14 Temmuz 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Alkolizmin tedavi zorlukları
atakici52@hotmail.com

Alkolikler ilk zamanlarda alkolün bazı zararlı yönlerine kısmen de olsa idrak edebilmektedirler. Ancak alkoliklerin zamanla, gerek zihinleri gerekse idrak güçleri zayıflamaktadır. O duruma gelmiş olanların artık alkolün kötülüğünü anlamaları mümkün değildir. Çünkü alkolsüz kalmak onlar için dünyanın en kötü durumudur. Onlar için alkol adeta bir hayat iksiri gibidir. Bu tür içenler  için ilk önceleri içmek için sebeplere hiç gerek kalmaz, çünkü bu dönemdeki alkolikler günün 24 saatini alkol almak için uygun görmektedir. Artık onlar için en iyi dost alkoldür. Alkol onların en iyi sırdaşı ve sığınma nesnesidir.  Bunlara rağmen alkolikler çoğu zaman bir suçluluk kompleksi içinde olmaktadır. Bazen içlerinde pişmanlık duyguları oluşmaktadır. Bu sefer o duyguları bastırmak için içmeye devam etmektedirler. Bütün bu karışık duygular insanlara aşırı sinir gerginliği ve büyük stres yapmaktadır. Zamanla bu durumun içindeki insanlar içe dönük duruma gelmekte ve sefer depresyona yenik düşebilmektedir. Depresyon sürekli huzursuzluklara panik nöbetlere de dönüşebilmektedir. Bu kalp rahatsızlıkları da sıklıkla görülmektedir. Bu durumda nefes alma zorlukları ve adeta boğulmalar da hissedilmektedir.

TOPLUMUN BAĞIMLIYA BAKIŞI: Alkolizm ve alkoliklerin cemiyet tarafından durumları genellikle utanç verici ve ahlaksızlık olarak kabul edilmektedir. Aslında bu hatalı bir tutum ve anlayıştır. Tüm dünyada alkolizm kronik ve hastalık olarak kabul edilmekte ve ona göre tedavi uygulanmaktadır.

Toplum olaylarında alkoliklerin evlerinden atıldığı, boşanmalar ve yalnızlaştıkları görülmektedir. Alkolikler bir hastadır ve diğer psikiyatrik TCB, LALP,  karaciğer ve kronik böbrek hastaları gibi şekilde bıkmadan usanmadan tedavi edilmelidir.

Alkole bağımlı kişi suçlu değildir. O birtakım gelişmelerin etkisinde kalan kimsedir. Kronik hastalığa yakalanmış kimse gibidir. Bağımlılık davranış bozukluğu kabul edilirse onu tedavi etmek ve düzeltmek mümkün değildir. Bağımlılık tuzağına yakalanmış olana eğer dışarıdan el uzatılmazsa, yakınlık duymazsa ve bilgili bir şekilde yardım edilmezse durum kendiliğinden düzelmez ve düzetilemez.   Alkoliklere dışarıdan uzman eli uzman yardımı gerekir. Ancak alkol bağımlısı genellikle direnir, yardım istemez, hasta olduğunu kabul etmez ve yardımı reddeder. Ancak onu sabır ile ikna etmek ve tedavisini yaptırmak gerekir.

Alkolik tipleri: Değişik alkolik tipleri vardır. Genelde A ve B olmak üzere iki tipten bahsedilir. a) Tip A. Alkolizmi, bu tip alkolizm çok erken daha çocuk yaşlarda başlayabilmektedir. Bu kişilerin ailelerinde de alkolizmin öyküsü var ve alkolizmin anti sosyal kişilik bozukluğu ile birlikte sıklıkla izlenmektedir. Bu tip alkolizm çok kötü ve sinsi bir şekilde gelişmektedir. b/ Tip B. Alkolizmi ise daha iyi gidişli alkolizm tipi oluşturmaktadır. Bu tipte alkolizm daha genç yaşlarda başlar. Onlarda aile öyküsü yoktur. Alkoliklerde görülen alkolizm depresyonları vardır. İkinci tip alkoliklerin tedavileri çok daha kolaydır.

Türkiye'de bağımlılık hızla artmakta: Ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü ( OECD) sağlı verileri 2010, Dünya sağlık Örgütüne göre, Avrupa da 30 Ülke içinde en az alkol tüketen ülkenin Türkiye olduğu belirtiliyor. Ancak görünen o ki, Ülkemizde alkol tüketimi korkunç bir şekilde artış göstermektedir. Birahanelerin sayısının korkunç derecede artmasının ise akla ve sağlığa ziyan bir gelişme olarak görülmesi gerekir. Yeşilay arşivinden yararlandım.  Not: Burunucu çömlekçi mahallesinde  15 Temmuz, yani yarın gerçekleştirecek  olduğumuz yaz şenliğine tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz.. Gündüz bölümü saat 14–00, 19–00 arası, gece bölümü ise 19–00, 24–00 arasıdır.Bu Haber 1471 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI