31 Mayıs 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye Çimento'ya karşı tepkiler büyüyor
musakiroglu@mynet.com

İki gün üst üste Ünye Çimento ile ilgili yazdım.

 

Birinci yazımda; Çimento'nun Ünye Limanı'nda belediyenin rıhtımı 150 metre daha büyütme çalışmasına engel olmasının yanlışlığına dikkat çekmişâ€¦

 

Çimento'nun bir an önce bu yanlışından vazgeçmesi gerektiğine dikkat çekmiştim.

 

Dünkü ikinci yazımda ise; Çimento'nun Ünye'ye yaptım dediği yardımlara işaret ederek, bunların Ünye için değil genelde yapılan yardımlar olduğunu belirtmiştim.

 

Dünkü yazımda ayrıca, Ünye'nin Çimento'dan yardım istemediğini, aksine duyarlılık ve vefa beklentisinin olduğunu dile getirmiştim.

 

Bu iki yazımla ilgili olarak birçok telefon, mesaj aldım.

 

Gelen telefon ve mesajlarda Çimento'ya ciddi manada tepki gördüm.

 

Bakın Çimento'dan emekli, adının verilmemesini rica eden bir hemşerimiz gönderdiği mesajda ne demiş;

 

“Ünye Çimento kendi içinde bir dünyadır. Sanmayın ki sadece Ünye'den kopuk yaşıyorlar. Orada işin tepesinde bulunan bir avuç idareci kendilerini diğer yüzlerce personelden özellikle tecrit eder, kapalı dünyaları içinde oligarşik bir hayat sürerler.

 

Başta genel müdür olmak üzere hiçbir idareci bir üste şikayet iletmez, aksine her şeyi güllük gülistanlık olarak gösterirler.

 

Bu nedenle kimse sanmasın ki Ünye'de Çimento'ya karşı olan tepkiden OYAK üst makamlarının haberi vardır.

 

Eğer Ünye olarak Çimento'ya bir şeyler anlatma ihtiyacı hissediyorsak muhatap olarak buradaki genel müdürü falan düşünmeyelim. Daha üste, OYAK Çimento'ya ulaşmak gerekiyor.

 

Bunun için de siyasetçiler ve sivil toplum örgütlerinin oluşturacağı ortak bir platform, hazırladığı bir dosya ile OYAK Çimento Başkan ve yönetimiyle görüşmelidir.

 

 

Ünye olarak Çimento'dan gördüğümüz zarar-ziyanı üst makama iyi anlatabilirsek bundan mutlaka sonuç alırız.

 

Ayrıca Çimento AŞ Genel Müdürü İbrahim Keretli açıklamasında; 650 okula maddi yardım yaptıklarını belirtmiş. Bu 650 okul Ünye'nin okulu falan değil, kimse inanmasın…

 

Bu okullar Çimento'nun Türkiye çapında düzenlediği Matematik Yarışması'na katılan okullar.

 

Çimento, yarışmaya katılan okullara jest olsun diye verdiği çeyrek altını yardımdan sayıyor, bunu söylüyorsa bu okulların toplamı 650'yi bulur, doğrudur…

 

Ama öyle olmadığını iddia ediyorlarsa yardım yaptıkları okulların adını ve yardım miktarını açıklasınlar, bakalım kaç okula kaç lira yardım yapmışlar…

 

Bir de bu zamana kadar 1350 ağaç diktiklerini dile getirmiş Sn. Keretli…

 

Belki Keretli bilmez, bu ağaçların büyük çoğunluğu Ünye'ye değil Bolu'daki hatıra ormanına dikildi.

 

Sn. Kıroğlu, yazılarınızda dile getirdiğiniz her şeye katılıyor, her Ünyeli gibi bende Çimento'dan Ünye'ye duyarlılık ve vefa bekliyorum.

 

Bir de Çimento Genel Müdürü açıklamasında Ünye'den yüzlerce insanı çalıştırdıklarını, yüzlercesini emekli ettiklerini belirtmiş, bunu da Ünye'ye yardım gibi göstermiş.

 

Çimento, acaba eleman olmadan fabrikayı çalıştırabilir miydi? Demek ki bizler de Çimento'ya yardım etmiş fabrikayı çalıştırmış, üretim yapmışız.”

 

NOT: Dün bir dostum aradı. 1987 yılında Ünye Limanı ilk yapılırken burayı tek başına Çimento'nun yapmadığını, Çimento'nun burayı yapan DLH'ya destek sağladığını, sadece betonlama işini yaptığını söyledi.

 

Benim yazımda Liman'ı tek başına Çimento'nun yaptığı izlenimi aldığını belirten dostum bu hatırlatmayı yaptı. Kendisine teşekkür ederim.

 

 

 

 Bu Haber 2134 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI