13 Ekim 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Türk Hava Kurumu ve Kurban Derileri

Türk halkı olarak bizler, bir konuyu iyi kavrarsak doğru olanı yapmakta tereddüt etmiyoruz da, konuyu kavramakta biraz geç kalıyoruz. Geç kalmamızın nedeni de konuyu bütün detayları ile öğrenme merakımızdan kaynaklanıyor. Bu, güzel huy ve biraz da milletimize has bir özellik. Ancak şunu belirtmem gerekiyor; insanımızın anlama ve kavrama yetisi, kabiliyeti zayıf anlamında kullanmıyorum bu ifadelerimi. Anlatan kişi veya kurum, kabiliyetli olursa ve inandırıcı anlatım yapılırsa anlaşılma da o ölçüde kolay olur. Dolayısıyla, halkımızın geç kavraması veya bir konuya inanmada geç kalması anlatım ve inandırıcılık yetersizliğindendir.

***          ***       ***

 Lafı daha fazla dolaştırmadan, anlatmak istediğim konuya geleyim. Yasal olarak Türkiye'de kurban derisi toplama yetkisi sadece Türk Hava Kurumuna verilmiştir. Ancak, kimsenin elinden kurbanının derisini zorla alma gibi, demokrasi dışı bir uygulamanın taraftarı olamayız. Öyleyse sıkıntı, Türk Hava Kurumu olarak kendimizi iyi tanıtamamanın ve inandırıcı olamamanın sıkıntısıdır. Ben Ünye Şubesinin Başkanı olarak görev aldığım günden itibaren iyi tanıtım ve güven verme konusu üzerinde duruyorum. Bu konuda ısrarla halkıma anlatmaya çalıştığım nokta şudur:

1) Türk Hava Kurumu olarak kurban derilerinin ihalesi, kurban bayramından önce yapılır. 2012 yılı deri ihalesi yapılmıştır. Az sayıda şubenin dışında, Türkiye genelinde deriler satılmıştır. Ordu'nun kurban derisi; sığır derisinin kilosu 2.80 TL. koyun derisinin tanesi 9.05 TL., keçi derisinin tanesi 7.05 TL olarak satılmıştır. Benim halkımın bu fiyatlara satma şansı yoktur. Sığır derisinin kilosunu bir lira ile bir buçuk lira arasında satacaktır. Aradaki farkın iyi düşünülmesini dikkatlere sunuyorum.

2) Biz Türk Hava Kurumu olarak deri ve fitre-zekat gelirlerimizin yüzde ellisini doğrudan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına veriyoruz. Ayrıca Kızılay, Diyanet Vakfı ve Çocuk Esirgeme kurumlarına da pay veriyoruz.

3) Türk Hava Kurumu gelirlerinin, ancak yüzde ona yakın bir kısmı deri ve fitre-zekat gelirlerinden elde edilir. Bunlar da havacılık konusunda yetiştirilen öğrencilerin masraflarında harcanır.

***          ***       ***

Bu açıklamalardan sonra halkıma diyorum ki:

1)                      Türk Hava Kurumu ile deri piyasası arasında, sığır derisi için kiloda en az bir lira fark var. Hava Kurumuna verilen derinin her kilosu için bir lira daha fazla hayır yapılacaktır. Bu, az bir kazanım değildir. Hayırsever halkımızın dikkatine sunuyorum.

2)                      Türk Hava Kurumuna verilen derilerin hayır ortamı daha geniş ve amaca hizmet noktasında daha isabetlidir. Çünkü çok geniş kitlelere ulaştırılıyor.

3)                      Türk Hava Kurumu'nun şu andaki yönetimi, kılı kırk yararcasına, amaca hizmet için son derece hassastır. Güven konusunda en küçük endişe edinmemelidir.

4)                      İsrail halkının kadınlı-erkekli büyük çoğunluğunun havacı olduğunu düşündüğümüz zaman, geç kaldığımız bir çalışmayı öncelikli çalışma alanı olarak seçmiş bir kuruma yani Türk sivil havacılığının en kaliteli elemanlarını yetiştirmek üzere Havacılık ve Uzay Bilimleri üniversitesini 2010 yılında kurmuş olan Türk Hava Kurumuna yapılan yardımların doğrudan Türk Halkına, yani kendi kendimize yapıldığını bilmemiz gerekiyor.

Kısacası, Türk Hava Kurumu Türk halkının kendi kurumudur. Destek olmak hepimizin görevidir.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1378 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI