24 Kasım 2012 Pazar
İSMAİL SARI
" Canım Öğretmenim !.."

      Bugün, “öğretmenler” günüdür. Bütün meslektaşlarıma hayırlı olsun, diyor günlerini kutluyorum. Öğretmenlerimizi daha mutlu günlerde görmeyi Allah(c.c) bizlere nasip etsin. Meslek olarak belki en güzel meslektir. Acısı-tatlısı ile dolu dolu hatıraların mesleğidir. Aynı zamanda Allah'ın doksandokuz isminden biri olan “Alim=bilen”; kelimesinin “türevi=üretimlisi” olan “mualim=yazarak ve okuyarak öğreten” kelimesi ile isimlendirilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v) e ilk gönderilen beş ayetten birisi;“O Allah ki, kalemle yazmayı öğretti” ayetinden sonra “ İnsana bilmediğini öğretti” ayeti gelmiştir. Bu ayetlere dayanarak İslam bilginleri; “ Kur'an, insanlara “Bilimsel bilgiyi” öğütlemiştir”kaanatında birleşirler. Kulakdan dolma, sadece dinleme ve gezip görmekle elde edilen bilgi sahiplerine “ Arif= Bilen” denilmkeltedir. Okuyup- yazarak, inceleyip araştırarak bilgi sahibi olanlara ise “Alim=Bilgin” denilir

 

Bu Ön Bilgiden Sonra

      

       İnsanlar için ilk öğretici Cenab-ı Hak'tır. Öğretmenlik mesleği için “ Kutsal Tanrı Mesleğidir” denilse bir sakıncası olmaz diye düşünüyorum. Bu ifadeden sonra şu notu düşmem gerekir: İlk öğretmenin Allah olması ve bu nedenle mesleğe “Kutsal” dememiz, öğretmeni kutsal yapmaz. Yani sadece etiket, öğretmenlik mesleğini yüceltmek için yeterli değildir. Mesleğin ehli olup, yetiştirdiği kişiler ona değer verdikçe yücelir. “Enbiya vü evliyaya istinadım var benim” diyor Fatih Sultan Mehmet. Yani, “Peygamberlere, Allah'ın veli kulları , seçkin kişiler ve iyi yetiştiricilere dayanır, güvenir ve onlardan destek alırım”, demektir. Öğretmenler her zaman öğrencileri için rehberdir; baş vurulacak ilk bilgili insandır. Eğer öğretmen, öğrencileri üzerinde bu intibaı, kaanatı uyandırmışsa. Çok kolay şey de değil tabii. Ama bu tür öğretmenlere hepimizin ihtiyacı var. İzmir Yüksek İslam Enstitüsünde okurken Fuat Edip Baksı adında bir edebiyat öğretmenimiz vardı. Allah(c.c) mekanını cennet yapsın. Kendisinden çok şeyler öğrendim. Bu öğretmenler günü anısına, bir ölmez sözü ile onu yadetmeyi uygun görüyorum. Şöyle demişti: “ Dürüst ve doğru olunuz çocuklar; doğruluk hiç pişman etmemiştir. Ancak, kavak ağacı gibi doğru olmayın;kavak ağacı rüzgar ne taraftan kuvvetli eserse ters tarafa eğilir. Minare gibi doğru olunuz. Kırılır ancak eğilmez; ama tepesine, içinden dolanaa… dolana çıkılır.” Dolanmasını bilen için  hayatta başarılamayacak iş olmaz. Eğilip bükülmeğe gerek yok. Ancak ,  doğru olacağım diye de, (dolanmasını beceremeyenler için)kırıp- dökmenin gereği yok.

 

       Sevgili Dostlar!..

       Kutsal meslek öğretmenlik,  kutsayan meslek değil; onu kutsal yapanların mesleğidir. Onu kutsal yapanlar:

1)      Birinci sırada Allah(c.c)tır. O, en büyük eğitici ve öğreticidir. Çünkü bir adı da” Rab=Terbiye eden, düzenleyen, düzenli yapan”dır.

2)      İkinci sırada peygamberler gelir. Onlar da Allah'ın insanlar arasından gene insanlar için seçtiği elçiler, rehberler ve büyük öğretmenlerdir. Çünkü Allah(c.c),”Peygamber göndermediğimiz hiçbir milleti sorumlu tutmayız.”buyurmuştur.

3)      Üçüncü sırada, milletlerin liderleri gelir. Liderler, toplumların organizatörleridir.  Sevk ve idareden sorumludurlar. Toplumların eğitim-öğretimleri başlarındaki liderlerin bu konudaki becerisi ile doğru orantılıdır. Konuya önem veren liderlerin halkı; eğitimlidir, kültürlüdür, üretkendir, medenidir. Hem kendi milletine hem de insanlığa hizmet eder.

Bunun için,Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, eline tebeşiri alarak” Kara tahta”nın başına geçmiş, milletine yüzünü dönmüştür. Ve “Ey milletim, önce kara tahtanın başından başlayacağız işe” anlamına gelen ilk dersi vermiştir. Öğretmen, halkına yüzünü dönüp; arkasını dönmeyecektir Milletin çocuklarına, kendi değerleri doğrultusunda eğitim-öğretim verecektir. Milletinin çocuklarına, kendi milletini kötüleyen öğretmenden Atatürk Türkiyesinin öğretmeni olamaz. Mustafa Kemali iyi tanıyıp doğru tanıtmak zorundayız. Bunun için Mustafa Kemal, “Öğretmenler!..yani nesil sizin eseriniz olacaktır…” demiştir. Siz, kimsizniz? Bu milletin öğretmenleri…Öyle ise milletin çocuklarına geçmişini tanıtarak geleceğe ümitle hazırlayan öğretmenleri uyarmıştır, M. Kemal Atatürk.

4)      Dördüncü sırada,  çeşitli branşlarda görev almış ve ülkemizin dört bir yanına dağılmış bütün öğretmenlerimiz yer alır ki, her biri bir değerdir. Onlarca, yüzlerce, belki binlerce memleket evladının iyi yetişmesine katkıda bulunan tüm meslektaşlarımı saygı, sevgi ve hürmetle kutluyorum.

5)      Ayrıca bütün anne ve babalar da birer eğitici ve öğretim elemanıdır.  Çocuklar ilk defa onların ellerinde şekillenir. Çocuk yetiştiren bütün aileleri de ( en az üç tane olmak şartıyla) eğitim-öğretim ordusuna katarak kutluyorum. 

       Değerli okuyucularım, okumasını bilene her taraf öğretmendir. Hayatı, okuyarak yaşamak lazım. İşitmemiş, görmemiş, hissetmemiş; sadece yiyip-içerek ömrünü tamamlamış insanlara acımak gerekir.

       Saygı,sevgi ve selamlarımla…

 Bu Haber 1868 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI