11 Mayıs 2012 Pazar
MUHAMMED SIDDIK ÖZ
İmamlarımız ve Camilerden Bir Örnek
msiddikoz@gmail.com

Geçen hafta Döşeme Dibi'nde yeni açılan akaryakıt istasyonuna  arabamı yıkatmaya gidiyordum. İkindi vakti yaklaşmıştı,Gürecülü mah.Pirinçcili Camiine girdim.Henüz ezan okunmamıştı ve imam  gelmemişti.Birkaç mahalle sakini  avluda oturmuş sohbet ediyorlardı.Caminin eklentisinde bulunan lavabo ve tuvalete gittiğimde, buraların birçok tuvalete göre oldukça temiz olduğunu  gördüm. Tam o sırada  caminin görevlisi, imam Cemal Başaran'da  geldi.Ben kendisine tuvaletin temiz olduğunu söyleyip tebrik ettim.Tabutların nerede olduğunu  sordum,gösterdi. Tuvalet ve lavaboların üstünde müsait bir yer vardı tabutları oraya koymuşlardı.Baktım beş adet tabut vardı.içlerinden birisi oldukça eski kararmış ve kötü görünüyordu. İkisi  temiz fakat  bildiğimiz sıradan,basit yapılmış tahta  tabutlardı.Diğer ikisi ise kapaklı ve  koyu kahverengi boyalı güzel tabutlardı.Yurt dışından  gelen cenazelerin güzel tabutlarına  benziyordu.Sordum imama bunlar nereden geldi diye,”ben  kendim  yaptırdım”dedi.Şaşırdım,ve  inanamadım bir an. Evet dedi imam Cemal Başaran,  bu iki tabutu ben yurt dışından gelen güzel tabutlara özendim ve kendim  özel olarak yaptırdım dedi.Benim bu konuda  yazdığım bir yazıyı hatırlatmak istedim,biliyorum OKUDUM  dedi. Yine  şaşırdım ve tekrar  tebrik ettim.”Ben işimi oldukça iyi yapmaya  çalışırım” dedi ve  bana  caminin içini de gezdirdi. Görevli (imam)odası küçük , titiz bir tüccarın yazıhanesi gibi gayet düzenli ve tertemizdi. Bana  orada  bulunan kitapları  tek tek  göstererek açıklamalarda bulundu.Müftülükten  verilen ve  tavsiye  ile  aldırılan bazı  kitapları  okuduklarım ve okuyacaklarım   diye  iki  gruba  ayırmış,  bunları da  okuyacağım  dedi.  Daha  büyük kaynak kitapları , tefsir  ve hadis kitapları,  diyanetin  verdiği büyük ilmihaller  dizilmiş duruyor  odasında.

Bütün bunların dışında  camide yaptığı veya  yaptırdığı  değişiklikleri  tek tek göstererek anlattı.Hepsi de gerçekten olması gereken doğru ve  lüzumlu işlerdi.

  Her şeyiyle oldukça düzgün,tertipli ve titiz bir din görevlisi (imam) olduğu   anlaşılıyordu.Çok okuyan  hatta  yerel basını da takip eden meraklı, tertipli ve soyadı gibi başarılı  bir imamdı  Cemal Başaran. Bütün  imamların da böyle  tertipli, vazifesine   ve camisine bağlı,olmasını isteriz ve de  bekleriz.Camileri ( ara  sıra )  ziyaret  etmek  bizim görevimiz  değil elbet  ama   bir müslüman   olarak tüm  camilerin  ve  din görevlilerinin de böyle düzenli ve titiz olmasını da bekleriz ve isteriz.Bu bakımdan  Cemal Başaranı ve  onun şahsında  vazifesine  bağlı  tüm din görevlilerini  tebrik ediyorum.

        Aslında  temizlik, tertip, düzen   herkesin dikkat etmesi  gereken güzel hasletlerden. Bu özellikte din görevlileri ve imamlarda en önemli özelliklerdendir. Çünkü, imam demek önder demek. Yani topluma önder olması gereken kişi demek. Ayrıca, temizlik te mensup olduğumuz İslam dininin çok, çok önem verdiği esaslardandır İzinden yürümekle şeref duyduğumuz Peygamber Efendimiz (SAV.) TEMİZLİK İMANDANDIR diyerek temizliğin ve temiz olmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamışlardır. Yüce Peygamberimizin bir nevii varisleri sayılabilecek imamlarımızın da O'nun yolunda ve O'nun buyruk ve tavsiyelerini  en güzel  şekilde  uygulayan  kişiler olmaları   gerekmez mi?  Yine  O'nun emir ve tavsiyelerini topluma   duyurmak, anlatmak  ve tebliğ  etmek  imamlarımıza  düşen önemli  görevlerdedir.Bu hatırlatmalar ve  yukarıda verilen örneklerden  birçok imamızın da etkileneceği  ümidi ve  düşüncesiyle, tüm din görevlilerini ve  imamlarımızı   sevgi ve saygı ile  selamlıyorum.Kalın sağlıcakla.

 Bu Haber 1353 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI