6 Nisan 2009 Pazar 10:26
ARİF TAKICI
MEME KANSERİ
Meme kanseri meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür.

Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır. 1970lerden bu yana meme kanserinin görülme sıklığında artış yaşanmaktadır. Bu artışa modern, Batılı yaşam tarzı sebep olarak gösterilmektedir. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde görülme sıklığı, dünyanın diğer bölgelerinde görülme sıklığından daha fazladır.

 

Meme kanseri, yayılmadan önce, erken tespit edilirse, hasta %96 yaşam şansına sahiptir. Her yıl 44 000'de bir kadın meme kanserinden ölmektedir.

   Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir.

   Meme kanserinin birçok tipi vardır. En sık rastlanan duktal karsinoma, memenin süt kanallarında başlar. Meme kanseri memenin dışına yayıldığında koltuk altındaki lenfatik nodüller (yumru) en sık görülen yayılım yerleridir. Kanser hücreleri memenin diğer Lenf Nodalarına, Kemiğe, Karaciğer ve Akciğere yayılabilir. Her kadın meme kanseri geçirme riskine sahiptir. Gerçekte meme kanseri gelişen kadınların çoğunda risk faktörleri belli değildir

MEME KANSERİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER

·  50 yaş üzerinde olunması

·  Yakın akrabalardan biri meme kanseriyse, (anne veya kız kardeş meme kanseri ise, 2–3 kat daha fazla)

·  Daha önceden diğer memede kanser tespit edilmiş olması

·  Adet görmeye 12 yaşından önce başlamış olması

·  Hiç gebe kalmamış olması

·  Adet görmesi 50 yaşından sonra da devam ediyor olması

   Araştırmalar, meme hücreleri içerisinde, meme kanser riskini artıran bazı genler olduğunu göstermektedir. Genetik değişiklikler, aileden (herediter) olabilir veya hayat boyu gelişebilirler. Meme kanseri genellikle tek bir hücrede başlar. Günümüzde meme kanserinin nedeni ve nasıl gelişim göstereceği tam olarak bilinmemektedir.

   Meme kanseri karmaşık bir hastalıktır. Her vaka birbirinin aynısı değildir. Meme kanserinin içinde bulunduğu evreye "stage" denir. Gerçek stage'in bilinmesi, doktorun tedavi planını yapmasını sağlayacaktır.

·  İnsan, yaşamında meme kanserine sebep olacak herhangi bir yanlış yapmamış olsa da bu hastalığa yakalanabilir.

·  Meme kanseri bulaşıcı değildir, başka bir hastadan bulaşmaz.

·  Meme kanseri, stresle veya memeye travmayla (darbeyle) meydana gelmez.

·  Meme kanseri gelişen çoğu kadının risk faktörü veya ailesinde hastalığa ait bir hikAye yokturBu Haber 1577 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI