9 Kasım 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Ünye Sele Gidiyormuş; Duydunuz mu?

Ünye'miz büyüdükçe su sıkıntısı başladı. 2012 yazı bayağı susuzluk yaşandı ve halen de devam ediyor. Ünye'miz gibi her tarafı su kaynakları ile donatılmış bir şehirde susuzluk yaşanırsa, su kaynakları yönünden  zayıf olan şehirlerimizin halini düşünmek bile istemiyorum.

 

6 Kasım 2012 Salı günü yapılan Belediye Meclisi toplantısında Sayın Belediye Başkanımızın ağzından öğrendiğimize göre, 38 km. mesafeden gelen şehir suyu, Ünye'mize ulaşmış ve arıtma tesislerinde dinlendirildikten sonra şehir şebekesine bağlantı denemelerine başlanmış. 50 yıllık şehir suyu ihtiyacını karşılayacak olan Yeşil Kent- Ünye su hattının tamamlanmış olması büyük bir başarıdır. Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ARPACIOĞLU'nu bir defa daha tebrik ediyor, kutluyoruz. 2013 yılından itibaren Ünye, sele gidercesine bol su harcayacakmış. Ne mutlu? (Ahmet ARPACIOĞLU Belediye Başkanı olarak Ünye'ye ne yaptı, diyenlerin bir defa daha kulakları çınlasın).

Suyun insan hayatındaki öneminden bahsetmeğe gerek yok. İnsan vücudunun üçte ikisinin sıvı olduğunu bilince gerisi gelir. Ancak, içilebilen şehir suyu, her yerde bulunmuyor. Yeşil Kent'ten gelen şehir suyumuz, ayrıca iyi bir içme suyudur da. Belediye Başkanımız “İçme suyu şebekesi” ifadesini kullanırken, Belediye Meclisinde itiraz ettim ve şunu söyledim: “Sayın Başkanım, içme suyu ifadesi yerine şehir suyu ifadesini kullansak daha uygun olmaz mı; zira bu ifade Ünye'mizin “Dillere destan Acı suyuna” hakaret olur diye düşünüyorum” dedim. Başkan, “Yeşil kent'ten getirdiğimiz suya da çok önemli su kaynakları karışıyor”. Benim ona bir itirazım yoktur. Yalnız, Ünye'mizin içindeki çeşmelerden akan “Acı su” yu hiç bir su ile kıyaslamak istemiyor. Belki bu, kişisel bir tercih gibi görülebilir ama su konusunda hassas olan insanların benimle aynı kanaati paylaşacağına inanıyorum.

 

***                      ***                   ***

Yeşil Kent'en getirilen ve Bayramca Tepesine yapılmış, gerçekten büyük bir arıtma tesisinde dinlendirilerek arıtılan “Yeni şehir suyu “muz, Belediyemizin takdire şayan büyük bir başarısıdır. Bu büyük Arıtma Tesisini gezmiş bir arkadaşımız, şaka ile karışık olarak,” Bir duvarı yıkılsa Ünye sele gider” diyor. Ben de bu ifadeyi, yapılmış tesise dikkat çekmek için yazıma başlık yaptım. Gidip görmek ve takdir etmek lazım. Hani atalarımız ne demiş;”Yiğidi öldürsen de hakkını gasbetme”. Sayın ARPACIOÜLU'na tekrar tekrar şükranlarımızı sunuyoruz. Ben de şahsen başarılı bir ekibin bir parçası (Belediye Meclis Üyesi) olmaktan onur duyuyorum. Sayın Başkan'ın gelecekle ilgili planlamalarının ilk sıralarına; Hanboğazına bir köprülü kavşak, bir de Samsun'daki Vehbi Gül Bulvarı gibi bir bulvarın düşünülmesini öneriyorum. Ünye, asfalt kenarına dizilmiş bir ip görünümünde.  İçeriye doğru büyümesine aşırı derecede ihtiyaç var.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 1457 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI