7 Aralık 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Amma Da Yermiş Bu Millet; Maşaallah !..

Bir aralık 2012 Cumartesi günü, Ünye Fahri Çalışanlar Derneğinin “ Geleneksel Aşure Günü” vardı Cumhuriyet Meydanında. Kocaman kazanlar, dolu dolu kovalar dizilmişti koca çınarın altında (halk dilindeki eski adı ile Kavak Dibine). İlk defa görünce, içimden; “Acaba dağıtamazlarsa ne yapacaklar bu kadar aşureyi ki?..” diye geçti.

 

Öğle namazından sonra,  Mehderan Bölüğü bir şehir turu yapıp geldi ve meydanda da bir kısa programın ardından konuşmalar yapıldı. Dernek Başkanı Farullah YALDIRAK ısrarla, derneğe üye olunmasını istedi. Fahri ŞAHİN Bey, aşure ve derneğin faaliyetleri ile ilgili açıklamalarından sonra o da dernek üyeliği konusunu tekrarladı. Belediye Başkanı Sayın Ahmet ARPACIOĞLU da derneğin aktivitesinden, başarılı çalışmalarından ve gelenek haline gelen aşure dağıtımının güzel bir uygulama olduğundan bahisle emeği geçenlere teşekkür etti. Necticede o da dernek üyeliğini hatırlattı.

***                      ***                   ***

Fahri Çalışanlar Derneğine üye olunura ne işe yarar? Bu soruya biraz cevap aramak için sözü dolandırmak istiyorum. Ünye'mizde çok sayıda dernek vardır. Ancak, halk nazarında hizmeti görülenler üç-beş tanedir. Hizmeti, açıktan halka yansıyanlardan birisi de Fahri Çalışanlar Derneğidir.

Benim de üyesi bulunduğum ve hatta bir dönem başkanlığını yaptığım bu dernek, dernekçiliğin amacına gerçekten hizmet etmektedir. Kocaman bir salonu var, giysi dolu. Her gün ihtiyaç sahipleri gelir, alır ve gider. Bir kuruş para ödemez. Belirli zamanlarda gıda maddesi dağıtılır. Fakir çocukları sünnet ettirilir. Değişik şekillerdeki hayır hizmetlerine öncülük edilir. Bu hizmetler, üyelerden alınan beş-on liralık aidatlarla yapılır. Üye sayısı ne kadar çok olursa o kadar çok gelir elde edilir ve hizmet yapılır. Bunun için derneğe üye olunması önemlidir. Dernekçilik, gönüllülük esasına göre yürür. Dünyanın her tarafında dernekçilik ve hayırseverlik vardır. Ben, bu Fahri çalışanlar Derneğinin bir benzerini Almanya'da gördüm. Almanlar daha düzenli ve disiplinli yapıyorlar. Orada gördükten sonra Ünye'ye gelince hemen bu derneğe üye oldum. Bir Alman karı-koca turist, Türkiye turuna çıktıkları seneler, bu derneğe valizler dolusu giyim eşyası getirirler.

***                      ***                   ***

Sevgili okuyucularım, bu seneki aşure gününde halkımızın “yeme” konusundaki iştiyakını doyasıya seyrettim. “Ne de güzel yiyorlar maşallah”  dedim. Ancak  şunu hemen belirtmeliyim; “Yiğiti öldürsen de hakkını  yeme” demişler ya atalarımız. Bizim halkımız hem yemeyi hem de yedirmeyi sever. Orada ikram edilen aşure malzemelerinin hepsi Ünye'mizin güzel esnafının hediyeleridir. Parasız alınmıştır. Pişirilmesi de ÜNYEMEK tarafından birkaç senedir bedelsiz yapılmaktadır. Yemeyi sevenler kadar yedirmeyi sevenler de vardır. Allah (c.c) hepsinden razı olsun. Şükranlarımızı sunuyoruz.

***                      ***                   ***

Sonuç olarak diyorum ki, Anadolu insanının asıl zenginliği bu ve benzeri birlikteliklerdir, toplu ikramlardır; ortak kültür değerlerinin daha da zenginleştirilerek yaşatılmasıdır. Bu, bir toplumsal güçtür; Ve yıkılmayacak olan da budur. Yanında olalım yakınında bulunalım ve güç verelim, diyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

                                                                    Bu Haber 1631 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI