27 Mart 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Gürültüsü, patırtısıyla bir seçim daha böyle geçti...
musakiroglu@mynet.com

Değişen hiçbir şey yok. Bu seçimleri de öncekiler gibi geçirdik. Tek farkı belki biraz gürültüsü, patırtısı çok oldu o kadar.

Söylemler aynı söylem, nutuklar aynı nutuk… Afaki ve hayali… Bizzat milletin kendisi söylüyor,“Bu söylediklerini yapabileceğine adayın kendisi inanıyor mu ki, bizi inandırmaya çalışıyor” diyor.

Benim ta başından beri Ünye için üzerinde durduğum dört konu vardı. Bunlar:

1-          Tabakhane Deresi ıslahı, derenin iki yanından Niksar Caddesi'ne alternatif yol ve etrafında rekreasyon (eğlen-dinlen) düzenlemesi.

2-          Şehrin 9 noktasından denize akan lağım yüklü kanalizasyonların ıslahı. Böylelikle denizimizin ve sahilimizin yaşadığı kirliliğin önlenmesi, pisliğin, çirkinliğin ve şehrin ayıbının ortadan kaldırılması.

3-          Hasan Baba-Topyanı'ndan başlayarak, Aynıkola'dan Curi'ye kadar kıyıların korunması, bakım ve düzenleme yapılarak iç ve dış turizmin hizmetine sunulması.

4-          Akçay'da 25 yıla yakındır deniz kenarında depolanan çöplüğün ıslahı, buranın yeşil saha olarak düzenlenmesi.

Belediye yol yapar, temizlik yapar, suları akıtır, inşaatlara izin verir, kaçakları önler vs. Bunlar zaten günü birlik olması, yapılması gereken işlerdir. Bu işler gün içinde, belediyenin ilgili birimleri vasıtasıyla yerine getirilen rutin işlerdir.    

Ancak yukarıda saydığım dört sorun ayrı-özel bir çalışma gerektirir. Araştırma-inceleme, fizibilite gerektirir. Proje gerektirir, finansman gerektirir. Çünkü bunlar yıllardır altından kalkılamamış büyük sorunlardır. Ankara'da, bakanlıklarda, genel müdürlüklerde sıkı bir çalışma-gayret gerektirir.

İşte ben, yukarıda saydığım bu dört temel konuda adaylardan inandırıcı söylem duyamadım, proje göremedim. Hepsi soruna değindi, ancak nasıl olacağını, neyle yapılacağını, planını-projesini ifade etmedi.

Geriye sadece, önümüzdeki dönem için seçilecek başkanın bu konuların öneminin farkında olan birisi olması kalıyor. Eğer böyle birisi seçilirse, konuya eğilir umudu taşıyorum. Yoksa gider bir beş yıl daha…

Ne kadar farkındasınız bilmiyorum. Dikkat ederseniz adaylar, bu seçimlerde daha çok, yatırım, üretim, istihdam üzerinden propaganda yaptılar.

Böyle propaganda yapan adaylar için de, “Popülizm yapıyor, belediye yatırım, üretim, iş-istihdam yaratma kapısı değildir” denildiğine şahit oldum. Ancak, bunun artık böyle olmadığına, belediyelerin bütün bunlara öncülük, rehberlik yapan kurumlar olduğuna iyiden iyiye şahidiz.

Bu nedenle bu söylemi, bu propagandayı nüfusunun 9 bini işsizlik batağında kıvranan bir şehrin ferdi olarak önemsiyorum. Yeni dönemde belediyenin bu konuda çok atak olmasını istiyorum. Öncelikle de organize sanayi bölgesinin kuruluşunu gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmasının önemine dikkat çekmek istiyorum.

Pazar günü oyumu kullanacağım. Ama dediğim gibi, ikna olmuş olarak değil de, Ünye için beklentilerimin gerçekleşmesi temennisiyle kullanacağım. Hayırlı olur inşallah.

Not: Bu yazımı yazdığım sırada, BBP Genel Başkanı ve dört arkadaşının geçirdikleri bir helikopter kazası sonucunda düştükleri ve hayatlarından endişe edildiğini öğrendim. Kendilerine bir an önce ulaşılmasını, sağ-salim sevenlerine geri dönmelerini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyor, geçmiş olsun diyorum.Bu Haber 1998 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI