17 Nisan 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Kutlu Doğum ifadesi, Hz.Muhammed (s.a.v.)'in doğumu için kullanılmakta olduğunu biliyoruz. İnsanlığa en büyük hizmeti yapmış olan bir insanın doğumu, elbet ki bir kutlu doğumdur. Sadece kendisine inananlar için değil, bütün insanlık için büyük bir kurtarıcı ve rehberdir Hz. Muhammed (a.s.).

Çünkü:

1-                      Hz. Muhammed (s.a.v.), kendisine peygamberlik görevi verilmezden önce, içinde yaşadığı topluma kendisini kabul ettirmiş, kişilikli bir şahsiyettir. Toplumu O'na “Muhammed'ül – Emin= Güvenilen Muhammed” adını vermiştir.

2-                      Allah'ın (c.c) kendisine öğrettiği “Davet Metodu” ile insanları dinine davet etmiştir. Allah, O'na; “İnsanları Hikmetle dinine davet et” buyurmuştur. Bu kurala uygun olan bütün tavırları yanında ilk umumi davetini bir yemek ziyafeti ile yapmıştır.

3-                      O'nun getirdiği ilahi dinin kitabı olan Kur'an, “Ey İnsanlar…” ifadesi ile bütün insanlara seslenmektedir. Öğrettiği bilgilerin hepsi, bütün insanlar için yararlıdır.

4-                      Uygulanmasını istediği bütün emir ve yasakların ilk uygulayıcısı, Hz. Peygamberdir. Buyurgan bir kişilik değildir. Kendisi yapmadığı her şeyi, başkalarından istememiştir.

5-                      Kendisini kabullenerek Müslüman olanlara da “Kendi nefsiniz için istediklerinizi başkaları için de istemedikçe tam olarak inanmış sayılmazsınız” buyurarak, “Nefsi adalet ve eşitliği” bizzat yaşayarak ve yaşatarak sağlamıştır.

 

Hz. Peygamber (a.s)'ın ayrıcalıklı özelliklerini sayarak bir kitap yazmamız mümkündür. Ben sadece dikkat çekmek için örnekler verdim. Yani bu kadar çok özelliği olan bir peygamber için elbet  ki bir haftalık tanıtım haftası bile az gelir. Bir hafta boyunca İslamın tanıtımı ve peygamberinin anlatımı yapılacaktır.

 

“Kutlu Doğum Haftası” adı altında ilk programı Fahri Çalışanlar Derneğimiz düzenledi. Çok güzel bir programdı. Mehteri ve Semazen grubunun hoş gösterileri ile, davetlileri coşturdu. Dernek Başkanı Sayın Fahrullah YALDIRAK ve ekip arkadaşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

İlçe Müftülüğümüzün programları da yeni başladı. Orta Cami bahçesinde, gelenek haline gelen “Kermes” programı ile 16 Nisan Pazartesi günü başlangıcını yaptığımız programın devamında 18 Nisan Çarşamba günü saat 13:00'de Halil Efendi Tesislerindeki konferansla sürdürülecektir.

 

Kermeste gördüğüm yemek, pasta ve tatlı zenginliği, Ünye'mizin ve Ülkemizin sofra kültürü zenginliğinin bir aynası gibi idi. Hele bu sofra zenginliği, din görevlileri ve değerli eşlerinin el emeği – göz nuru olunca daha bir başka oluyor. Mutfak kültürümüzün çok değerli ustaları, başta ev hanımları olmak üzere bütün bayanlarımıza, hanım kardeşlerimize ve genç kızlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. İlçe Müftümüz Sayın Aydın YIĞMAN Bey ve mesai arkadaşlarına ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Daha nice kermesli Kutlu Doğum Haftalarına, diyerek saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.Bu Haber 1374 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI