30 Kasım 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Berzaha Göçenler

Berzah, sözlük anlamı ile “iki şey arasındaki engel” anlamına gelir. Dini bir terim olarak ise ölümle başlayıp yeniden diriltilmeye (ba's) kadar sürecek olan ara dönem, dünya ile ahiret arasındaki alem ve kabir hayatı karşılığında kullanılır. Ölen bütün insanlar, yeniden dirilme zamanına kadar yani kıyamet koptuktan sonra bütün insanların mahşerde toplanma ve hesaplaşma zamanına kadarki ara dönemine, bekleme hayatına “ BERZAH HAYATI” denir. Şimdiye kadar ölmüş olanlar ve bundan sonra ölecek olanlar, ikinci sura üfürülüp tekrar dirilme olayı gerçekleşinceye kadar geçecek zaman içerisinde berzah hayatında bulunacaklardır.

***                      ***                   ***

Kur'an-ı Kerim'in 23.suresi olan Mü'minun Suresinde Allah(c.c), şöyle buyurur:

99.” Nihayet onlardan (müşriklerden) birine ölüm gelip çattığında: “Rabbim!  Beni geri gönder,

100.” Ta ki boşa geçirdiğim  dünyada iyi iş ( ve hareketler) yapayım, der.” Hayır! Onun söylediği bu söz (boş) laftan ibarettir. Onların gerisinde ise yeniden dirilecekleri güne kadar (süren) bir BERZAH vardır.

101. Sure üflendiği zaman artık aralarında akrabalık bağları kalmamıştır; birbirlerini de arayıp sormazlar.

102. Artık kimlerin (sevap) tartıları ağır basarsa, işte asıl bunlar kurtuluşa erenlerdir.

103. Kimlerin de tartıları hafif gelirse artık bunlar da kendilerine yazık etmişlerdir. (Çünkü onlar) ebedi cehennemdedir.

104. Ateş yüzlerini yakar; orada suratları çirkin ve gülünç bir halde bulunurlar.

***                      ***                   ***

Mü'minum Suresinin doksandokuzuncu ayetinden yüz dördüncü ayetine kadar bir bölümde; ölüm, berzah ve hemen sonrasındaki hayatla ilgili kısa bir pasajı gördük. İnançlı ölen insan mutlu, inançsız ölenler mutsuz ve umutsuzdur.

       Geçen hafta, gazetemizin kurucusu ve sahibi olan Ali ÖZTÜRK Bey'in Annesi BERZAH'a yürüdü.  Yüce Rabbımız, berzahını ve ebedi hayatını mutlu ve huzurlu kılsın, Ölüm olayı hepimiz için, kaçınılmaz bir gerçek olarak kapımızda bekliyor. İnançlı insanlar için bir kapının kapanması ve yeni bir hayat kapısının açılmasıdır. Endişe edilecek, korkulacak, ümitsizliğe düşülecek bir şey yoktur. Önemli olan hazır olabilmektir. Bizim inançlı Türk anaları-maşaallah-hazır ve hazırlıklıdır. Erkeklere göre çok daha hazırlıklıdırlar. Onun için Peygamberimiz, “Cennet, anaların ayakları altındadır ” buyurmuştur. Ana deyince biraz düşünmemiz lazım. Onun yokluğu, hayatımızda önemli bir boşluk doğurur. Ancak, bizden önce berzaha göçmüş olmaları ölüm olayını bizlere sevdirir, soğuk yüzünü yumuşatır, hazırlık yapmamız için vesile olur.

***                      ***                   ***

İnançlı ölenlerin berzahtan uyanışlarını ve kıyamete kalkışlarını Peygamberimiz (s.a.v) şöyle anlatıyor:

“Yeni evlilerin gerdekten uyanışları gibi uyanırlar ve “ bizi bu tatlı uykumuzdan kim uyandırdı?” diyerek kalkarlar”

Cenab-ı Hak (c.c) dan dileğimiz odur ki, Ali Bey'in Annesi ve hepimizi bu Hadiste anlatılan mutlu guruba dahil etsin; inanıyoruz ve umutla yaşıyoruz.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1422 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI