16 Ağustos 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Ramazan Şenlikleri

Oruç tutan bir Müslüman için iftar vakti; bir sevinç, mutluluk, huzur, neşe ve refah zamanıdır. Çünkü oruçlu olmanın bir günlük bütün sıkıntıları sona erdiği gibi bir günlük oruçla kazanılan sevap ve manevi gücün verdiği haz, zevk, huşÃ» ve gönül rahatlığının derecesini ölçecek bir alet yoktur. Sosyal bir yaratık olan insan, zevklerini ve kederlerini paylaşmak ister. Sevinçler paylaştıkça artar, kederler paylaşıldıkça azalır. Bu nedenle insan, paylaşmaya muhtaçtır. Oynamak için oyun pistine çıkan insan, yanına birisini daha alır. Sayı arttıkça oyunun temposu artarak zirveye çıkar. Kederler de öyledir. Kederli kişi veya kişiler, sevdikleri dostlarını, kederlerini paylaşmak üzere yanlarında görünce ağlama ve hıçkırıklar başlar ve zirvede paylaşımla rahatlama devresine geçilir.

 

2012 Ramazanında Belediyemiz, birçok il veya ilçelerdeki örneklerinden esinlenerek iftar eğlenceleri ile sosyal-kültürel programlar düzenledi. Ünye'mizde ilk defa düzenlenen programlar, bazı ufak-tefek tenkitler yanında genel anlamda iyi puan topladı. Tenkitler daha çok etraftaki yakın çevre sakinlerinin gecenin geç saatine kadar yüksek sesle program yapılması ve saray camiine yakın oluşu nedeniyle cami yanında çok yüksek sesle müzik yapılması noktalarında toplanmıştır. Hiç tenkitsiz olmaz elbet bu işler. Önemli olan, tenkitlerin de dikkate alınarak gelecekte daha güzellerinin yapılacağına inancımız tamdır. Toplumun büyük kesiminin programları takip ettiğine tanık olduk. Kişisel olarak stres deposu haline geldiğimiz zamanlar nasıl ki çeşitli şekillerde deşarj olmaya ihtiyaç duyuyorsak toplumsal olarak da deşarj olmaya ihtiyaç vardır. Yani bir başka söyleyiş tarzı ile “Toplumun gazını alma” ihtiyacını zamanla uygulamakta fayda vardır. Bu seneki “Ramazan Geceleri” programlarının önemli ölçüde bu hizmeti gördüğüne inanıyorum. Yığın yığın insanlarımızın her akşam meydanı doldurduğunu gördük ve yaşadık. Demek ki insanlarımız bu tür programlar konusunda aç durumdalar. Bir yolla bu açlığın giderilmesi gerekir. Eskiden insanlarımız yorgunluktan başını kaldıramıyor; uyumak, istirahat etmek için vakit bulamıyordu. Şimdi ise bir sürü işsiz gencimiz olduğu gibi hafif işlerde çalışan çok sayıda insanımız vardır. Dolayısıyla, içinde yaşadığımız hayat şartlarının gereğini yapamazsak toplumsal patlamalara zemin hazırlamış oluruz. Toplum yöneticilerinin toplumsal dengeleri ayarlı götürmesi zorunluluğu vardır.

 

Bu ölçülerde, Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ARPACIOĞLU'na bir defa daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Programların hazırlanması koordinesi, ortam hazırlığı, sunum güzelliği konularında çok başarılı ve becerikli Müdürümüz Sayın Sevdal TOPRAK Bey'e de ayrıca kişisel şükranlarımı sunuyorum. Sayın Sevdal TOPRAK'dan bir ricam var; Halk Eğitim Merkezi ile birlikte düzenlediği kurslara bir de “Garsonluk Eğitim Kursu” ilave etmesidir. Garsonluk yapan insanlarımızdan çok şikayetçiyim. Garsonluk bir meslektir. Onu da sevenler yapmalıdır. “Lütfen” garsonluk yapılmaz. Bir bardak çayı zorla getirtebildiğimiz ve önümüze getirdiğinde de atar gibi bırakarak çayın yarısını şekerlerin üzerine döken garsonun, işyerine verdiği zararı kimseler telafi edemez. Çünkü müşterileri kaçırır. Ticarethanelerin hayatiyeti; sunucularının becerisi, davranış güzelliği, güler yüzü, tatlı diline bağlıdır. Garsonların da, mesleğini bilerek ve severek yapanları elbette ki çok sayıda var. Hepsini karalama hakkımız yoktur. İstisna olanlara teşekkürler.

 

Sevgi, saygı ve selamlarımla…

 

 Bu Haber 1590 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI