23 Ağustos 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Şekeriniz Bol, Orucunuz Kabul Olsun
Eğitimci - Yazar

2012 yılı Ramazanını da uğurladık. Allah (c.c.), birçok ramazana tekrar ulaştırsın, sağlık ve afiyetle ve tutabilmeyi de nasibetsin. Sıcakların yoğun olması nedeniyle biraz fazla su ihtiyacı duyduk; hepsi o kadar. İnşallah kabul olur.

 

Halkın dilinde “ŞEKER BAYRAMI” Hakk'ın dilinde “FITIR BAYRAMI” dır. Yani halk boğazı ile konuşuyor; Hak ise insanlıkla konuşuyor. Günahlardan temizlendikten sonra bayram yaparken başkalarının da, yani özellikle toplumun maddeten güçsüz insanlarının da toplumsal sevince katılımını sağlamak için Allah, onlara destek olun diye fıtır sadakası vermeyi bizlere görev olarak yüklemiş ve bayramın adını da bu önemli görevi üzerine bina ederek “Fitre Bayramı” denilmesini daha uygun görmüştür. Az görmeyelim; o fitrelerle toplumsal dengede çok büyük yaralar kapatılıyor. Hele bir de zekat ve öşürü işin içine kattığımız zaman toplumda fakir kalmıyor. Toplumsal adet haline gelmiş; zekatını da vatandaş (tabi ki veren vatandaş) ramazan ayında vermeğe alışmış. Aslında zekat, senesini dolduran maldan senesi dolduğu zaman verilmesi gerekiyor. Beklettiğimiz zaman, fakirin malını kullanmış olduğumuz için hak geçiyor ve borçlanıyoruz. Yani fakire fark ödemek durumunda kalıyoruz.

  

Bayramların özellikle biz Türk toplumu yapısındaki yeri ve önemi çok farklıdır. Ataerkil aile yapımızdaki köklü gelenek-görenek ve bağlılık durumu başka milletlerde bizim kadar sağlam değil. Ben bunu en çok Almanya'da fark ettim. Orada çok değişik ülkelerden müslümanlar var. Ancak bizim insanlarımızdaki bayram özlemi, ata, eş-dost hasretini onların hiç birinde bizimki kadar aşırı görmedim. Sadece iki-üç günlük bayramda büyükleri, eşi-dostu ile bir arada olmak için kilometrelerce yol katedenlerin sayısı çok fazla. Bu bir aşktır, sevgidir, muhabbettir ve sonunda bir güçtür. Bir felaket anında varını yoğunu ortaya koyarak felaketzedelere yardım gücü ve birikimi, bir başka ülkede bizimle boy ölçüşemez. Bu, çok büyük bir enerjidir ve zenginliğimizdir. Gelecek nesillere aktarmayı ihmal etmemeliyiz.

 

Bu duygular ve düşüncülerle bayramınızı tebrik ediyor ve daha nice bayramlara diyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1387 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI