29 Ağustos 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye Hava Alanı ve Fındık Harmanı Konusu
Eğitimci - Yazar

Yapılım amacı bölge hava alanı olarak tasarlanan, ancak yer yetersizliği nedeniyle bölge hava alanı Samsun-Çarşamba'ya kaydırılınca Ünye Hava alanı, eğitim amaçlı kullanılmak üzere Türk Hava Kurumu'na devredilmiştir.

Türk Hava Kurumu'nun bu alanı aktif hale getirmesi de şu ana kadar mümkün olamamıştır. Türk Hava Kurumu çatısı altında kurulan “Havacılık ve Uzay Bilimleri Üniversitesi” faaliyete geçince Ünye Hava Alanının aktif hale getirilme şansı artmıştır. Bu amaçla, hemşerimiz ve İçişleri Bakanımız Sayın İdris Naim ŞAHİN Bey, Türk Hava Kurumu Başkanımız Sayın Osman YILDIRIM Bey'den ricada bulunarak bu üniversitenin bir bölümünün Ünye'mize kazandırılmasını istemiştir. Ayrıca gerekli altyapı ve planlaması yapıldıktan sonra fakülte binasını yaptırmak üzere de Genel Başkanımıza söz vermiştir. Şu anda altyapı ve planlama çalışmaları devam etmektedir. En kısa zamanda tamamlanacaktır. Başta Ünye Çimento Fabrikası Genel Müdürümüz olmak üzere tüccar ve iş adamlarımızı hazırlıklı olmaya davet ediyorum. Ünye Çimento Fabrikasını “Başta” ifadesi ile anmamın bir nedeni var; o da şudur: Ünye Çimento Fabrikasının Ünye'mizde bir kalıcı eseri yoktur. Ünye halkı bunu özlemle beklemektedir. Sanıyorum Çimento Fabrikamız için en büyük şans budur, bana göre. Sayın Genel Müdürümüz, çok çalışkan bir insandır. Ünye halkı takdir ediyor. Bu konuda, üzerine düşeni yapacağına güven ve inancımız tamdır.

Hava Alanında fındık kurutma ve harman olarak kullanma olayına gelince, bu durum Hava Kurumu'nun rızası dışında gelişen bir olaydır. Kimse izin alma ihtiyacı hissetmiyor. Alışılmış bir uygulama, devam edip gidiyor. Biz de kurum olarak vatandaşın apar-topar alandan kovulmasını, içimize sindiremiyoruz doğrusu. Bu, vatandaşın ihtiyacından kaynaklanan bir durumdur. Biz Hava Kurumu olarak alanımızı amacı doğrultusunda henüz aktif hale getiremediğimiz için vatandaşımızın ihtiyaçtan kaynaklanan kullanımına “Yasakçı zihniyetle”  müdahaleyi tercih etmedik. Fakülte veya Yüksek Okulumuzun temeli atılıp orada bir aktivitenin başladığı an, elbet ki fındık harmanı olarak kullanıma kapatılacaktır. Bu da çok uzak değildir.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1758 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI