30 Mart 2009 Pazar 06:19
MUSA Ö. KIROĞLU
Ahmet Arpacıoğlu 36 yıllık geleneği bozmayı başardı
musakiroglu@mynetl.com

Büyü mü yapılmıştı, birileri hocaya yazı falan mı yaptırmıştı!!! Neydi, bilmiyorum. Ama gerçekten enteresan bir durumdu. Ünye'de üst üste ikinci kez belediye başkanı seçilemiyordu. Hem de 36 yıldır bu böyle devam ediyordu.

 

Ahmet Arpacıoğlu, hani her fırsatta “Biz ilkleri yapıyoruz” der dururdu ya… Bu sefer öyle bir ilk gerçekleştirdi ki, öncekilerin hepsine bedel bir ilk oldu. Seçimi ikinci kez kazandı. İkinci kez belediye başkanı oldu Ünye'ye. 36 yıl sonra bir ilke imza atıp, üst üste ikinci kez belediye başkanı olma başarısı gösterdi.

 

Hayırlı, uğurlu olsun, kendisine, partisine, Ünye'ye. Bu bir siyasi yarıştır. Demokrasi atmosferinde demokratik bir mücadeledir. Ünye'deki mücadele çok seviyeli, son derece medeni ölçüler dahilinde yaşanmıştır. Adaylarımızın hepsini bu tavırlarından dolayı kutluyorum. Ayrıca yaklaşık üç aydır nerdeyse gece-gündüz 24 saat süren çalışmalarında çok yoruldular. Yorgunlukları yüzlerinden okunuyordu. Hepsine geçmiş olsun diyorum.

 

Sayın Arpacıoğlu, haklı olarak mutlaka sevinçlidir, heyecanlıdır. Kolay değil, büyük bir zoru ve çok önemli bir ilki gerçekleştirdi. Kendisini tebrik ediyorum.

 

Tabi ki, daha öncesinde olduğu gibi Ünyeliler yine, bu seçimlerde verilen sözleri öyle uzun süre akıllarında tutmayacaktır. Bu görev bizlere düşüyor. Biz verilen bu sözleri gerektiği durumda, yeri ve zamanı geldiğinde hatırlatacak, takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 

Böyle deyince, belki Sayın Arpacıoğlu'nun aklından şu geçebilir: “Bunlarla yine başım dertte, beni yine kızdıracak, sinirlendirecekler.”

 

Böyle bir amacımız, yani yok yere karalamak, eleştirmek gibi bir tarzımız olmamıştır, olmayacaktır. Sayın Arpacıoğlu'nun ana gayesi Ünye için ne kadar mücadele etmek, hizmet vermekse, bizim de amacımız Ünye'ye yapılan yanlışlar karşısında kamuoyunu bilgilendirmektir. Ve bu şekilde yanlışların önüne geçilmesini sağlamaktır.

 

Ancak, artık şunu da biliyoruz. Bizim 1. döneminde bir hayli eleştirdiğimiz Arpacıoğlu hemşerilerimizden tekrar yüzde ellinin üstünde oy almıştır. Bu da demek oluyor ki, Ünyeliler pek öyle bizim gibi düşünmemişler. O yüzden bundan sonraki eleştirilerimizi, ya da kendisiyle ilgili yazılarımızı, Ünyelilerle daha sıkı görüş alışverişi yaptıktan sonra yazmaya özen göstereceğiz.

 

Bizim yaptığımız anketler önemli ölçüde isabetli sonuçlar verir. Gazetemizin seçimden 4 gün önce yaptığı ankette; AK Parti % 40, MHP %35, CHP % 11, kararsızlar ise % 10 çıkmıştı.

 

Biz o sonuçları görünce bu seçimin sonucunu kararsızlar belirler, kime yüklenirlerse seçimi o kazanır demiştik. Kararsız seçmenin en belirgin özelliği son anda güçlü olandan yana tavır koymasıdır. Gerçekten de öyle oldu, kararsızlar, o anda beş puan önde olan iktidarın adayından yana, yani güçlüden yana tavır koydular. Yüzde 40 olan Ahmet Arpacıoğlu'nun oyuna 9 puanı ilave ettiler, seçimi kazandırdılar.

 

Sonuç, tekrar hayırlı olsun, Ünyemiz için hayırlara vesile olsun. Bundan sonra Ünye artık yıllarını kaybeden değil, kaybettiği yılları hızla kazanan bir şehir olsun temenni ediyorum.

 

 Bu Haber 1939 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI