10 Kasım 2012 Pazar
ARİF TAKICI
Anne-baba olmanın sorumluluğu ne zaman başlar?
atakici52@hotmail.com

Çocuklar taşıdıkları olumlu veya olumsuz özellikleri nereden alıyorlar dersiniz? Tabii ki bir kısmını doğarken atalarının genetik şifrelerinden alarak yanlarında getiriyorlar, geriye kalan önemli bir kısmını ise yetiştirilme süreçlerinde bizler onlara veriyoruz. Peki, bu süreçler nasıl işliyorlar ve anne-baba olarak bizlerin bu süreçler içerisinde sorumluluklarımız nelerdir ve nerede başlarlar?

Evet, yaşadığı cinsel ilişki ile gerçekleşen döllenmeden sonra rahminde oluşmaya başlayan yeni canlıyı doğurana kadar taşıyan anne için sorumluluk neredeyse hemen başlar.

Anne adayının sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için hamileliğin başından itibaren korunması ve beslenmesine, uykusuna, yaşam şartlarına dikkat etmesinin gerektiği herkesçe bilinir. Bilinir ama tüm anneler bunu uygularlar mı? Aslına bakarsanız hepsinin uygulamak istediğine inanmamak mümkün değil. Ancak bağımlılık ile mücadelem süresinde bazen kullandıkları maddeler nedeniyle hamileliklerini bile fark edemeyecek düzeyde bağımlı hale gelen anne adaylarına, ne yazık ki çok şahit oldum. Yazımın bundan sonrasında önce anne için madde kullanımının doğuracağı sorunları anlatmaya çalışacağım, daha sonra ise şimdiye kadar genellikle göz ardı edilen babaların hamilelik öncesi dönemden itibaren doğacak çocuklarına karşı başlayan sorumluluklarından bahsedeceğim.

Anne Olmak

Bir kadın hamile kaldığı zaman artık sağlıklı yaşamayı sürdürmek onun için her zamankinden çok daha önemli hale gelir. Sorumlu bir anne adayı hormonsuz ve katkısız gıdaları yiyerek, yeterince istirahat ederek, düzenli eksersiz yaparak, stresten uzak durarak daha doğmamış olan bebeğinin sağlığı için çaba göstermeye başlar. Tabii ki en fazla dikkat etmesi gereken husus ise rahminde taşıdığı bebeğinin dış etmenlerden zarar görmesini engellemektir. Bunun için radyasyon kadar alkol, sigara ve uyuşturuculardan da kesinlikle uzak durması ve hatta ilaç kullanırken bile çok dikkatli olması gerekir.

Hamile bir kadın için madde kullanmak ‘ çifte tehlike' anlamına gelir. Anne adayı hamilelik süresince madde kullanarak hem kendi sağlığına zarar verecek hem de hamileliğini sürdürmeyi zorlaştıracak ve rahminde taşıdığı bebeğinin doğrudan olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Hangi maddelerin kullanımı tehlikelidir?

Hamilelik süresince esrar, eroin, kokain, ekstazy gibi tüm yasadışı uyuşturucuların kullanımı hem doğacak bebek hem de anne için zararlıdır. Ama sadece yasal olmayan maddelerin değil alkol, sigara ve bazı ilaçların da kullanımı aynı şekilde zararlıdır. Bu nedenle sorumluluk sahibi bir anne adayı hamile kalmayı düşünmeye başladığı andan itibaren hem doğacak bebeği hem de kendisi için bu maddeleri ve ilaçları kullanmaktan kaçınmalıdır.

Madde kullanımı hamileliğin hangi döneminde zararlıdır?

Bazı madde ve ilaçların tüm hamilelik süresinde kullanılması sakıncalıdır ama özellikle doğacak bebeğin anne rahminde organlarının oluştuğu ilk 10 haftada annenin ilaç ve madde kullanımı daha da önemlidir. Özellikle de bu dönemde başta alkol olmak üzere kullanılan maddeler kalp, damak ve yüzde doğumsal bozukluklara neden olurlar.

Anne rahmindeki ilk 10 hafta geçtikten sonra fetüs hızla büyümeye başlar. Bu dönemde belli bazı ilaç ve maddelerin kullanılması başta gözler ve sinir sistemi olmak üzere bazı organların gelişimini olumsuz etkilerler. Alkol kullanmaya devam etmek düşük veya erken doğuma neden olabilir. Ayrıca asıl tehlike anne rahmindeki bebeğin gelişmesine engel olmalarıdır. Rahim içi gelişme geriliğinin olması örneğin düşük doğum ağırlıklı bebek olarak doğması hem özel bakım gerektirmesine hem de ölüme kadar varabilen ciddi sağlık problemlerine yol açar. Not, Yeşilay arşivinden yararlandım

 

 Bu Haber 1383 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI