1 Haziran 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Kermes Günleri

Kermes, sözlükte bir çalışmaya yardım sağlamak amacı ile yapılan çalışmalar anlamına geliyor. Son haftalar içinde çok sayıda kermes düzenlendi. Yaklaşık gelirlerini sorup öğrendiğimde gerçekten hatırı sayılır birer gelir kaynağı, hayır kurumları için. Ve bu uygulamalar dünyanın her tarafında var. Farklı isimler altında, benzer uygulamalar şeklinde, hayırsever insanların birer cömertlik gösterisi gibi değerlendirilebilir.

      

Bu konuda en büyük pay, elbet ki bayanlarındır. Özellikle de ev hanımı olan kardeşlerimizindir. Var güçleriyle, kermeslere bir şeyler götürebilmek için canhıraş çalışan ev hanımları biliyorum. Bunlar, hayır işlerinin isimsiz kahramanları. Ben kendi adıma bu kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Ve burada, hiç unutamayacağım bir anımı anlatmayı uygun buluyorum.

 

Sene 2004, Almanya'da hem çocuk okutuyor hem de cami görevi yapıyorum. Almanların üç katlı eski bir binasını bizim Türkler satın almış, cami yapmışlar. Zemin katı cami, oturma salonu ve bir odası da sınıf. Üst katları kiraya vermişler, aydan aya kira gelirleri ile binanın borcunu ödüyorlar. Cami olarak kullanılan kısmın üzerinde Alman öğrenciler duruyor. Gündüzleri bir problem olmuyor da akşam olunca öğrenciler eve geliyor ve tam namaz saatlerinde başlıyorlar çalıp-oynamağa. Bina ahşap olduğu için müzik aletlerinin sesi en çok secde halinde, sanki beynimize vuruyor gibi etki yapıyor. Dernek yöneticilerine söylüyorum; buna bir hal çaresi bulmalıyız, böyle devam edemeyiz, diyorum. Ancak, öğrencilerden altıyüz Avro kira aldıkları için hiç ses çıkarmıyorlar. Çünkü ihtiyaç var,  borç ödeniyor. Çok huzursuz oluyorum ve sürekli cemaate, özellikle de Cuma cemaatine şikayette bulunuyorum. Dernek yöneticileri bana kızıyor. Biz, uzun süredir sabrediyoruz, sana ne oluyor, diyorlar. Avrupa'daki Türk toplumlarının en önemli ve benim çok sevdiğim çalışma şekillerinden birisi kadınlar, çocuklar, gençleri ile birlikte camileri merkez edinerek bir bütün halinde birlik sağlamaları ve güç birliği yapmalarıdır. Yabancı ülkelerde bu birliktelik, çok farklı bir güç meydana getiriyor. Ve ülkeler bu güçten çekiniyorlar. Başka ülkelerin insanlarında bu birliktelik pek görülmüyor. Halbuki bizim insanlarımızın kimseye bir zararı yok. Aksine faydası var. Dernek yöneticilerine diyorum ki, ben bu Alman öğrenciler konusunu bir de hanım kardeşlerimle istişare yapmak istiyorum. Bir bayanlar toplantısı düzenleyin, dernek yönetim kurulu ile birlikte bayanlara konuyu ben anlatayım, onların fakirlerini de alalım. Bayanlar toplantısını düzenlediler ve olayı hanımlara anlattım. Çok enteresandır;” Bayanların fendi, erkekleri yendi”. Bayanlar şöyle bir teklif getirdiler: “Gözleme” yaparak Cuma cemaatine satmak suretiyle Alman öğrencilerden alınan kirayı fazlası ile ödeyeceğiz. Yeter ki erkekler “olur” desin. Yönetim kurulu üyeleri burun kıvırdılar. Hiç inanmadılar. Bayanlar ısrar edince bir hafta içinde onay çıktı. İlk defa uyguladığımız Cuma günü bin ikiyüz Avroluk satış yapıldı. İkiyüz avrosu masrafa çıkıldı, kalan bin avro dernek kasasına girince yönetim kurulu üyeleri mahcup oldu. Böyle devam etti ve Alman öğrenciler derhal binadan çıkarıldı. Babamın rahatsızlığı nedeniyle ben kısa süre sonra memlekete geldim, bir daha da gidememiştim. 2010 yılı ramazanında Almanya'daydım. O eski görev yerime uğradım.  Binada tadilat yapmışlar. Alman öğrencilerin durduğu yeri bayanlara tahsis etmişler. Bayanlar çok memnun kalmışlar. Son derece güzel gelişmeler olmuş. Beni, büyük zafer kazanmış bir komutan gibi karşıladılar.

 

Bu örneği, bayanların kermes ve benzeri konulardaki maharetlerini göz ardı etmeden gündeme getirmek ve takdir etmek için anlattım. Ünye'mizde gördüğüm kermeslerde de bu olay aynı. Hep bayanlar aktif. 30 Mayıs 2012 Çarşamba günü Arif Nihat Asya Kız Teknik ve Meslek Lisesinin yıl sonu sergisini açtık. Kızlarımızın ve değerli öğretmenlerinin göz nuru el emeklerini gördük. Her türlü takdirin üzerindeydi. Şükranlarımı sunuyorum.

     

Ünye'de açılan kermeslerden İlçe Müftülüğü, Fethullah GÜLEN Hoca Efendi Cemaati, Süleyman Hilmi TUNA Hoca Efendi Cemaati, Hakyol Vakfı mensupları ve daha farklı hayır gruplarının kermeslerini ziyaret ettik, hepsinin ayrı güzellikleri vardı.

 

Hepsine de Allah (c.c.) razı olsun diyor, saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum. 30.05.2012

 

 Bu Haber 1830 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI