4 Ekim 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Camiler Haftası ve Düşündürdükleri

En çok yenik düştüğümüz konulardan biri de kusurlarımızı, noksanlıklarımızı kabullenemeyişimizdir. Belki de en önemlisidir. Bana göre kusurunu söyleyene kızan insan, kusuru çok olan ve sürekli de kusuru artan insandır. Noksanlıklarımız söylendikçe onları gideririz ve kusurumuz git gide azalır. Noksansız insan olamaz. Kemal (noksansızlık, dört dörtlük olma) sıfatı sadece Allah'a mahsustur. Ancak, kusurları asgariye(en aza) indirmek insan için gereklidir.

Bizim meslektaşlarımız olan din görevlilerinin büyük çoğunluğunu, kusur kabulü, konusunda özürlü görüyorum. Halbuki bizler halka hoş görüden, sabırdan, kulun noksan olduğundan, noksansız olanın sadece Allah'ın olduğundan bahsediyoruz. Öyleyse” Lime tegulune ma la tef'alun = Niçin kendiniz yapmadığınız, uygulayamadığınız şeyi başkalarına söylüyorsunuz?”  ayetinin muhatabı olmamak gerekmez mi? Lafı daha fazla dolandırmadan, camiler haftası nedeniyle, meslektaşlarımın bağışlamasını dileyerek bazı noktaları dillendirmek istiyorum.

1) Camilerde son yıllarda hızla yaygınlaştırılan “ KOLTUKÇULAR” uygulamasına müdahale edilmelidir. Vatandaşa doğrular anlatılmalı ve kabuleşayan ibadet yapılması sağlanmalıdır. “Orada oturanlardan birisi de falanca ağadır. Beni şikayet eder, rahatım kaçar. Neme lazım. Ne yaparsa yapsın; nasıl kılarsa kılsın namazını”   gibi köhnemiş menfaat düşüncelerini bir tarafa bırakmalıdır, din görevlisi. Çünkü; gerek sandalye, gerek koltukta ve gerekse geri tarafta özel olarak hazırlanan banklarda oturan birçok insanın namazı olmuyor. Birbirlerinden görerek “ Fetvalarını” kendileri veriyorlar ve kendilerini kandırıyorlar. Gerçekten özürlü olanlara hiç sözümüz yoktur ve olamaz.

2) Camiler ve müştemilatı (tamamlayıcı bölümleri; tuvalet, abdestlik ve benzeri yerler), özürlüler de düşünülerek yapılmalı, düzenlenmeli ve hazırlanmalıdır. Ünye'mizin en büyük camiine özürlülerimizin bir kısmı gidemiyor.

3) Cami görevlilerinin bir kısmı, yaşı-başı ilerlediği halde, cahillerin yaptığı şekilde elinde sigara ile dolaşıyor ve halka karşı sigara içiyor. Din görevlisine sigara hiç yakışmıyor. Hele hele yolda sokakta halktan birisi gibi salla pati elde sigara ile dolaşmak hiç uygun değil. Din görevlisi, meydan saattı gibidir. Diğer insanlar kendisini ona bakarak ayarlar. O yönüyle dini kisvesi olanların biraz daha dikkatli ve örnek olmaları düşünülür.

4) Önemli konulara” Hafta” tahsisi ile tanıtım ve cazibe kazandırılır. Camiler Haftası bu yönüyle önemli ve iyi düşünülmüştür. Ancak, camilerin ve dini mabetlerin en iyi tanıtıcısı, o mabedin din görevlisidir, temsilcisidir; taşıdığı etiketin ehli olup olmadığına bakılır.

Değerli okuyucularım, amacımın tenkit olmadığını, yapıcı düşüncelerimin kamu ile paylaşılması olduğunu belirtir; Camiler Haftasının amacına uygun sonuçlanması dileğimle saygı, sevgi ve selamlarımı sunarım.

                                                                                                                                 

 

 Bu Haber 1445 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI