20 Ekim 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Gebelik ve Sigara 2
atakici52@hotmail.com

Sigaranın Bebeklik, Çocukluk Ve Sonraki Dönemlerde Verdiği Zararlar

 

    Akciğer fonksiyonlarını etkilediği için akciğer sorunları görülebilir. Doğumdan sonra bebekte akciğer hastalıkları zatürree,  bronşit, astım riski artar. Sigara içen annelerin bebeklerinde ani ölüm sendromu 2 kat daha fazla görülür. Orta kulak iltihabına daha sık rastlanır. Sigara içen annelerin bebekleri daha sık hastalanır ve daha sık doktora gider, daha çok ilaç almak zorunda kalır. Öğrenme zorluğu yaşarlar. Gebelik esnasında sigaraya maruz kalan bebekler, büyüdüklerinde daha fazla sigara bağımlısı olabilirler.

 

   Gebelikte Pasif Sigara İçiciliği

 

   Hamile annenin bulunduğu ortam da çok önemlidir. Her zaman temiz havalı yerleri tercih etmelidir. Pasif sigara içiciliği, sigara içmeyen kişiye sigarayı içen kişiden daha fazla zarar vermektedir. Çünkü sigarayı içen kişi içine çektiği dumanı filtre ederek almaktadır. Ama sigaradan çıkan ana duman filtre edilmeden çevreye yayıldığı için, çevrede bulunan kişiler bu dumandan daha fazla etkilenmektedir. Ayrıca sigara içilmediği zaman, sigara tam olarak yanmadığı için çevreye yayılan yan akım dumanı daha fazla kimyasal madde içermektedir ve dolayısıyla daha zararlı olmaktadır. Bu nedenle gebe kadınların çevresel sigara dumanına maruz kalmaları son derece sakıncalıdır

 

   Anne adayı gebeliği esnasında sigara içsin ya da içmesin başkalarının içtiği sigara dumanından da etkilenmektedir. Annenin bulunduğu ortamdan içine çektiği duman plesentez aracılığıyla bebeğe geçmekte ve bebeğin büyüme ve gelişmesini yavaşlatmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde sigara içmeseniz bile sigaralı ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Gebelik esnasında çevresel sigara dumanına maruz kalan annelerin bebeklerinde de daha sonra öğrenme güçlükleri ortaya çıkabilmektedir. Gebelik sigarayı bırakmak için ideal bir dönemdir. Eğer gebeliğiniz sırasında sigara içerseniz veya yanınızda sigara içilirse binlerce zehirli kimyasal maddeyi soluyacaksınız demektir. Annelerin en büyük amacı dünyaya sağlıklı bir evlat getirmektir. O halde henüz hiçbir savunması olmayan dünya tatlısı yavrularımızı, gelecek nesilleri zehirlemeyelim.

 

Sigaranın anne adayına etkisi:

-Akciğerleri daraltarak akciğerlere daha az hava girmesine neden olur.

- Damarlar daraldığı için tansiyonu yükseltir

— Nabzı hızlandırır.

— Bulantı ve kusmaları daha da arttırır.

— Koku ve tat duyusunu azaltır.

— Çabuk yorulmaya yol açar.

— İştahsızlığa neden olur.

Kurban Bayramınızı şimdiden en samimi duygularımla kutluyor, Bayramın size, ailenize, Ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını, Dünyada barış ve huzura vesile olmasını diliyorum. Saygılarımla. Not: Yeşilay arşivinden yararlandım.

-

 Bu Haber 1342 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI