1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Artık bu sefer mutlaka Bakan olmasını bekliyoruz
musakiroglu@mynet.com

Sn. İdris Naim Şahin'in Bakan olmasını taa yedi sene önce kurulan 58. Hükümet sırasında ne kadar heyecanla beklediğimizi hatırlıyorum. Ancak olmadı, bakan değil de partisinin genel sekreterliğine getirildi.

Daha sonraki hükümet kuruluşlarında olsun, hükümet revizyonlarında olsun nedense bir türlü bakan yapılmadı Sn. Şahin.

Gerek basında, gerekse özel kulis görüşmelerinde bu seferki hükümet revizyonu sırasında bakan yapılacağına kesin gözle bakılıyor artık.

 Sn. Şahin 7 yıldır iktidar partisinin Genel Sekreterliği gibi zor, yıpranmak içinse kolay bir görevi başarıyla yapıyor. Neden başarıyla yapıyor, diyorum? Çünkü başarısız olsa şimdiye kadar çoktan değiştirilirdi de ondan. Böyle bir görevden sonra artık bakanlık için en ideal isim haline geldi Sn. Şahin. Bunu herkes, her çevre kabul ediyor. Baksanıza ne zaman bir bakanlık lafı geçse basında en başta kendisinin adı geçiyor.

Kaldı ki, AK Parti genel merkezinde kendisi gibi görev alan arkadaşlarından büyük bir kısmı, zaman içinde çeşitli bakanlıklara getirildi. İçlerinde en önemli mevkide görev yapan Sn. Şahin ise, buradaki görevinin öneminden olacak ki, henüz bakan yapılmadı. Sırası mutlak geldi artık diye bakıyoruz bu sefer.

Ünye bakanlığa alışmış, bakanlığın manevi onurunun olsun, maddi yararının olsun ne anlama geldiğini çok iyi bilen bir ilçe. Dolayısıyla, bakan olunca şöyle avantajı var, memlekete böyle gurur veriyor gibi sözlere hiç gerek yok. İnşallah ki, çok da duacıyız, Sayın İdris Naim Şahin bu sefer bakan olur, bakan olarak gelir memleketine, hemşerileri de bir bakanı daha bağrına basarlar.

 

Yavuz Selim Kıran, lider olma yolunda, adımlarını sürdürüyor…

ODTÜ'de öğrenci olduğu yıllarda Haftalık çıkardığımız Şirin ÜNYE Gazetesi'nde uzun yıllar köşe yazarlığı yapan Yavuz Selim Kıran'ın, taa o zamanlarda, öğrencilik yıllarında başladığı liderlik eğitimlerine devam ettiğini öğrendik. Kendisi bu ara, yine bu alanda bir eğitim çalışması için yurt dışına çıkıyormuş.

Bir Çin Atasözü bilirim, yeri, zamanı geldiğinde de kullanırım. “Azmedersen yükseklere tırmanmaya, hiçbir engel durduramaz seni bu dünyada.” Yavuz'u tanıdığım o yıllarda, ondaki gayreti ve azmi hissetmiştim. Allah yolunu ve bahtını açık, başarılarını daim eylesin.

İlküvezli kınalı eller, köylerimizdeki göçü önlemek için çok iyi örnek…

İlküvez'de yaklaşık 25-30 yıldır halı dokunuyor. Evlere kurulan halı tezgahları adeta her evi bir atölye, bir işletme yapmıştır. Evin kadın ve genç kızları zamanlarını boşa harcamaz, oturur halı dokurlar. Yıllardır İlküvez'e halıdan, halıcılıktan para girer, ev bütçelerine katkı sağlanır.

Ancak, nedense bu halıcılık işi, bu beldemizin dışında başka belde ve köylerde yapılmıyor.

İlgililerin, kaymakamlık ve Halk Eğitim'in İlküvez'deki bu halıcılık işini araştırıp, incelemesi çok isabetli olacaktır. Çünkü köylerimiz iyiden iyiye boşaldı. Geçinemeyen aldı başını gurbete gitti. Köylerimize ancak, böyle yeni geçim yolları, para kaynakları bulursak göçü önleriz.

Yoksa bu gidişle “Orda bir köy var uzakta - O köy bizim köyümüzdür- Kalmasak ta, durmasak ta- O köy bizim köyümüzdür” türküsünü çağırır, uzaktan uzağa yad ederiz bomboş kalan köylerimizi.Bu Haber 1520 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI