13 Haziran 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Simit yemeğe devam

Millet olarak alışık olduğumuz başlıca gıda maddelerinden birisi de simittir. Belki fakirliğin sonucu, belki kanaatkarlığın göstergesi, belki de damak zevkinin vazgeçilmez alışkanlıklarından birisi olarak simit, çok fazla tüketimi olan bir hazır gıdamızdır. Yemek için ne vakit ayırma ister, ne iş bırakma ister ne de özel bir hazırlığa (yani sofra kurma gibi) ihtiyaç gösterir. Yolda yürürken, tezgahta çalışırken, direksiyon çevirirken, maç seyrederken; velhasıl simit hayatımızın her noktasında kolaylıkla açlık sorununu ayak üstü halledebileceğimiz, en yakın ve en kolay alınabilen bir gıda maddemizdir.

Buraya kadar çok iyi de, hayatımızla bu kadar iç içe olan bir gıda maddesinin pazarlanmasında çok sorun görüyorum. Hijyen kurallarına uyum, sıfır mesabededir. Satıcılar, kişisel temizliklerine hiç dikkat etmedikleri gibi, kullandıkları arabalar, tepsiler, tezgahlar son derece pis. Bizim insanımız da “kötüye bir şey olmaz” tekerlemesi uyarınca hiç kAle almıyor; alışılmış hayata devam! Bizler artık “Kötü” değiliz beyler! Lütfen! Hem insanımız hem de ülkemiz belli seviyeye geldi.

Öncelikle denetim görevi olan yetkililere sesleniyorum; İlçe Kaymakamlığımız, Belediye görevlilerimiz, Sağlık Denetim elemanlarımız, İlçe Tarım Müdürlüğümüz, gıda denetimi görevi olan herkes! Sadece simit değil; dondurma mevsimi başladı. Dondurmayı külahlara dolduran satıcılar elleri ile eldivensiz olarak çalışıyorlar. Fırınlarda ekmek satanlar, dağıtımını yapanlar, büfeciler, bakkallar… Bu gıdalar, doğrudan yenilen gıdalar. Ne temizlemesi var ne de yıkaması. Bu nedenle, en çok denetlenmesi gereken konularda denetim son derece zayıf. Sokakların tozunu açıkta satılan simitlerle sürekli yiyoruz. Açık arabalarda korumasız olarak nakledilen ekmeklerin durumu rezalet. Artık toz-toprak, mikrop yemek istemiyoruz.

Gıda denetimi işi daha önce belediyelerin işi idi. Belediyeler çoğunlukla Erbakan ekibinin eline geçti diye gocunan gruplar, Ak Parti iktidarları öncesi iktidarlar döneminde yaptıkları bir değişiklikle denetim işi belediyelerden alındı; mülki amirliklere verildi. Belediyeler, denetim grubu içinde bir parça haline getirildi. Şimdi vatandaş, “belediyeler niçin kontrol etmiyor” diye, eski anlayışla belediyeleri sorumlu tutuyor. Birçok sorunlu konuya neşter vuran Ak Parti iktidarları, bu konuya ilgisiz kaldı.

Benzer bir konu da “cami yerleri” konusu. Çok cami yapıldığından rahatsız olan çevreler, cami yapımını azaltmak için konu ile ilgili yasada bir değişiklik yaparak “cami yapılacak yerin en az ikibuçuk dönüm olması gerekir” şartını getirdi. Bu konuda da Ak Parti iktidarları pasif kalmayı tercih ediyor. Nedenini anlamıyorum. Özellikle bizim bölgemizde arazinin metrekaresinin çok pahalı olduğunu düşünürsek cami yapımı için ikibuçuk dönüm yerin nasıl bulunacağını kara kara düşünmek lazımdır.

 

   Değerli okuyucularım, uzun lafın kısası; sağlık hizmeti veren kurumlarımız tıklım tıklım dolu. Hepsi kapasitesinin üzerinde hizmet verme çabası içinde. Allah (c.c) yardım etsin. Haplardan milim milim şifa toplama durumuna düşüp “hapı yutmazdan” önce sağlığımızı korumak zorundayız. Koruyucu hekimlik, tedaviden önce gelir. Ve dini hassasiyeti olanlar için SÜNNET'tir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), “En-nezAfetû minel-iman= Temizlik, imandandır.” buyurarak koruyucu hekimliğin önemini vurgulamıştır.

Bu günkü yazımda simiti öne çıkartarak gıda maddelerinin temizliğine dikkat çekmek istedim. Bu konuda yaz ayları çok önemlidir. Söylemek bizden, topluca uygulamak, güzel insanlarımızdandır. El birliği ile yapar, üzerimize düşenlere dikkat edersek başaramayacağımız iş kalmaz diyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…                                                       

 

 Bu Haber 1630 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI