9 Temmuz 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Alkol
atakici52@hotmail.com

Gençleri ve toplumu alkolden korumak için eylem planları ve stratejiler, etik ilkeleri ve amaçları ifade eden programlar, hedefler ile alkol kullanımının zararlarına karşı alınacak önlemlerin kamusal alanda belirlenmesi ve uygulanması gerekir.

1 -=Amaçlar alkolü içki kullanımını, pazarlamayı da içeren baskıları, alkole dayalı zararları maddeleri gençler arasında alkol kullanımını azaltmak İçki kullanımına alternatifler oluşturmak, gençlerin sağlık politikaları ile daha fazla ilgilenmelerini ve daha fazla eğitim sağlamak amacıyla aşağıdaki belirtilen ilkeler ve stratejiler çerçevesinde hareket edilmesi fayda sağılacaktır.

2 =Gençlerin, özellikle çocuk ve ergenlerin alkolden korunması için öneriler. 1=Gençlerin alkol tüketiminden kaynaklanan çeşitli problemler ve bu problemlerin çözümüne ilişkin yapılacak araştırmaların teşvik edilmesi.3=Çocuk, ergen, ebeveynler, öğretmenler ve bakıcıların, alkol konusu da dAhil olmak üzere kapsamlı sağlık teşvik politikaları içerisinde yer almasının sağlanması; bu konuda eğitim sisteminde gerekli düzenlemelerin yapılması.4 =Gençlerin alkol içmeye teşvik eden faktörlerin belirlenmesi için araştırmalar yaptırılması.5 =Gençlerin alkol ve alkol tüketiminin negatif etkileri konusunda eğitilmesine destek olunması bu doğrultuda medya kampanyaları düzenlenmesi. 6= Alkol kullanımının gençler üzerinde etkisi konusunda birey ve toplumsal düzlemlerde bilinç düzeyinin arttırılması. 7= Gençlerin sağlıkla ilgili politika ve kampanyalara bilfiil katılımının artırılması. 8= Alkolün gençler üzerinde etkileri konusunda kılavuz materyaller hazırlanmasının teşvik edilmesi. 9 =Alkollü araç kullanımının tehlikelerinin okullar, sürücü kursları ve eğitim müesseslerinde aktarılması 10 =Reşit olmayan kişilere alkolün yasadışı olarak satılmasının önlenmesine yönelik düzenlemeler yapılması. 11 = Gençlerin alkol bağımlısı olmasının önlenmesi yönünde erken uyarı ve erken müdahale yaklaşımlarının oluşturulmasının desteklenmesi.  3 Öneriler için ilkeler: 1 Bütün insanların kazalardan, şiddetten ve alkol tüketiminin diğer olumsuz sonuçlarından korunmuş bir aile, toplum ve iş yaşamına sahip olma hakkı vardır.2 Bütün insanların alkol tüketiminin sağlık, aile ve toplum üzerine etkileri konusunda yaşamın erken dönemlerinde başlayan, doğru ve tarafsız bilgi ve eğitim alma hakkı vardır.3= Bütün küçükler ve genç yetişkinler, alkol tüketiminin olumsuz etkilerinden ve imkAnların elverdiği ölçüde alkollü içki reklAmlarından arındırılmış bir çevrede büyümeye hakları vardır.4 =Tehlikeli veya zarar verici boyutta alkol tüketen bütün insanların ve onların aile üyelerinin tedavi ve bakıma ulaşma ve alma hakları vardır.

5= Alkol tüketmek istemeyen veya sağlık sorunları ya da diğer nedenlerle alkol tüketemeyen herkesin içmek için zorlanmamaya ve alkol kullanmama davranışlarının desteklenmesine hakları vardır.

Alkol reklamlarının hala yazılı ve görsel basında yer almasının serbest olması hiçbir şekilde makul gösterilemez olup, akla ziyan bir serbestliktir. Not. Yeşilay Cemiyeti ve Gençlik ve Spor Bakanlığı  arasında yapılan protokol doğrultusunda  14, 17 yaş grubu ve 18,19 yaş grubu öğrencilerimizi kamplara ve gezilere gönderiyoruz. Geziler tamamen ücretsiz olup, geziye katılmak isten gençlerimizin Türk hava bürosuna gelerek, Yeşilay gezisine katılmak istediğini ifade edip bilgi alması durumunda, kaydı yapılacaktır.

 

 

 

 

 

 

 Bu Haber 1534 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI