3 Kasım 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Gebelikte Alkol Kullanımı
atakici52@hotmail.com

Gebe kalındığında anne adayının alacağı her gıda, ilaç veya madde yani her şey bebeği etkileyebilir. Alkolde bunlara dAhildir. Gebelik sırasında alkol kullanımı doğumsal anomalileri fiziksel, davranışsal ve mental hastalıkları artırır. Bu etkiler, doğum öncesi veya yeni doğan döneminde ortaya çıkabildiği gibi bazen çok uzun yıllar sonra da kendini belli edebilir. Yurtdışı, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa da üreme çağındaki kadınlarda alkol kullanımı %50 dolaylarında gebelik sırasında ise %10 dolaylarındadır. Ülkemizde herhangi bir araştırma yoksa da bu oranın çok daha düşük olduğu tahmin edilmektedir. İçkilerin içinde bulunan etil alkolün günlük 2.2 gr/kg ve daha fazla olarak gebelik boyunca alınması kesinlikle sakıncalıdır. Aşağıda sözünü edeceğimiz FASD (alkolün fetüs üzerinde yol açtığı hastalıklar spektrumu) adlı klinik tablonun %2.5 ile %40 oranında ortaya çıkmasına neden olur. Sosyal içicilik dediğimiz daha az ve daha az sıklıkta günde ara sıra bir kadeh gibi alkol alımının fetüs üzerindeki etkileri hakkında yeterli kanıt olmasa da gebelik boyunca alkol alınımından kaçınılması tavsiye edilir.

Alkolün anne karnındaki fetüse yaptığı etkiler FASD adı altında tanımlanır. Gebelik sırasında alkol alan her bayan aşağıda yer alan FASD'li çocuk doğurma riskine sahiptir.

 Alkolün etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1.                       Anne daha düşük doğum ağırlıklı bebek doğurabilir.

2.                       Bebeklerde doğumdan sonra yeme ve uyuma problemleri ortaya çıkabilir.

3.                       Görme ve duymalarında problem olabilir.

4.                       Çocuklar eğitim zamanı öğrenme güçlüğü çekebilirler.

5.                       Davranışlarının kontrolünde sorun olabilirler.

6.                       Dolayısıyla alkol kullanan bir annenin çocuğu tüm bu nedenlerle ömür boyu tıbbı ve sosyal yardım ihtiyacı gösterebilir.

Tüm bu durumlarda olabilir tanımı kullandık. Alkol alıp normal bebek doğuran anneler için şunu söyleyebiliriz. Bu anneler ben şu kadar alkol aldım ama bebeğim normal doğdu deseler de her gebelik farklı değerlendirilir. Alkol alan bir annede çocuğun normal olması bir dahaki gebelikte alkol aldığında ya da alkol alan bir annede çocuğun normal olmasını gerektirmez.

Alkol alımı anne karnındaki bir bebeğe nasıl zarar verir?

Alkol herhangi bir canlıda hücre ölümünü tetikler. Çok hızlı büyüyen anne karnındaki fetüsün alkole maruz kalması halinde yeni oluşum halindeki tüm organlarında ( beyin, göz,kulak,kemik yapı) anomaliler görülebilir. Bunun yanında alkol sinir hücrelerinin gelişmesini ve dolayısıyla beyin fonksiyonlarını direkt olarak etkiler. Alkol metabolizması sonunda çıkan toksin bazı maddeler beyinde birikir ve FAST'nin gelişmesinde rol oynarlar. Bazı ilaçlar gebelik sırasında aldığında sadece gebeliğin ilk üç ayında fetüse zararlı olurken alkol gebelik boyunca ne zaman alınırsa alırsın fetüs için zararlı olur.

Şu bir gerçektir ki anne alkol aldığında bebeğe hiçbir etkisi olmasa bile bebekte alkol almaktadır. Annenin alkol alım süresi ve miktarı ne kadar fazla olursa bebeğinde alkolle marufiyeti o kadar fazla olur. Ayrıca alkolün sigara ile birlikte alınması ile fetüse verdiği zararların çok daha fazla arttığı da gösterilmiştir.

Alkolün zararlarını anlattıktan sonra yukarıda bahsettiğimiz FAST, alkole bağlı fetal hastalıklardan söz edelim. Bu terim hafiften ağıra aşağıdaki klinik tablolar için kullanılır.

1.     Alkole bağımlı doğumsal kusurlar, alkole bağlı girişimsel bozukluklar

2.     Fetal alkol etkileri

3.     Fetal alkol sendromu.  Not: Yeşilay arşivinden yararlandım.

 

 Bu Haber 1402 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI