıkla görülen hastalıklardır.

Organlar:

Sigaranın sindirim sistemine pek çok kötü etkisi bulunmaktadır. Sigara tüketimine bağlı olarak, midede asit salgılanması artar, mide yanmaları ve ülser başlar. Sigara bağımlılarında pankreas kanseri çok sıklıkla ortaya çıkar, büyük ölçüde ölümle sonuçlanır. Sigaranın ihtiva ettiği kanserojen maddeler, idrarla dışarı atılır, ancak bu maddelerin vücuttaki varlığı mesane kanserine yol açar. Sigara yüzünden oluşan yüksek kan basıncı ise böbreklere büyük zarar verir. Sigaranın sağlık üzerindeki kötü etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmalara göre, sigara tiryakisi erkeklerin %40'ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda % 18'dir. Sigara kullanan kadınlarda ise rahim kanseri riski çoğalmaktadır.  Hamile kadınların sigara içmesi ise sakat ve ölü doğumlarla sonuçlanmaktadır. Tüm bunlara rağmen, sigarayı bıraktığınız anda vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. On yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş gibi olur. Ancak, Sigarayı bırakmak için kanser kalp hastası olmayı beklerseniz, vücudunuzun kendini tamir etmesi için pek fazla vakti olamayacaktır.

Sigaranın  Yol  Açtığı Sağlık Sorunlarından Bazıları:

Kalp damarlarında tıkanıklık. Bronşların daralması sunucu akciğer rahatsızlıkları. Beyin damarlarında tıkanma ve buna bağlı felç. Ayak ve bacak damarlarında tıkanma. Midede gastrit ülser ve mide kanseri. Burunda koku alma güçlüğü, sinüzit. Ciltte sararma, kırışıklık cilt kanseri. Prostat kanseri. Ağız kokusu ve dişlerde sararma. Libido azalmasına bağlı cinsel yetersizlik, çocuk sahibi olamama. Gebelikte sigara ya da tütün kullanımı, erken doğuma, bebek ölümüne, düşük doğum ağırlığına neden olmaktadır. Sigara kullanımı bu hastalıklardan bir ya da bir kaçına yakalanma riskini artırmaktadır. Gırtlak ve ağız içi kanserlerinin en önemli nedeni sigaradır. Nikotin ve tütündeki kimyasalların kanserojen etkileri bu kanser türlerinden yüzde doksan beş oranında sorumludur. 

Sigara içenlerde risk oranı:

Akciğer kanseri olma riski 22 kat. Mesane kanseri olma riski iki kat. Bronşit riski on kat. Kalp hastası olma olasılığı 3 kat. Kalp krizi riski 1-4 kat. Prostat kanseri olma riski 2 kat. Ağız kanseri riski 3- 30 kat. Felç olma riski 22 kat. Diş eti kanseri riski 14 kat. Bacak damarı hastalığı riski 2 kat. Dil kanseri riski 2 kat. Ani ölüm riski 10 kat. Bademcik kanseri 7-11 kat. Kadınlarda kısırlık riski 10 kat. Gırtlak kanseri 16 kat. Erkeklerde iktidarsızlık riski 10 kat.  Yemek borusu kanseri riski 8- 10 kat. Ülser riski 2 kat. Rahim ağzı kanseri riski 16 kat. Pankreas kanseri riski 2 kat. Sigara içenlerde içmeyenlere göre esrar kullanma riski 8 kat. Kokain kullanma riski 22 kat fazladır.

Tütün dumanına maruz kalmak öldürüyor:

 Pasif içici; sigara kullanmayan biri sigar içen birinin sigara dumanını solumasıdır. Pasif içici olmanın etkileri; sigara içilen ortamda ne kadar zaman geçirdiğine, o ortamda ne kadar temiz hava olduğuna, ne kadar sigara içildiğine bağlıdır. Kendileri sigara içmeseler bile sigara içenlerin tütün dumanına maruz kalan her yıl milyonlarca insan sigaranın neden olduğu hastalıklar nedeni ile ölmektedir.

1- Bu duman karışımı: formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum( pil yapımında kullanılıyor, aseton ( oje çıkarıcı) gibi 4000 kimyasal madde içerir. Arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 40 tanesi kanserojen olan bu kimyasal karışımlar, tütün dumanında, sigarayı içen kişinin doğrudan içine çektiği dumandan çok daha fazla bulunur. 

2- Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem, kalp hastalıkları ve koah gibi hastalığa neden olmaktadır.

3-Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastırlar.

4- Tütün dumanın zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.

 5-  Başkalarının tütün dumanını solumaktan kaynaklanan kanser ölümlerinin oranı; asbest; radyoaktif nükleid, arsenik, benzen, vinil klorür, radyasyon, pestisid, tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar ve madeni atıkların hepsinin toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazladır. Bebeklerde ve çocuklarda:

1- Ani bebek ölümleri.

2- Astım vakaları.

3- Kulak enfeksiyonları.

 4- Solunum yolu enfeksiyon ları her yıl artış göstermektedir.

 

 

 

 Bu Haber 1764 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI