23 Haziran 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol
atakici52@ Hotmail.com

Araştırmada İstanbul'da doğan gençlerin diğerlerine oranla daha fazla alkol kullandıkları ortaya çıktı. İstanbul'da doğanların % 33,9'u alkol kullandığını bildirirken, bu oran İstanbul'da doğmayanlarda % 28'e geriledi.

Bu arada annesi çalışan gençlerin % 46, 3'ünün hayatları boyunca en az bir kez sigara içtiği, yüzde 43,6'sının alkol kullandığı, yüzde 4,1'inin ise esrar içtiği belirlendi. Annesi ev hanımı olan çocukların ise yüzde 43,9'unun sigara, yüzde 28,8'inin alkol, yüzde 3'ünün ise esrar kullandığı ortaya çıktı. 

Ebeveynlerin Etkisi: Hafta içi okuldan sonra vaktini ebeveynleri ile geçiren öğrencilerde madde kullanımı yaşıtlarına göre anlamlı oranda az çıktı. Bu çocukların yüzde 36,4'ü en az bir kez sigara, 23, 9'u alkol, yüzde1,7'si ise esrar içtiklerini vurgularken, zamanlarını aileleriyle geçirmeyen öğrencilerin yüzde 54'ünün sigara, yüzde 37,5'inin alkol, yüzde 6,8'inin ise esrar kullandıkları saptandı. Hafta sonlarını aileleriyle geçiren öğrencilerin yüzde 35'inin sigara, yüzde 21,8'inin alkol, yüzde 1,9'unun hayatları boyunca en az bir kez esrar içtiklerini ortaya koyan araştırmada, hafta sonlarını aileleriyle geçirmeyen öğrencilerdeki madde kullanımı yaygınlığı dikkati çekti. Bu öğrencilerin yüzde 58,3'ünün sigara, yüzde 41,4'ünün alkol, yüzde 8,3'ünün ise esrar içtikleri belirlendi. Araştırmada, saat 20.00'den sonra dışarı çıkan öğrencilerde madde kullanımına da bakıldı. Her akşam dışarı çıkan öğrencilerin yüzde 60,7'sinin sigara, yüzde 42,8'inin alkol, yüzde 9,2'sinin ise esrar içtikleri belirlendi. Buna karşın hiç dışarı çıkmayan öğrencilerin yüzde 24,4'ünün alkol, yüzde 1,9'unun esrar kullandığı belirlendi. Araştırmaya göre, ebeveynlerin çocuklarının arkadaşlarını tanıması sigara, içki ve alkol kullanımını azaltıyor. Ebeveynleri arkadaşlarını tanıyan gençlerin yüzde 42'si en az bir kez sigara içerken, bu oran anne babası arkadaşlarını tanımayan gençlerde yüzde 56,7'e çıkıyor. Alkol kullanan gençlerin yüzde 31'inin ailesi arkadaşlarını tanırken, bu oran tanımayanlarda yüzde35,6'ya yükseliyor. Ebeveynleri arkadaşlarını tanımayan gençlerin yüzde 8,2'si esrar kullandığını belirtirken, bu oran anne babası arkadaşlarını tanıyan öğrencilerde yüzde 2,5'e geriliyor.

Alkol Kullanımının Diğer Ülkeler ile Karşılaştırılması: Ekonomik işbirliği ve kalkınma Örgütü (OECD) Sağlık verilerine göre, en fazla alkolü Lüksemburglu tüketiyor. Avrupa'da 30 ülke içinde en fazla alkol tüketilen ülke kişi başına 15,5 litre ile Lüksemburg oldu. Lüksemburg'u 14 l, litre ile Estonya, 12,6 litre ile Macaristan ve Fransa takip etti.

Ekonomik işbirliği ve Örgütü (OECD) Sağlık verileri 2010, Eurostat İstatistik Veritabanı ve Dünya sağlık örgütüne göre, Avrupa'da 30 ülke içinde en az alkol tüketen ülke kişi başına 1,4 litre ile Türkiye oldu. Türkiye'nin ardından 5,3 litre ile Malta, 6,8 litre ile Norveç, 6,9 litre ile İsveç en az alkol tüketilen Avrupa ülkeleri olarak yer aldılar.

Kişi başına alkol tüketiminde, alkollü içeceğin içindeki alkol miktarı baz alınıyor. Örneğin 1 litre rakıdaki alkol miktarı 0,45 litre ( derecesi 45) , 1 litre biradaki alkol miktarı derecesine göre  O,O40-O,08  ( derecesi 4,8) 1 litre şaraptaki alkol miktarı ise derecesine göre değişkenlik göstermektedir.

OECD'nin raporunda, Avrupa Birliği ülkeleri içinde kişi başına alkol tüketimi ortalamasının 10,8 litre olduğu kaydedildi. Bu ülkelerde yerleşik olmayanların yüksek oranda alkol satın aldığı Lüksemburg dışarıda bırakıldığında, Estonya, Macaristan ve Fransa 2007–2008 yıllarında kişi başına 12,5 litreden fazla alkol tüketilen ülkeler oldu.

Türkiye, Malta ve bazı İskandinav ülkeleri (Norveç, İsveç ve İzlanda) en düşük alkol tüketiminin olduğu ülkeler olarak sıralandı. Rapora göre, ortalama alkol tüketimi birçok Avrupa Birliği ülkesinde 1980- 2008 döneminde düşse de bazılarında da yükselme kaydedildi. Not: Yeşilay arşivinden yararlandım.

 Bu Haber 1637 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI