5 Mayıs 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol
atakici52@hotmail.com

Alkol alımı genellikle Bira ile başlamaktadır: Alkolün uyuşturucu kadar tehlikeli olduğu genlikle düşünülmez. Onun için alkole birçok kişi tarafından oldukça mülayim gözle bakılmaktadır. Hatta bazı kültürlerde alkol dini ve sosyal etkinliklerin bir parçasıdır. Anacak unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki, oda alkolün modern toplumun en önemli probleminden biri olduğudur. Alkol serbestçe satılabilmektedir. Uyuşturucu gibi yasak değildir. Diğer yandan bira ve bira gibi i.içecekler alkol sınıfı içerisinde değerlendirilmemektedir. İçki üreten ve satanların''Bira bir şey yapmaz'' Alkolsüz olanı da var'' gibi propagandalarla insanları alıştırmaya çalıştıkları bira aslında, en ağır içkilere ve diğer uyuşturuculara giden yolun başlangıcıdır.

Bira üreticileri ve satıcılarının'' Bira hafif alkollü, gazoz görünümlü'' şeklindeki propagandalarına rağmen % 5 ile % 15 oranında alkol bulunmaktadır. Bunun ötesinde alkol bağımlılığına düşen insanların % ‘80 ini bu uçuruma iten alkollü bira içecekleri olmaktadır.

Yeşilay Genel Başkanımız Sayın Muharrem BALCI, bu hususu yerel ve ulusal basın düzeyinde geniş açıklamalarla kamuoyu ile paylaşmıştır.

ALKOLİZM: Alkolizm, alkolü içkilere kişinin fiziki ve psikolojik sağlığına zarar verecek şekilde olan aşırı tutkunluk. Alkolizm sorunu olan kişiye ise alkolik denir. Alkolik, alkolün kendisine zararlı olduğunu bildiği halde içmekten kendini alamayan kişidir. Alkolizm, alkol alımının bağımlılığa dönüştüğü bir hastalıktır. Genellikle alkole düşkünlüğün başlaması, sinir gerginliğini yok etmek için içme ihtiyacın duyulmasıyla olur. Bunun arkasından yalnız olunduğu zaman alkole meyil ve uzun sarhoşluk devreleri gelir. Normal alkol alımının üzerinde, uzun süre boyunca yüksek oranlarda alkol alımı gerçekleşir.

Alkole alışkanlık kazanmış kişinin kontrolü kaybetmesi ve davranışlarını özürlerle kapatmak istemesi kritik devrede olduğunun işaretidir. Saldırgan olur, içki depolar ve sabahları alkol alma alışkanlığını kazanır. Bu noktadan sonra işini ihmal etmeye başlar ve kendisinde titremeler, düşünme yetersizliği baş gösterir. Alkol alışkanlığını soya çekime bağlı olduğu söylenmişse de bu gün dikkatler olayın psikolojik ve sosyal  ( toplumsal ) sebeplerine çevrilmiştir. Alkolizm önemli bir sosyal, ekonomik ve halk sağlığı sorunudur.

ALKOLİZM VE AİLE HAYATI: Çoğu uzmana göre alkolizmin kökeni, annenin çocuğu fazla koruyucu ve zevke düşkün olduğu bozuk aile düzeninde yatmaktadır. Bozuk aile düzeninden toplum içine çıkan genç, hayal kırıklığına uğramakta ve insanlara kızıp küsmekte ve hatta depresyona itilmektedir.  Bütün bunlarda son çare alkolde aranmaktadır. Hayal kırıklıklarının ve sinir gerginliklerinin ortadan kaldırılması için alkolün seçilmesinde, babanın da alkol sorunu olan biri olmasının büyük etkisi vardır. KİŞİLİK VE ALKOLİZM: Öteden beri tartışılan bir konu alkoliklerin ortak özelliklerinin bulunup bulunmadığıdır. Çok değişiklik göstermekle birlikte alkoliklerde genellikle şu özellikler bulunur.  A) Gözle görünür bir samimiyet ve kaynaşmanın altında derin bir güvensizlik ve insanlardan uzak durma.

b) Can sıkkınlığı ve yalnızlık hissi olarak ortaya çıkan depresyon hali. Bu sırada intihar akla sık gelen bir fikirdir.

c) Alkolik devamlı isteklerde bulunur. Başkalarının onun ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamasını çok tabi bulur.

D ) Alkolik, ailesine ve arzularını yerine getirmeyenlere karşı merhametsiz ve çoğunlukla saldırgandır.

BAĞIMLILIĞIN BELİRTİLERİ:  Bağımlılığın ön işaretleri: a ) Her gün aynı şekilde içki içilir.

B ) Sınır konur ama bu sınır aşılır.

 C )İçkinin içilmediği faaliyetler bırakılır.

D ) İçkiden kaynaklanan sorunlar yaşanır ama bunlar fark edilmez veya yapmasına izin verilir.

E ) Aynı etkiyi yapması için daha fazla içkiye gereksinim duyulur.

 Not: Yeşilay arşivimden yararlandım.

 

 Bu Haber 1504 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI