10 Temmuz 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Gerçekçi olmak

Samsun'daki sel felaketinde, toki evlerinin bodrumunda boğularak ölen insanlarımız nedeniyle toki kurumu, belki hiç hak etmediği halde ağır eleştirilere muhatap oldu. Samsun toki evlerinin dere yatağına yapılmış olması, bu eleştirilerin dayanağı yapıldı.

 

       Sel denilen afet, yerden gelmiyor, gökten yağıyor. Dere yatağı eleştirisinden ziyade gökten gelen sel felaketleri için akılcı çözümlere ihtiyaç vardır. Dere yatağında olmayan bir sürü binanın bodrum katlarında ikamet eden çok sayıda insanımız, benzeri şekilde yurdumuzun değişik yerlerinde can vermektedir. Hükümet muhalifi olmak, gerçekçi olmanın üzerini örtmemelidir. Olayın bütünü için yani yurt genelindeki bir hiç uğruna ölen insanlarımız için iki maddelik YASA, bu işi çözer diye düşünüyorum.

 

       Kolaylıkla su basacak şekilde olan yerlere ikamet yasağı getiren ve denetimini de belediyelere veren, iki maddelik bir yasa yapmayı kimse gündeme getirmiyor. Tokinin binalarının birinci katındaki oturanlardan boğulan varmı, yok. Niçin yok; birinci katları su basmaz da onun için yok. Öyleyse biraz gerçekçi olmak lazım. İdeolojik ve siyasal saplantılarla gerçeklerin üstünü örtmenin, bir sürü güzel hitmetler üreten bir kurumu yerin dibine sokmanın hiçbir kimseye bir faydası yoktur. Yağmur fazla yağınca, yani gökten sel olunca caddeler ve ara sokaklar bile dere yatağı haline geliyor.

 

       Son söz olarak diyorum ki, artık siyasi ve ideolojik karalama alışkanlıklarımızı gerilerde bırakalım da akılla ve mantıkla gerçeklerin ve doğruların rotasını çizelim. Muhalefeti de akıl ölçüleri içinde yapalım ki milletin memleketin işine yarasın.

 

       Samsun'da ve daha başka yerlerde felakete maraz kalarak ölenlere Cenab-ı Hak'dan şehitlik mertebesi, geride kalanlarına da sabır ve sağlık diliyorum.

 

       Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1393 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI