26 Nisan 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Belediye Caddesi'nin hakkı bu değil...
musakiroglu@mynet.com

Ünye'nin en eski ve en merkezi iki caddesi Belediye Caddesi ve Hükümet Caddesidir.

 

Bu iki caddeden Hükümet Caddesi ne kadar hareketli, ticarete ne kadar müsaitse, Belediye Caddesi tersine hareketi az, ticareti zayıftır.

 

Halbuki şöyle baktığında bu iki caddenin birbirinden farkının bulunmaması gerekir. Çünkü konumları aynıdır.

 

Ama öyle değil işte…

 

Peki, nedir sorun? Belediye Caddesi'ni bu hale koyan bir durum mu vardır?

 

Evet, vardır.

 

Belediye Caddesi daha çok resmi binalara mahkum edilmiştir.

 

Kafada Belediye binası, biraz ardından banka… Devamında öğretmenevi, hemen yanı başında boş arsa, burası eskiden jandarma binasıydı. Bitişiği Emniyet Müdürlüğü derken, banka, banka… Bir iki ticarethane, ardından altı izbe pasaj görünümlü belediye sineması binası, sonrasında kültür sitesi…

 

Caddenin karşı tarafı ise kafada bir banka, TEDAŞ binası, PTT binası, Dönerçeşme'deki koca belediye ek binası, ardından bankalar derken birkaç dükkan dışında bu cadde ticari olmaktan hep uzak kalmıştır.

 

Hükümet Caddesi öyle midir? Değildir.

 

Kaldırımları Belediye Caddesi'nden daha dar, yürünmesi dara zor olduğu halde Hükümet Caddesi sağlı-sollu ticarethanelerle çevrili olduğundan insan hareketi bu caddede yoğunlaşmıştır.

 

Ne yapmak gerekir? Bakın bir fikir jimnastiği sunuyorum:

 

Belediye Caddesi'nden en başta belediye binası, öğretmenevi, emniyet binası, kalkmalı, jandarmadan kalan boş arsa ticaret yapılacak bir işe verilmeli… Sinema ve kültür sitesi altındaki ticari bölümler ıslah edilmeli, şekil-düzene sokulmalı.

 

Bir de Dönerçeşmedeki o koca belediye ek binasının zemin katı resmi olmaktan çıkarılıp ticarethanelere dönüştürülmeli…

 

Bu caddeden kaldırılması en zor olan binalar belediye ve emniyet binalarıdır.

 

Yalnız, bu kurumlar İçişleri Bakanlığı'na bağlı kurumlar olduğundan bu dönemde kaldırılması ve daha uygun yerlerde yapılması başka zamanlara göre çok daha kolay görünüyor. Aksi takdirde mümkünü yok bulundukları yerden kaldırılamazlar.

 

Emniyet aradan kaldırılıp yapılabilse de Adliye Sarayı'nın bulunduğu bölgede yapılsa… Çünkü bu iki kurum birbiriyle önemli ölçüde ilişkili iki kurum.

 

Belediye binası da şehrin orta yerinde bir yerde yapılsa daha şık durmaz mı? Çünkü şehrin nizam ve intizamını kenardan değil de orta bir yerden takip etmek çok daha usulüne uygun değil mi?

 

Örneğin; belediye binası sergicilerin ve belediye dükkanlarının bulunduğu pazaryerindeki alanda,, geniş park ve bahçe içinde yapılsa nasıl olur, ne dersiniz?

 

Bir de öğretmenevi işi var. Bu işte yılan hikayesine döndü…

 

Dendi ki yıkılan Fevzi Çakmak İlköğretim'in yerine yapılacak.

 

Şimdi de deniyor ki; şu anda öğretmenevinin bulunduğu yerde yandaki jandarma arsası da alınıp oraya yapılacak.

 

Olmaz mı? Olur…

 

Ama şehir içi otelleri biliyorsunuz günübirlik kalmak içindir. Pek öyle dinlenmeye, gelmez.

 

Öğretmenevleri ise öğretmenlerin dinlenmesini esas alan otel hizmeti verirler. Şehir içindeki öğretmenevi yorgun öğretmeni dinlendirmez ki…

 

Aslında Fevzi Çakmak'taki Orman İşletme Müdürlüğü orada gereksiz bir yerde. O kurumun Çınarsuyu'nun bitişiğindeki ormana ait bölgeye taşınması çok daha uygun.

 

Keşki taşınabilse de, orası da öğretmenevi olarak düşünülen Fevzi Çakmak İlköğretim'in eski arsasına katılsa, iki arsaya birden şöyle Türkiye çapında bir öğretmenevi yapılsa harika olur değil mi?

 

Biraz dağıttık gibi, konumuz Belediye Caddesi'ydi.

 

Bu caddeye artık haksızlık edilmesin. Resmi binalar kaldırılsın, ticari görünüm kazansın, ticarileşsin… Şehir merkezindeki ticari sahamız daha da büyüsün.

 

Büyüsün ki Ünye daha bir gelişsin, kentleşsin.

 

Caddeler şehirlerin aynasıdır.

 

Bir şehrin caddesi ne kadar çoksa ve hareketli ise o şehir o derece gelişmiş, büyümüştür.

 

 

 

 Bu Haber 2177 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : unye Tarih : 27 Nisan 2012 / Pazar Üye Adı :hasan kekec
ah o yazdiklariniz gerceklesse ne guzel olur.aslinda o isler para harcamadanda olur.ama her sehrin bir caddesi unludur dunyanin her yerindeoyledir. belediye caddesi zor gelisir
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI