25 Ağustos 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Gazi
Sayın Başbakanımızın ve değerli Bakanlarımızın onurlandırdıkları, şehit ailelerinin, Muharip Gazilerin, Muharip Gazi Derneklerinin çeşitli illerden katılan Şube Başkanlarının ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Sayın Şükrü Tandoğan’ın katıldıkları iftar yemeğinde, bazı gazilerin ve Şube Başkanlarının Gazilerin bir takım meseleleri ile ilgili düşüncelerini gerek Sayın Bakanlarımıza, gerekse Sayın Başbakanımıza birinci derecede dile getirme fırsatları oldu.

 

YEŞİLAY KÖŞESİ

atakici@ Hotmail.com

Gazi

Sayın Başbakanımızın ve değerli Bakanlarımızın onurlandırdıkları, şehit ailelerinin,  Muharip Gazilerin, Muharip Gazi Derneklerinin çeşitli illerden katılan Şube Başkanlarının ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Sayın Şükrü Tandoğan'ın katıldıkları iftar yemeğinde, bazı gazilerin ve Şube Başkanlarının Gazilerin bir takım meseleleri ile ilgili düşüncelerini gerek Sayın Bakanlarımıza, gerekse Sayın Başbakanımıza birinci derecede dile getirme fırsatları oldu.  Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Sayın Şükrü Tandoğan, gazilerin birçok beklentilerini içeren hususları Sayın Başbakanımıza kısa cümlelerle ifade ettikten sonra, ilgilenmelerini istirham ederek gazilerle ilgili bilgileri içeren bir mektubu Sayın Başbakana takdim etti. 

Genel Başkan Emekli Kıdemli Albay Sayın Şükrü Tandoğan'ın gerek sözlü, gerekse yazılı olarak ifade ettiği konular şu başlıklardan oluşmaktadır: 

1- Şeref aylığındaki ayrışmanın kaldırılması.

2- Kıbrıs Gazilerine madalyalarının verilmesi (iftar yemeği sırasında 5 gaziye sembolik olarak madalyaları verildi.

3 Muharip Gazilere faizsiz konut kredisi verilmesi.

4- Toplu ulaşım araçlarında gerekli olan akıllı kartların verilmesi.

5- Gazi çocuklarına iş imkAnının sağlanması.

6- Özel hastaneler için istenen sevk zincirinin kaldırılması…   

Gazilere silah ruhsatı verilmesi ile ilgili talep, Genel Başkan Şükrü Tandoğan tarafından İçişleri Bakanımız Sayın İdris Naim Şahin'e özellikle ifade edilmiştir.  Sayın Bakanın ‘Şube Başkanlarına verelim' cevabı Sayın Tandoğan'ı tatmin etmemiş,  Tandoğan hiçbir ayırım yapılmadan harç ve vergiden muaf tutularak tüm gazilere silah ruhsatı verilmesi talebini ve beklentilerini ısrarla ifade etmiştir… Bunun üzerine, Sayın Bakan konuyu değerlendireceklerini ifade etmişlerdir. 

Gazilerin sosyal ve ekonomik meseleleri ile ilgili olarak Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Sayın Şükrü Tandoğan, daha önce Bakan Sayın Fatma Şahin ile de görüşmüş ve kendilerini bilgilendirmişti. Ayrıca, Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Sayın Ahmet Diril, Samsun gezilerinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'le gazilerin sorunlarının izah edildiği bir mektup vermiş, ancak mektuptaki dilek ve temennilerin hayatla buluşması gerçekleşememişti.

Konuya bütünüyle baktığımda, yani fotoğrafın tüm eksenine projeksiyon tuttuğumda,  ülkemizde gazilik rütbesinin ve mertebesinin iyi anlaşılamadığını ifade etmek zorundayım.

Cumhuriyet döneminde ülkemiz için yapılan tek muharebe olan Kıbrıs harekAtına katılan gazilerimize hala madalya verilememesinin mantıklı bir izahı var mı?  Kore Devleti, bırakın kendi gazilerini, yabancı ülkelerden ülkesine yardıma gelip savaşan Kore Gazilerine bile madalya verdi. Her yıl çeşitli ülkelerden Kore Gazilerini Kore'ye  götürüp ağırlıyor, yabancı Kore Gazilerinin çocuklarına ve torunlarına burs veriyor, isteyeni Kore üniversitelerine mastır ve lisans üstü eğitim için davet ediyor.

İflasın eşiğindeki Yunanistan'da bile gazi maaşı 1200 dolar.

Şu bakışın da mantıklı, anlaşılabilir hiçbir izahı yok: Şöyle ki; malul olmayan, yani savaşta yaralanmayıp sakatlanmayan gaziler sanki öyle pekte gazilerden sayılmıyormuş gibi bir yanlış algılama var ülkemizde!  İşin  tuhaf tarafı, bu yanlış algılama vatandaşlarımızın çoğunda olmasının yanı sıra, devlet büyüklerimizde bile var… İşte bunu anlamakta zorlanıyorum!!! Koskoca Milletvekillerimizin ve Bakanlarımızın bile Muharip Gazilerin niceliklerinin rütbelerinin ve unvanlarının ne anlama geldiğini idrak edememeleri beni hayrete düşürüyor! 

Malul Gazi tamam yaralanmıştır, bir tarafı arızalı kalmıştır… Kendilerine sosyal ve ekonomik bütün haklar tabi ki tanınsın! Ancak Muharip Gazilerde yaralanmamış, belki bir yerini kaybetmemiştir ama sonuna kadar savaşmaya devam etmiş, savaş bu gazilerimizle neticelendirilmiş, bu askerlerimizle başarıya ulaşılmış, kazanılan son noktada bayrak bu askerler tarafından gönlere çekilmiştir!  Ateşkes bu askerlerle sağlanmış, görüşme masasına bu askerlerin kazandığı zaferin neticesinde oturulmuştur! Yani sizin Muharip Gazileri anlamanız için, bu gazilerimizin savaşta illa bir taraflarının parçalanması mı gerekiyordu?  O zaman savaşı hangi askerle devam ettirecektiniz? 

Malul Gazilere verilen birçok haktan neden Muharip Gazileri mahrum bırakıyorsunuz?  Muharip Gazilerin arasında bile sosyal güvencesi olan olmayan ayırımcılığı yaparak, sosyal güvencesi olmayanlara farklı, diğerlerine farklı maaş vermek gibi tezat bir yasal düzenlemeye onay verirken, hiç mi vicdan muhasebesi yapmadınız hey milletvekilleri? Aradaki maaş farkının cari açıklara ve kişi başına düşen milli hAsılaya ne kadar faydası olacağını murat ediyorsunuz?

Devletimiz Kıbrıs Gazilerinin madalyalarını vermek için şöyle 20 sene daha bekleyip gazilerin sayılarının azalmasını, böylece işi biraz daha az masrafla kurtarmayı mı düşünüyor?  Muharip Gazilerin niceliğini ve rütbesini kavrayamayan değerli politikacılar, değerli milletvekilleri, kuvvetli bir gök gürültüsüyle irkilip korkarak salAvat getirdiğiniz herhangi bir anda, savaşın sonuna kadar binlerce bomba ve kurşun sesinin içerisinde (açlık, susuzluk ve ölüm korkusundan bahsetmiyorum bile) savaşın sonuna kadar yiğitçe çarpışan Muharip Gazilerimizin tanımını biraz olsun öğrenmeye çalışır mısınız lütfen?

Saygılarımla.

 Bu Haber 1853 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : iktidar duyma ve görme özürlü Tarih : 12 Ocak 2013 / Pazar Üye Adı :ibrahim cosgun
Yazıda Gazi özelinde Muharip Gazi'lerin sorunları hiç bir eklentiye gerek kalmaksızın anlatılmıştır.Anlatılmayan devlet büyüklerinin bu gazi ve muharip gazilere hak olan maddelerde kendi özel faydaları ne olacak.Ama onlarda biraz araştırırlarsa tbmm zaten gazi bir maclis 1005 sayılı yasaya bir madde eklensin tbmm nin geçmiş ve gelecek tüm üyeleri gazi sayılır densin yeter.Kendinizi yormayın bu mecliste bir şey çıkmaz.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI