1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
İyi de neden o zaman dava etmiyorsun?
musakiroglu@mynet.com

“Çakırtepe'de, bu saten sonra geri dönüş olmaz” başlıklı bir önceki yazımdan dolayı hayal kırıklığına uğradığını belirten bir dostum; yüzüme karşı;

“Senden böyle bir yazı beklemezdim. Para alarak yazdın desem, senin böyle bir şey yapacağına katiyetle inanmam. Ama sen nasıl olur da böyle bir yazı yazabilirsin?” diyerek, sitemde bulundu.

 

Ayrıca ilave etti ve buranın katiyen yasal izninin bulunmadığını, parayla, torpille, gaydur-guydur ruhsat alındığını, bir şikayetle iptal ettirilebilineceğini iddia etti.

 

Ben de kendisine ne zamandan beri buranın yasal izninin bulunmadığını, bildiğini sordum. Başından beri bildiğini söyledi.

 

O halde ta başından beri bildiği halde neden gerekli başvuruyu yapıp, burayı şikayet etmediğini sorduğum da ise; söylediği beni hem güldürdü, hem de şaşırttı. Dedi ki;

 

“Neden edecekmişim, ben yeri ve zamanını bekliyorum. Yeri ve zamanı geldiğinde gerekli şikayetimi yapacak, o belediye başkanının da, orası için imza atanların da defterini düreceğim.”

 

Bunun üzerine ben de kendisine;

 

“Böyle saçma bir gerekçe olamaz. Eğer bir kimse, bir suç var da onu biliyor ve gerekli yerlere bildirip, suçluların adalet karşısına çıkmasını sağlamıyorsa, o da bu suçun ortağıdır.” dedim.

 

İşte böyle… Arkadaşımın iddiasına göre inşaat yasadışı, bunu şikayet etmiyor. Nedeni ise, yeri gelince ama bunu birilerine karşı koz olarak kullanmak…

 

Çakırtepe ile ilgili yazdığım yazıdan dolayı beni şiddetle eleştiren birisinin, içinde bulunduğu ahlaki ve ruhi durumu ortaya sermek için bu yazıyı yazma gereği hissetim.

 

Peki, ya buna ne dersiniz?

 

Tarım Bakanlığı'nın yaptırdığı bir araştırmadan çıkan sonuca göre fındık dikim sahalarının dörtte birinden fazlası yasadışı çıkmış.

 

Yasadışı ne demektir… Yasalara rağmen, ya da yasalara aldırmadan yapılan iş demektir Yani kısacası suç işlemek demektir.

 

Bu suç aslında, fındık dikim sahaları ile ilgili olarak çıkan kanundan sonra, yaklaşık 25 yıldır işleniyor. Bakın rapora göre; sadece Samsun'da fındık dikim sahalarının yarısı yasadışı. Ne yapılabiliyor?

 

Enteresan değil mi, yıllardır orta yerde yasa var, suç var, suçlu var… Amma ceza diye bir şey yok.

 

Ceza niye yok, var aslında… Soruyorum, yasaya göre fındık dikmiş üreticiler, yasadışı fındık dikip rekolteyi artıranlar tarafından cezalandırılıyor mu?

 

“Hep Yolda Kal” mucitlerini gözlerinden öpüyorum…

 

Gürecülü Mahallesi'ndeki Yaşar Gazioğlu İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri Ayşenur Kaya ve Banu Örtücü tarafından hazırlanan “Hep Yolda Kal” adlı proje Samsun Bölgesi'ni temsilen Türkiye finallerine katılmaya hak kazanmış. Projede maket araca uygulanan renk sensorü sayesinde, aracın yoldan çıkması engellenerek hep yolda kalması sağlanıyor.

 

Bu iki öğrencimizi başarılarından dolayı kutluyor, gözlerinden öpüyorum. Türkiye finallerinde de başarılar dilediğim bu öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenleri de kutluyor, teşekkür ediyorum.Bu Haber 1621 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI