19 Nisan 2009 Pazar 19:48
ARİF TAKICI
Sentetik uyuşturucular
Ekstazi uyarıcı bir maddedir ve genellikle tabletler halinde satılmaktadır. Farklı şekil ve görüntülerdedir. Üzerlerinde logolar bulunur: Araba, kelebek, süpermen, yonca logoları gibi... Şekeri andırırlar. Genellikle delikanlılar, gençler tarafından eğlence yerlerinde kullanılır.

Düşük dozda ekstazi, kişini kendisini iyi, enerjik hissetmesine yol açar. Diğer insanlarla daha rahat ilişki kurabilir hale gelir. Özgüveni ve enerjiyi arttırır. Daha yüksek dozlarda dişler sıkılmaya başlar, çenede ağrı oluşur. Bu yüzden bazıları ağızlarına emzik alırlar. Terleme, kan basıncında, kalp atım hızında artma, bunaltı, panik ataklar, görmede zorluk, bulantı, kusma ve epileptik nöbetler oluşabilir. Sonrasında uyku, bellek sorunları ve depresyonlara yol açar.

Eğlence yerlerinin kapalı, havasız, sıcak ortamlarında ekstazinin verdiği yüksek enerji ile yorulmak bilmeksizin saatlerce dans edilmekte, beden ısısı yükselmekte, terle kaybedilen sıvı yerine konmadığından, ısı çarpması, sıvı elektrolit kaybı, inme, böbrek ve kalp yetmezliği, epilepsi nöbetleri nedeniyle ölümler olabilmektedir.

Ekstazi ayrıca sarılık ve karaciğer hasarı yapabilir. Beyin hücrelerini öldürerek öğrenme ve bellek işlevlerinde belirgin bozulmalara neden olabilir.

Ekstazi sıklıkla kullanıldığı zaman ihtiyaç gidermez 1 tane yetmez sayı her geçen gün artar 3 - 5 gider sonu yoktur...

Bulunabilirlilik ve kullanım

Özellikle gece kulübü ve elektronik müzik organizasyonlarında popüler olan Ecstasy tabletleri bulunabilirliği mümkündür. Tipik bir doz olarak 100–125 mg dört ila altı saat etkisini gösterir.

Kullanım işaretleri

Ecstasy kullananların göz bebekleri genişler ve ışığa hassasiyet artar. Çeneyi sıkma ve diş gıcırdatma gözlemlenebilir efektlerdendir. Duyum artar ve kullanıcılar çoğu zaman bunu dans etme isteği, konuşma ve dokunarak gösterir. Kullanıcılar çoğu zaman abartılı şefkat hareketleri gösterebilir

Methamfetamin

Amfetaminin çok aşırı bağımlılık yapan ve oldukça yüksek zehirleyici özelliği bulunan şeklidir. Kısaca METH olarak bilindiği gibi, şeffaf kaya gibi görüntüsü nedeniyle "ıce" (buz) olarak da bilinir. Etkisi, ne kadar kullanıldığına bağlı olarak 2–24 saat arasındadır

 Bu Haber 1917 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI