1 Ekim 2009 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Bakanlığın yayınladığı rapor Ünyelilerin kafasını allak-bulak etti...
musakiroglu@mynet.com

Geçtiğimiz Pazartesi günü gazetemizin manşetinde çıkan bir haberde Ünye'deki fındık dikim sahalarının % 84'ünün yasal olmadığı belirtiliyordu.

 

Ben, bu haber daha gazetede yayınlanmadan açıklanan rakam karşısında şaştım kaldım. Bunun üzerine, haberin içinde rakamı yayınlayan kuruma baktım, yayınlayan kurum Tarım Bakanlığı'nın ilgili birimiydi. Habere baktım, Bakanlıktan bilgi alan bir ajansın haberiydi.

 

Kendi kendime şüpheye düştüm! “Ulan, Ünye'de bu kadar fındık alanı yasadışı çıkmışsa, bizim Sanayi Sitesi'nin üstündeki fındık bahçemiz de mutlaka yasadışıdır” dedim, güldüm!

 

Biz, ajansın haberini aynen yayınladık. Tabi Ünye kamuoyu açıklanan rakam karşısında hayret içinde kaldı. Çokları benim gibi düşünerek, “O zaman bizim bahçede yasadışıdır” diye düşünmeye başladı eminim! Öyle ya, habere göre geriye sadece % 26 yasal fındık sahası kalmıştı. Bunun içinde olmakta büyük şanstı doğrusu.

 

Neyse ki, haber üzerine sağolsun Ünye Ziraat Odası Başkanı Sayın İsmail Şirin devreye girdi. Bizi Ulusal Fındık Konseyi Başkanvekili Sayın Onur Şahin'e yönlendirdi. Gerçek ortaya çıktı. Meğer bakanlık yaptırdığı araştırma sonuçlarını karıştırarak yayınlamış, Ünye'deki yasadışı fındık sahası % 84 değil, % 26'ymış.

 

Üstelik bu yanlışı Sayın Şahin, iki hafta önce fark etmiş, bakanlığı uyarmış. Ancak hatayı düzeltmemiş, değiştirmemişler. Yine aynen yayınlamışlar. 

 

Düşünebiliyor musunuz 5 trilyon veriliyor, bir araştırma yaptırılıyor. Ancak, millete sonucu, karıştırılarak yanlış açıklanıyor. Hem de “Yanlışınız var, düzeltin” uyarısına rağmen.

 

 

Fakültemizin bina sorununu Sayın İdris Naim Şahin'den başka kimse çözemez…

Ünye İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yılmaz, önümüzdeki    iki - üç yıl içinde fakültedeki öğrenci sayısının iki binlere yaklaşacağını ifade ediyor. Hocamızın verdiği bu haber güzel bir haber, müjde gibi bir şey…

 

Fakültemiz, birçok yeni bölüm açmaya müsait yapısıyla sanki tek başına bir üniversite gibi. Bu durum bizim için, Ünye için büyük şans doğrusu. Ayrıca buraya, gece bölümü dediğimiz 2. eğitimle de sınıf açılabiliyor, öğrenci alınabiliyor.

 

Kısacası, fakültemiz fiziki mekanı yeterli, sınıf kurmaya müsait ne kadar alanı olursa, o kadar bölüm açmaya, öğrenci almaya uygun. Bugün ikibinlerle ifade edilen öğrenci hedefi, bina yeterli olsun, binanın içindeki mekanlar yeterli olsun beşbinler ve daha üstü sayılarla ifade edilecektir eminim.

 

Ancak, fakültemizin bina sorunu açıldığı günden bugüne 15 yılı geçen zaman içinde maalesef bir türlü çözülemedi.

 

Aslında bu sorun büyüyen, gelişen fakültemiz için çok ciddi bir tıkaç. Bugün şurasından burasından günübirlik çözümlerle aşılabilen bu tıkaç, çok kalmaz bu işin önünü hepten tıkayabilir.

 

Şöyle geliyor aklıma, bu kadar zaman içinde bu iş çözülememişse demek ki kolay bir iş değil bu iş. Yalnız ben, bugün bu konuda sadece şuna inanıyorum. Sayın İdris Naim Şahin Ünye'de gelmiş geçmiş siyasilerin içinde eli en güçlü siyasetçimiz olarak bu işi çözdü, çözdü. 

 

Eğer Sayın Şahin de çözemez, ya da bu dönemde de bu iş halledilemezse, bizim tek başına üniversite gibi büyüme imkanı olan fakültemizden beklentimiz hayal olur, uçar gider.Bu Haber 2218 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI