2 Ağustos 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Türk Hava Kurumu'nun Fitre-Zekat Toplaması

Dinimizin oluşturup geliştirdiği çok önemli sosyal kurumlardan birisi olan Fitre-Zekat Kurumu, İslam Tarihinin bütün evrelerinde fakirlere ve özellikle eğitim-öğretim faaliyetlerine verdiği katkı ile çok büyük hizmetlere destek olmuştur. Günümüzde de aynı hizmeti sürdürmektedir.

***                      ***                   ***

   2860 sayılı Yardım Toplama Kanununa dayanılarak çıkarılan Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmeliğin 15. maddesine göre, Fitre-Zekat ve Kurban derisi toplama yetkisi, Türk Hava Kurumuna verilmiştir. Kurum, bu görevini yurt genelindeki şube başkanlıkları aracılığı ile yürütmektedir. “Damlaya damlaya göl olur; akar gider sel olur.” Atasözümüzün ifade ettiği gerçek uyarınca, kuruş kuruş insanlarımızdan zarflarla toplanan fitre-zekat veya yardımlar biriktirildiğinde büyük yekun tutarak önemli hizmetler yürütülmektedir. Geçen sene Eskişehir/İnönü Türk Kuşu Tesislerine gittim ve gördüm ki kadınlı-erkekli bir çok havacılık meraklısı kursiyere yemekli-yataklı, havacılığın çeşitli dallarında (paraşütle atlama, yamaç paraşütü, planör kullanım eğitimi gibi) ücretsiz olarak kurslar verilmektedir. Mümkün olsa da bütün çocuklarımız bu kurslara katılabilseler. Çünkü, uzay çağı olan zamanımızda bu bilgiler hepimizi için gerekli bilgiler. Bugün paraşütle atlamayı hepimizin bilmesi bir zorunluluktur. Hava yolu ile ulaşım, ülkemiz şartlarında artık son derece kolaylaştı ve ucuzladı. Herkes hava yolculuğu yapabiliyor. Hava ulaşım araçlarında zorunlu olarak paraşütler ve hava yelekleri bulundurulmaktadır. Allah, kullanmak zorunda bırakmasın ama bir tehlike anında bu can kurtarma gereçlerini kaç tanemiz kullanabilir, düşünmek durumundayız. Gerçekçi olmalıyız. El uzlamasına ve tesadüflere bırakılan bir yaşama tarzı artık tarihe karıştı. Zamanın tekniğini kullananlar veya en iyi kullananlar hayatta kalabiliyor. Kullanamayanların gözyaşlarına kimseler bakmıyor.

***                      ***                   ***

İşte bu ölçüler doğrultusunda bizler, Türk Hava Kurumu Ünye Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve Personeli olarak 2012 yılı Ramazan ayı çalışmalarımızı başlattık. Bize bağlı olan yani THK şubesi bulunmadığı için Ünye şubemiz aracılığı ile kurum çalışmalarına katkıları temin edilmeğe çalışılan komşu ilçelerimiz Akkuş, Çaybaşı, İkizce Kaymakamlıkları ile Ünye Merkeze bağlı belde belediyelerimizi ziyaret ettik ve fitre-zekat zarflarımızı verdik. İlçelerin Sayın Kaymakamları ve beldelerimizin sayın belediye başkanlarının yakın ilgisine tanık olduk. Ayrı ayrı saygı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2012 yılı Ramazan Ayının hem kurumumuz hem ülkemiz ve hem de bütün insanlarımız için daha bereketli ve hayırlı olacağına içten inanıyor bu inancımızla Allah (c.c)'dan diliyoruz.

***                      ***                   ***

Değerli okuyucularım, fitre-zekat ve kıymetli yardımlarınızı gönül rahatlığı ile kurumumuza vermenizi öneriyor ve bekliyoruz. Türk Hava Kurumu, gelirlerinin masrafları düşüldükten sonra hayır kurumları arasında paylaşımı şöyledir: Yüzde olarak;

a)                      %50 si Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına

b)                      %4 ü Türkiye Kızılay Derneğine

c)                      %3 ü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna

d)                      %3 ü Türkiye Diyanet Vakfına

e)                      %40 ı Türk Hava Kurumuna

 

Görülüyor ki Türk Hava Kurumu gelirlerini diğer hayır kurumları ile paylaşarak, kuruma katkı sağlayan bir insanın bir kaç çorbada birden tuzunun bulunmasını sağladığına tanık oluyoruz. Bunun için diyoruz, Türk Hava Kurumuna güvenle yardımlarınızı verebilirsiniz diye.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 1973 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI