16 Haziran 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol
atakici52@hotmail.com

Alkol ve gençlik: İngiltere'de ilk karaciğer nakli programının kurucularından George Best, Sağlık İstatistikleri Departmanının açıkladığı rakamlarının korkutucu olduğunu söyledi. Best, alkolün uzun dönemde genç bedenlere verdiği zararın kendisini endişelendirdiğini ifade etti.

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliğin 4. maddesinin 1 fıkrasının ( ç ) bendinde genç on beş ile yirmi dört arası dönem içinde bulunan kişiyi ifade eder demek suretiyle genç tanımlanmıştır. Oysaki ülkemizde yapılan araştırmalar sırasında 11-15 yaşları arasında 7,700 kişiyle yüz yüze görüşme yapıldığı, 18 yaş altı 200 kişinin her hafta alkol bağlantılı yaralanmalar nedeniyle hastanede tedavi gördüğü ifade edildi.

Türkiye de Yeşilay'ın, yaptığı araştırmalara göre 2006 yılı itibarıyla alkole başlama yaşı 11'e kadar düşmüştür. 15 yaş üzeri kişi başı saf alkol üretimi 11,29 litre olmakla birlikte, ilköğretim öğrencileri arasında alkol kullananların oranı % 15,4 orta öğretimde yaşamı boyunca en az bir kez alkol kullananların oranı % 45 - % 50, son bir ayda en az bir defa alkollü içki içme oranı % 16,5 ( erkeklerde % 31,5 ve kızlarda % 10,6) üniversite öğrencilerinde alkol kullanım yaygınlığı % 43,0- 53,9 ve halen içenlerin oranı % 22,9'dur

Arkadaş baskısı, sosyal ve psikolojik sebeplerle gençlerimizde ilk alkol alma yaşı maalesef 11'e kadar düşmüştür. Uzmanlar, gençler arasında alkol kullanımının şaşırtıcı bir şekilde arttığına dikkat çekiyorlar.  Tam fiziksel olgunluğa 20'li yaşlarda ulaşan gençlerin, alkol alarak gelişmenin en önemli aşamasında organlarını toksinle doldurduklarının altını çizen uzmanlar, bu şekilde hayatlarını tehlikeye attıklarını vurguluyorlar.

Türkiye'nin en büyük  İli İstanbul'da durum: İstanbul'daki lise  öğrencileri arasında yapılan araştırmada, ekonomik durumu çok kötü olan ailelerin çocuklarının daha fazla alkol, sigara ve esrar tükettikleri belirlendi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü madde kullanımını önleme ve izleme büro amiri, Antalya'da sona eren TUBİB Uyuşturucu konferansında, İstanbul'daki liselerde yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Verilen bilgiye göre, Mayıs -Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul'daki 28 ilçede, 154 lisedeki 31 bin 272 öğrenciye anket uygulandı.

Öğrencilerin madde bağımlılığına yönelik araştırmada, hayatım boyunca en az bir kez sigara içtim, hayatımda herhangi bir türden alkollü içki kullandım ve hayatımda en az bir kez esrar kullandım cevabını verenlere, madde kullanımına neden olan bireysel, çevresel ve sosyal faktörleri belirlemek için sorular soruldu. Orta gelir grubu: Araştırmaya göre, ailesinin ekonomik durumu çok kötü olan öğrencilere sigara, alkol ve esrar kullanımı daha yaygın.Bu öğrencilerin yüzde 51'i en az bir kez sigara ve yüzde 7'si en az bir kez esrar içtiklerini belirtirken yüzde 36,3'ü de alkolü içki kullandıklarını ifade etti.

 Araştırmada, orta gelir sınıfındaki ailelerin çocuklarında esrar kullanımının en az olduğu belirlendi. Ailesinin ekonomik durumu çok iyi olan öğrencilerin yüzde 4'ü hayatlarında en az bir kez esrar kullanırken, orta sınıf gelir grubundaki ailelerin çocuklarında bu oran yüzde 2,8-3,1 olarak belirlendi.

Kardeşi olmayan çocuklarda alkol kullanımı daha yaygın: Araştırmada, tek çocuk olan öğrencilerde alkol kullanımının daha yaygın olduğu ortaya çıktı. Tek çocuk olan öğrencilerin yüzde 50,4'ü alkollü içki kullandıklarını belirtirken, bu oran 4 kardeş olanlarda yüzde 23,9'a 7 kardeş olanlarda yüzde 19,7'ye geriliyor. 8 ve daha fazla kardeşi olduğunu beyan eden öğrencilerde ise sigara ve esrar kullanımı daha çok görülüyor. 8 ve daha fazla kardeşi olan öğrencilerin 53,9'u sigara, yüzde 5,1'i ise esrar kullanıyor. Ailelerin eğitim düzeyinin etkisi: Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ise ailelerin eğitim düzeyinde ortaya çıktı. Annesi üniversite mezunu olan geçlerin, yaşıtlarına göre daha az oranda sigara ve esrar içtikleri, buna karşın daha çok alkol tükettikleri belirlendi. Annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin yüzde 38'i en az bir kez sigara içerken, bu oran okur yazar olmayan ebeveynlerin çocuklarında yüzde 46,6'ya çıktı. Üniversite mezunu anneye sahip çocukların yüzde 2,6'sı esrar içerken, aynı oran okur yazar olmayan ebeveynde yüzde 3,5 olarak belirlendi. Annesi üniversiten mezun gençlerin yüzde 53,5'i ise hayatlarında en az bir kez alkol tükettiklerini ifade etti. Bu oran okur yazar olmayan anneye sahip gençlerde ise yüzde 21,i olarak dikkati çekti.

 

 

 Bu Haber 1629 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI