20 Ekim 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Batı Köşesi Şehitliği, Doğu Köşesi Şehitliği

       Güzel İlçemizdeki gelişmeler o kadar hızlı ki görmek istemeden bakanlar, yapılanları göremez oluyor ve bu “Bakar Körlük” içinde; “Ünye'de ne yapıldı?” diye soruyor. Ben, onun için dualarımı hep “Baktığını görenlerden eyle ya Rab!.. Duyduğunu işitenlerden eyle ya Rab!..“ diye dua ederim. Bu gerçeği belirtmek için Allah (c.c), Kur'an-ı Kerim'de “Gözleri vardır ama göremezler, kulakları vardır ama işitemezler, kalpleri vardır ama hissedemezler” buyuruyor.

        Dünya devleri ekonomik olarak sallanırken, Avrupa ülkeleri ekonomik krizlerle boğuşurken; Ülkemizi, gelişmekte olan ülkelerin ön sıralarına yükselten Ak Parti iktidarının Ünye Belediye Başkanı Sayın Ahmet ARPACIOĞLU ve çalışma arkadaşları, Ünye'mizi büyük bir atıl köy görünümünden kurtararak şehir haline dönüştürmüştür. Samsun il sınırı ve Terme ilçe sınırımız olan Akçay'dan başlayarak bir kısmını hatırlatalım:

 

1)      Akçay'da dere ve deniz kenarına döküldükten sonra dalgalarla bütün sahil boyu dağılarak şehir merkezine dönen çöp yığınlarını düşünelim; bir de ARPACIOĞLU döneminde muhkem bir duvarla dere ve denizle bağlantısı kesilmiş çöp deposunu daha sonra da İlküvez tepesine yapılmakta olan modern çöp deposuna taşınacak-çöp depolama düzenini görelim ve gösterelim.

2)      Cürü deresindeki Batı Arıtma tesisini gezelim ve şehir kanalizasyonlarının yarısını arıtarak temiz su halinde denize döken yatırımı görelim.

3)      Aynıkoladan deniz kenarına inelim ve pırıl pırıl lambalarla aydınlatılarak geceli-gündüzlü yaya yürüyüşüne hazırlanmış sahil yürüyüş bandından yürüyerek  meteoroloji istasyonuna kadar gelelim ve masmavi karadenizin sularını seyrederek derin derin nefes alalım; Akciğerlerimiz oksijen banyosu yapsın. Sanıyorum ki büyük çoğunluğumuzun haberi yoktur.

4)      Terme ilçe sınırın (Akçay) dan Fatsa ilçe sınırına kadar pırıl pırıl yanan sokak lambalarını seyredelim ve ışıl ışıl parlayan bir Ünye görelim.

5)      Sahil kaldırımları ve kenarlardaki süs bitkilerinin önceki hali bir de bugünkü halini gözlerimizin önüne getirelim.

6)      Eski Cumhuriyet Meydanı ile bugünkü meydan arasındaki farkı herkes görüyor ve yaşıyor. Fazla lafa gerek yok.

7)      Atatürk Parkı gene yaşanarak görülüyor. Eski halini ne çabuk unuttuk.

8)      Sebze hali, yeni otogar, kültür sitesi çalışmaları ve dabakhane deresi kenarına gidişli-gelişli yol çalışmaları ve benzerleri.

9)      Cevizdere'deki Doğu Arıtma tesisi ve Ünye denizinin kanalizasyonla kirletilmesinden kurtuluşu.

                                                    VE SON OLARAK

10)  Şehitliklerin yapılması çalışmaları.

 Ahmet ARPACIOĞLU Ünye mezarlıklarını çepeçevre ihata duvarları ile çevirerek, halkın ölülerine karşı olan namus borcunu yerine getirmiştir. Otuz küsür ilden büyük olan Ünyemiz için şimdiye kadar çoktan hazır olması gereken düzenli ŞEHİTLİK yapımı da Ahmet ARPACIOĞLU tarafından gerçekleştirilmektedir. Daha yapılacak çok işler vardır ve sıra ile yapılmağa devam edilecektir.

      Sayın Belediye Başkanının, benim methusenama ihtiyacı yoktur. O kendisini anlatmaktadır. Ancak, bir vatandaşımız geçenlerde “Ahmet ARPACIOĞLU artık gitmelidir; Ünye'ye ne yaptı ki? “ şeklindeki bilgisizce  yakınmasına karşılık bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Yapılanların hepsini saymış değilim. Ben, sadece belirgin olarak birkaç örnek yazdım. Atalarımız bunun için demişler; “Cahil dosttan, bilgili düşman iyidir”    diye…

                    Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1905 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI